Które materace lepsze - piankowe czy sprężynowe?

Od lat trwa nieustanna walka o prym na rynku materacy. Zażartą walkę toczą między sobą głównie modele sprężynowe i piankowe. Zarówno jedne, jak i drugie oferują wysoką jakość snu, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane do predyspozycji i wymagań użytkownika. Wybór pomiędzy nimi może być tym bardziej trudny, że na rynku można znaleźć mnóstwo modeli, charakteryzujących się różnymi właściwościami.

 

Materace piankowe i sprężynowe - nowoczesność i klasyka

Materace sprężynowe to klasyka. W sklepach dostępne są od wielu lat i to one niegdyś były najpopularniejszym rodzajem, wybieranym przez użytkowników. Obecnie rosnąca popularność materacy piankowych sprawia, że powoli to one zaczynają zyskiwać coraz większe grono zwolenników. Należy od razu dodać, że zarówno jeden, jak i drugi rodzaj oferuje wiele zalet, dzięki którym nocny wypoczynek jest jeszcze bardziej komfortowy.

Główne różnice między materacami piankowymi i sprężynowymi widoczne są w ich budowie i zastosowanych technologiach. Materace piankowe oparte są na specjalistycznej piance, natomiast sprężynowe, jak sama nazwa mówi, na zintegrowanym systemie sprężyn. Warto jednak dodać, że sprężyny okryte są dodatkowo matą kokosową i pianką, dzięki czemu użytkownik nie śpi tylko na metalowej konstrukcji, która z pewnością nie należy do najwygodniejszych.

 

Materace sprężynowe - klasyka nadal popularna

Materace sprężynowe cechuje przede wszystkim trwałość i wygoda, którą szczególnie odczuć można w modelach kieszeniowych oraz multipocket. Umieszczenie sprężyn w oddzielnych kieszonkach materiałowych powoduje, że pracują one niezależnie od siebie. Główną zaletą tych rozwiązań jest doskonała amortyzacja ruchów osoby śpiącej obok. Oznacza to, że śpiąc z w łóżku z drugą osobą, jej poruszanie się nie oddziałuje na cały materac, a jedynie na miejsce, w którym się znajduje.

Dlatego też takie materace sprężynowe są uwielbiane przez pary. Gwarancja elastyczności punktowej, która zapewnia uginanie się sprężyn tylko i wyłącznie w miejscu występowania nacisku, znacząco podnosi komfort snu drugiej osoby. Decydując się na materac sprężynowy, powinno się szczególną uwagę zwrócić właśnie na ten aspekt.

 

Materace piankowe - nowoczesne rozwiązania i wysoki komfort snu

Materace piankowe to niewątpliwie znacznie nowocześniejsze rozwiązanie, które docenia coraz więcej ludzi. Zastosowanie innowacyjnych technologii sprawia, że są one niebywale sprężyste, co z kolei wpływa na wysoki komfort snu. Tego rodzaju materace poleca się w szczególności osobom, które zmagają się z alergią. Specjalna budowa gwarantuje, że nie osadza się na nich kurz i roztocza. Ponadto, w celu zwiększenia higieny snu, są one dodatkowo profilowane i wyposażone w kanaliki, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza i odprowadzenie wilgoci.

Materace piankowe to także świetne rozwiązanie do łóżek z regulowanym stelażem. Dzięki elastycznej piance można je dopasować do dowolnego ustawienia. Nie trzeba się przy tym obawiać odkształceń, czy pęknięć. O ile materac piankowy jest wysokiej jakości. Należy także wspomnieć o tym, że znajdują się one w fazie nieustannego rozwoju, co przekłada się na coraz to nowsze rozwiązania podnoszące komfort snu.

 

Materace piankowe czy sprężynowe?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim wiele zależy od indywidualnych wymagań i predyspozycji użytkownika. Obecnie oferowane modele na rynku materace sprężynowychi piankowych mają podobną cenę, charakteryzują się podobnym komfortem i właściwościami. Wybierając jeden z opisanych rodzajów, powinno się z pewnością je przetestować i przeczytać opinie. Dzięki temu można dokonać rzetelniejszego zakupu.