Praktyczne i niedrogie dekoracje okna, czyli jakie firanki wybrać?

Chcesz powiesić firankę na okno, ale nie wiesz, jak ją wybrać? Boisz się, że cena nieprzyjemnie cię zaskoczy? Zobacz, jak dobrać firankę do okna i gdzie szukać tych tanich.

 

Firanki na okno – czy są obowiązkowe?

Właściwie dekoracja okna to kwestia bardzo indywidualna, jednak okno bez firanek wydaje się puste, a pomieszczenie robi wrażenie tymczasowego. Brak firanek można usprawiedliwić remontem, natomiast w wykończonym wnętrzu powinny one na oknie zawisnąć.

Od tej reguły można zrobić dwa odstępstwa. W pierwszej wersji zamiast firanek wieszamy rolety dzień noc, które są dwuwarstwowe i robią wrażenie klasycznego zestawu firan i zasłon. W drugiej wersji, zamiast firanki można powiesić roletę rzymską uszytą z tkaniny firanowej. Do kompletu można powiesić tradycyjne zasłony lub drugą roletę, tym razem z tkaniny zasłonowej.

 

Firanki na okno – białe, czy kolorowe?

To, czy firanka do pokoju będzie biała, czy kolorowa, w dużej mierze zależy od kolorystyki wnętrza, które chcemy udekorować. Biel jest klasyką, pasuje do każdego wnętrza i do każdego okna. To właśnie w tym kolorze są najczęściej dostępne firany gotowe. Jednak białe firanki nie są dekoracyjnym obowiązkiem. Równie dobrze możemy sięgnąć po kolorowe, ale tu już trzeba uważać, by nie popełnić błędu. Najczęściej wybór pada na firanki w kolorze écru, które pasują do większości pomieszczeń urządzonych w modnych obecnie kolorach ziemi lub tych, w których ustawiono brązowe meble. Zamiast bieli można też sięgnąć po gotowe firanki pastelowe. Przy czym ciepłe ich odcienie wieszamy w we wnętrzach urządzonych w ciepłych barwach, chłodne w chłodnych. Różowa firanka nie będzie pasowała do miętowego wnętrza i odwrotnie. Wyjątek można zrobić w tych wnętrzach, w których na tle miętowych ścian i białych mebli ustawiono różowe dodatki. Jednak całość może robić zbyt cukierkowe wrażenie, dlatego trzeba zachować dużą ostrożność.

 

Firanki na okno – gotowe czy na wymiar

Firany gotowe są sprzedawane w ograniczonej liczbie wzorów i kolorów. Za ich wyborem przemawiają standardowe wymiary pasujące przede wszystkim do okien w budownictwie wielorodzinnym oraz stosunkowo niska cena. Gotowe firanki można kupić praktycznie wszędzie, poczynając od wyspecjalizowanych sklepów oferujących dekoracje okienne (zobacz: https://alena-firany.pl/firany-gotowe.html), po markety i dyskonty.

Firanki na wymiar to propozycja przede wszystkim do wnętrz o nienormatywnych wymiarach okien. Są bardzo dekoracyjne, można je kupić w praktycznie dowolnym wzorze i rozmiarze. Niemniej cena firan szytych na wymiar jest wyższa niż firanek gotowych.

 

Firanki na okno – jak je gustownie upiąć

Upięcie firanek w dużej mierze uzależnione jest, podobnie jak kolorystyka, od aranżacji wnętrza. W minimalistycznych wnętrzach dobrze prezentują się firany gładkie lub zmarszczone w minimalnym stopniu. Marszczenie powinno tworzyć delikatne i szerokie fale. Drobne zakładki lepiej pasują do wnętrz urządzonych z większym przepychem. Dobrym przykładem będzie styl glamour lub boho.

We wnętrzach w stylu rustykalnym i vintage można dodatkowo upiąć firanki po bokach okna dekoracyjnymi taśmami lub chwostami. Takie łukowate dekoracje okien pasują też do tych wnętrz, w których okna są szersze niż wyższe.

We wnętrzach, w których jest więcej niż jedno okno i które są dobrze doświetlone, można zastosować inny sposób upinania firanek w tzw. klepsydrę. Trzeba je wówczas związać w połowie długości na środku okna.