7 najlepszych portfeli kryptowalutowych

Rynek kryptowalut dynamicznie się rozwija, a wraz z nim rośnie również zainteresowanie cyfrowymi aktywami. Zarówno dla nowych osób jak i tych dobrze znających technologię Blockchain wybór odpowiedniego miejsca na przechowywanie swoich Bitcoinów nie jest prosty. Ze względu na to poniżej zostały wymienione portfele, które wyróżniają się spośród tysięcy obecnych na rynku i zasługują na uwagę:

  1. Coinbase. Jest to w zasadzie cała platforma oferująca nie tylko portfel do przechowywania kryptowalut, ale również giełdę, kantor oraz portal do zarabiania i wymiany „kryptowalutowej” wiedzy. Dzięki temu zarówno zakup jak i przechowywanie coinów jest niezwykle łatwe, a przyjazny interfejs umila zakupy. Sama firma jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych, co z całą pewnością zwiększa wiarygodność, jednak w przeszłości zdarzały się przestoje w działaniu platformy. Do minusów można tez zaliczyć stosunkowo wysokie koszty wymiany i przesyłania walut.
  2. Trezor jest portfelem sprzętowym. Oznacza to, że za przechowywanie kryptowalut odpowiedzialne jest urządzenie podłączane do komputera lub smartfona. Trezor posiada mały ekran nawigacyjny i w zależności od modelu może pomieścić odpowiednią ilość kryptowalut i wykonany jest z odpowiedniego materiału. Ceny wahają się od ok. 50 do nawet 500 USD. Do niebezpieczeństw przy używaniu portfela sprzętowego należy zgubienie go. Tracąc Trezora użytkownik traci też dostęp do swoich kryptowalut.
  3. Ledger to kolejny portfel sprzętowy, który działa offline. Wyróżnia się trwałą obudową ze stali nierdzewnej oraz oprogramowaniem. Umożliwia ono sprawdzenie salda, jak również wykonywanie transakcji typu wysyłanie i odbieranie kryptowalut. Ledger obsługuje ponad 1200 coinów a jego ceny zaczynają się od ok. 60 USD. Jeżeli chodzi o utrudnienia są one typowe dla portfeli sprzętowych. Ponadto instalacja oprogramowania i konfigurowanie Ledgera może nie być proste dla początkujących użytkowników.
  4. SoFi jest firmą finansową oferująca produkty bankowe, inwestycyjne i pożyczkowe. Od maja 2020 roku firma oferuje również możliwość kupowania i przechowywania kryptowalut. Obecnie jest to tylko pięć najbardziej popularnych coinów. SoFi pobiera 1,25% wartości transakcji jako marżę. Dzięki łatwemu interfejsowi jest to ciekawe rozwiązanie dla osób początkujących.
  5. Robinhood. Jest to bezpłatna platforma do handlu akcjami, która rozszerzyła swoją działalność o kryptowaluty. Portfel umożliwia przechowywanie i zakup kryptowalut, jednak nie ma możliwości przesyłania coinów na inne portfele. To co tak naprawdę wyróżnia Robinhood to całkowicie bezpłatne korzystanie i brak jakichkolwiek prowizji.
  6. Edge to przykład mobilnego portfela kryptowalutowego. Można go pobrać zarówno na Androida jak i iOS. Ma prosty w obsłudze interfejs i można na nim przechowywać ponad 30 różnych kryptowalut. Oprócz przechowywania i transakcji aplikacja posiada również wiele innych opcji, między innymi karty podarunkowe. Edge posiada bardzo bezpieczny system logowania, z którego korzystają inne witryny jako systemu uwierzytelniania.
  7. Exodus to tak zwany portfel softwarowy. To oprogramowanie znajdujące się na komputerze przechowujące klucze do portfela kryptowalutowego. Umożliwia połączenie między innymi z trezorem i obsługuje ponad 100 różnych zasobów cyfrowych. Należy jednak pamiętać, aby zrobić kopie zapasową, gdyż w przypadku uszkodzenia komputera użytkownik traci dostęp do swoich cyfrowych aktywów.