Integracja bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Integracja online do niedawna brzmiała jeszcze jak oksymoron, jednak dziś stała się w wielu przypadkach koniecznością. Zespół pracowników danego działu czy punktu musi się znać, musi się lubić i musi być w stanie ze sobą współpracować na zdrowych zasadach. Mimo braku fizycznego kontaktu, szef musi zadbać o integrację ludzi dla niego pracujących. Jak sprostać temu zadaniu w czasach pandemii? Jak sprawić, by dogadał się ze sobą i polubił się zespół, który przez dłuższy czas nie zobaczy się na oczy? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście!

Pokaż, że ci zależy

Inicjatywa takiego wydarzenia wychodzi oczywiście „z góry”, ale organizacja przedsięwzięcia często wykracza poza wiedzę czy umiejętności szefa czy kierownika. Firmy i korporacje zwracają się do agencji eventowych o najlepszej renomie i opinii (na polskim rynku jest to na przykład Argentum Event) w celu pomocy w ogarnięciu pomysłu na integrację personelu. To, że ktoś wymyślił sposób na miłe spędzenie czasu z zespołem ludzi (na przykład ciekawą grę, rozmowę, spotkanie z ciekawym człowiekiem) wcale nie oznacza, że będzie w stanie doprowadzić do tego wydarzenia i poprowadzić je z technicznego punktu widzenia. Natomiast dobrze zorganizowany event z pewnością pokaże personelowi, że jest on ważny i zaopiekowany.

Integracja w kapciach i dresie

W sieci pojawiają się już pierwsze badania dotyczące chęci powrotu pracowników do biur po okresie „home office”, czyli pracy zdalnej w domu. Okazuje się, że zaledwie co 10 pracownik deklaruje potrzebę powrotu do biurowej rzeczywistości, do której przywykł przez cały okres swojej kariery zawodowej. Zapewne zatem podejście do integracji nie będzie się znacznie różniło od stosunku do lokalizacji, z której ta praca jest wykonywana. Stawia to nowe wyzwania przed organizatorami przedsięwzięć związanych z integracją pracowników. Co ciekawe, rynek ten nie tylko przeszedł pewną transformację, ale paradoksalnie rozwinął się, a ilość kreatywnych pomysłów w tym zakresie zaskakuje wszystkich.

Najlepsze sposoby na integrację „przez neta”?

Okazuje się, że ilość pomysłów na team building online jest wręcz nieograniczona. Dotychczas korporacje wynajmowały na przykład ośrodek i w tym ośrodku zapewniały pracownikom różne atrakcje, np. kulinarne. Teraz firma może zatrudnić szefa kuchni i postawić go przed ekranem komputera, dostarczyć składniki pracownikom i zorganizować wspólne interaktywne gotowanie. Pracownik nie musi nawet ubierać garnituru, a Pani z działu kadr może gotować i bawić się w dresie przy okazji głaszcząc co jakiś czas domowego czworonoga. Tak samo sprawa ma się z występami kabaretowymi, stand-upami czy grami zespołowymi. Dobre łącze, zatrudnione najlepsze zaplecze techniczne i animatorzy zagwarantują pełną integrację zgodnie z wymogami dzisiejszego świata.