Sprawdź, czym jest carsharing i ile to kosztuje?

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce po drogach porusza się nawet 30 mln pojazdów. Nie każdy z kierowców z prawem jazdy kategorii B ma jednak swój własny samochód osobowy, a mimo to znajdują oni sposób, by czynnie korzystać ze swoich uprawnień. Jednym ze stosowanych rozwiązań problemu jest carsharing. Na czym polega ta usługa?

 

Czym jest carsharing?

Carsharing jest usługą dedykowaną zmotoryzowanym. W jej ramach kierowca dysponujący aktywnym prawem jazdy może wypożyczyć samochód, który w rzeczywistości do niego nie należy. Istotą carsharingu jest wspólne korzystanie z aut. Klient ma prawo używać samochód przez okres, w którym płaci stosowne opłaty. Po tym czasie pojazd wraca do swojego właściciela - najczęściej wypożyczalni - skąd może wynająć go inna osoba.

W ramach carsharingu najczęściej dochodzi do wypożyczenia auta na godziny. W zależności od operatora, opłata pobierana jest po upływie minut, pełnych godzin lub dób. To dobra opcja dla kierowców, których nie stać na zakup własnego samochodu lub korzystających z niego wyłącznie okazjonalnie. Z usługi zadowolone będą także osoby chcące wypróbować inne pojazdy niż te, którymi jeździły do tej pory. Niektóre firmy oferują bowiem w ramach carsharingu auta wysokiej klasy.

 

Warunki, jakie proponują wypożyczalnie

W ramach carsharingu skorzystać można z różnych warunków umowy. Na przykład, część z wypożyczalni aut pobiera od kierowców kaucję, podczas gdy inne firmy tego nie wymagają. Drugą z praktyk stosuje m.in. wypożyczalnia samochodów w Szczecinie Carfree. Klienci wynajmujący tu auta nie muszą martwić się o ubezpieczenie pojazdu, jego serwisowanie czy przegląd techniczny - po stronie firmy oferującej carsharing leży dopełnianie tych obowiązków. Kierowca zobowiązany jest wyłącznie do tankowania pojazdu oraz opłacania dobowej kwoty wypożyczenia.

W przypadku wynajmu przekraczającego okres 7 dni klienci mogą liczyć także na bezpłatne podstawienie samochodu w wybrane miejsce. Dla kierowców będzie interesująca także możliwość wyboru auta. Większe wypożyczalnie, do których należy Carfree, oferują w ramach carsharingu szeroki wybór pojazdów - od miejskich aut ekonomicznych, do rodzinnych hatchbacków i SUV-ów.

 

Ile zapłacisz za wypożyczenie samochodu?

Cena za wypożyczenie auta zależy od wielu czynników. W przypadku niektórych wypożyczalni może być ona składową wieku kierowcy, czy okresu posiadania uprawnień, a nie tylko wewnętrznie przyjętego regulaminu. U operatorów proponujących różne marki pojazdów w ramach carsharingu, cena usługi zależy od klasy samochodu. Może się ona wahać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Firmy proponujące jednolitą flotę pojazdów stosują różne sposoby naliczania opłat - najczęściej kilometrową lub minutową, kosztującą w granicach kilkudziesięciu groszy lub kilku złotych za minutę/kilometr.

Dla tych, którzy zainteresowani są usługą, opłaty za carsharing przenosimy na realne pieniądze. Wypożyczenie ekonomicznego auta miejskiego na dobę w Carfree kosztuje poniżej 100 złotych. Kierowca nie opłaca kaucji, czy ubezpieczenia, a jedynie uzupełnia paliwo. Cena rośnie wraz ze standardem pojazdu. Hyundai I30 z automatyczną skrzynią biegów w 2020 roku wypożyczany był za 159zł/doba, z kolei SUV Nissan Qashqai za 189 zł/doba.

 

Sprawdź, gdzie możesz skorzystać z usługi

Carsharing jest usługą oferowaną w większych miastach. W Polsce po raz pierwszy pojawił się w Krakowie. Dziś z wypożyczenia aut na minuty, godziny i doby skorzystać można m.in. w Warszawie, Gdańsku, czy Wrocławiu. Także osoby, które przylatują do Polski z najdalszych zakątków świata mogą skorzystać z wynajmu aut. Carsharing od Carfree działa bowiem w pobliżu największych lotnisk w Polsce, do których należą te zlokalizowane w Szczecinie, Poznaniu, czy Krakowie. Jako kierowca możesz więc skorzystać z carsharingu blisko miejsca swojego zamieszkania, sprawdzając szczegóły u wybranego operatora pojazdów.

Nie tylko carsharing, ale także bezpośrednie wypożyczanie aut z lotniska cieszą się popularnością kierowców. Więcej na temat wynajmu samochodów po przylocie do Polski przeczytasz w artykule Czy na lotnisku Szczecin-Goleniów można wynająć samochód bez kaucji? oraz w sieci. Jeśli nie masz swojego pojazdu skorzystaj z możliwości, jakie oferują Ci wypożyczalnie!