Jakie płytki do łazienki matowe czy z połyskiem

W łazience płytki obecne są zarówno na podłodze, jak też na ścianach. Pokrywają wszystkie powierzchnie, zabezpieczając je przed bezpośrednim kontaktem z wodą. Możemy wybierać spośród szerokiej palety kolorów, dekorów i formatów. Płytki ceramiczne różnią się ponadto wykończeniem, które może być matowe lub z połyskiem. Wybór decyduje nie tylko o ostatecznym wyglądzie i aspektach wizualnych, ale też funkcjonalności i wygodzie eksploatacji pomieszczenia.

 

Mat w większych łazienkach

Jeżeli Twoja łazienka jest wyjątkowo duża, to dobrym wyborem będą płytki ceramiczne o matowym wykończeniu. Nie odbijają one światła, więc optycznie nie powiększają wnętrza, co w tym przypadku nie jest pożądanym efektem. Matowe płytki wyróżniają się elegancją, sprawiają, że wnętrze prezentuje się stylowo, ale również jest bardzo praktyczne. Świetnie sprawdzają się jako wykończenie dla prysznica typu walk-in. W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na ciemniejsze kolory, które sprawią, że duże wnętrze będzie wyglądało na mniejsze i bardziej przytulne. Szyk i elegancję podkreślą czarne płytki, na tle których wspaniale prezentować się będzie złota armatura, a na matowej nawierzchni połyskujące dodatki.

 

Płytki z połyskiem do małych pomieszczeń

Skoro mat świetnie odnajduje się w dużych łazienkach, to połysk rozjaśni i tym samym optycznie powiększy małe łazienki. Odbija on światło, co sprawia, że w łazience jest jaśniej, a pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Jeszcze lepszy efekt osiągniemy, decydując się na jasne płytki z połyskiem. Może być to sterylna biel, pastelowa morela, écru, beż lub pudrowy róż. Zamiast małych płytek typu mozaika wybierz płytki w dużym formacie, unikając tym samym dużej ilości fug.

 

Matowe łatwiej utrzymać w czystości

Łazienka jest pomieszczeniem, od którego oczekuje się sterylnej czystości, o którą trzeba oczywiście zadbać. Zarówno płytki matowe, jak też z połyskiem są odporne na zabrudzenia, różnica między nimi polega jednak na widoczności plam. Jest to spowodowane ich fakturą. Kafelki do łazienki z połyskiem odbijają światło, co potęguje efekt widocznych smug, co może irytować osoby skrajnie pedantyczne. Matowe nie zdradzają tak łatwo powstałych zabrudzeń, o które nietrudno w łazience. Jeżeli jednak zależy Ci na blasku w łazience, zamiast gładkich i jednolitych płytek z połyskiem wybierz bardziej wzorzyste.

 

Efektowne połączenie kolorystyczne pełne blasku

Płytki o połyskującym wykończeniu uwielbiają kolor. Idealnie sprawdzają się w kontrastowych i odważnych połączeniach kolorystycznych. Biel możemy uzupełnić o głęboką czerwień, natomiast szarość o szlachetną butelkową zieleń. Połysk potęguje nasycenie mocnych barw, co jeszcze dodaje energii i charakteru całej stylizacji.

Nie możesz się zdecydować? Połącz zatem mat z połyskiem. W tym przypadku często pojawiającym się połączeniem płytki podłogowe do łazienki mat i płytki z połyskiem na ścianach. Oryginalnie prezentuje się układanie naprzemiennie na jednej powierzchni płytek o matowym i połyskującym wykończeniu.