Dom pod klucz - co to znaczy?

Budowa domu ma wiele etapów, a po każdym z nich budynek przechodzi kolejne fazy. Jaka jest różnica między domem w stanie surowym a domem pod klucz? Wyjaśniamy najważniejsze pojęcia związane z budową domu.

Na rynku deweloperskim możemy znaleźć wiele ofert domów oraz mieszkań, które czekają lub dopiero będą czekać na nowych właścicieli. Co jednak zastaniemy w domu w stanie deweloperskim, a co zobaczymy w domu pod klucz? Ten tekst rozjaśni wam kilka ważnych, budowlanych terminów.

Dom w stanie surowym

Już samo określenie domu w stanie surowym kojarzy się nam jednoznacznie. Kiedy budujemy lub kupujemy taką nieruchomość, przed nami jeszcze sporo pracy, zanim spędzimy wewnątrz pierwszą noc jako pełnoprawni lokatorzy. Najbardziej podstawowe stadium budowy to "stan surowy otwarty". Pod tym terminem kryją się fundamenty, ściany oraz konstrukcja dachu. Nieco więcej oferuje standardowy "stan surowy". W takim budynku znajdziemy już chociażby okna i drzwi. Obserwując obecne trendy na rynku deweloperskim, rzadko w sprzedaży pojawiają się takie nieruchomości. O stanie surowym częściej usłyszymy w trakcie budowy domu, a będzie to oznaczało po prostu kolejny etap prac.

Stan deweloperski - co to znaczy?

Zdecydowanie bardziej popularne są mieszkania oraz domy w stanie deweloperskim. Wprowadzając się do takiego lokum, możemy liczyć na takie udogodnienia jak tynki wewnętrzne i zewnętrzne, ściany przygotowane do malowania, a nawet pokryte białą farbą, wszelkie instalacje, a także parapety, grzejniki oraz gniazda wtykowe. Często jednak deweloperzy dość luźnie traktują ten termin, dlatego jeśli będziemy szukać domu, który ma trafić do nas w stanie deweloperskim, warto zapytać wykonawcę, co właściwie rozumie pod tym pojęciem.

Wygoda przede wszystkim, czyli domy pod klucz

Chociaż w Polsce nadal najczęściej sprzedają się domy w stanie deweloperskim, na Zachodzie oraz w USA największą popularnością cieszą się domy pod klucz. Co z kolei kryje się za tym określeniem? Dom pod klucz to najbardziej zaawansowany etap budowy domu, obejmujący nie tylko wszystkie udogodnienia nieruchomości w stanie deweloperskim, ale również wszelkie prace wykończeniowe. W skrócie - dom pod klucz jest gotowy do zamieszkania od zaraz. Na tym etapie nowy lokator nie musi przejmować się takimi aspektami jak sprzęt AGD, wykończenie podłóg czy nawet firany. Jeśli szukacie komfortowego rozwiązania, sprawdźcie ofertę domów pod klucz, dostępną na stronie https://www.dom3e.com/. Bez zmartwień wprowadzicie się do swojego wymarzonego domu. Prawda, że to wygodna opcja?