Jak działają karty kredytowe?

 Chyba każdy z nas otrzymał kiedyś propozycję wzięcia karty kredytowej. Dowiedz się, jak działają katy kredytowe, jak ją wybrać oraz gdzie szukać najlepszych ofert w tym zakresie.

 

Jak działają karty kredytowe?

Działanie kart kredytowych nie należy do skomplikowanych. O obecną ofertę karty można zwrócić się do stacjonarnego punktu banku lub przez stronę internetową.

Karta kredytowa jest to forma kredytu. Oznacza to tyle, że kupując daną rzecz i płacąc kartą kredytową zapożyczamy się u banku i należy to zobowiązanie spłacić, często z dodatkowymi kosztami. Należy na to zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie wpaść w pułapkę.

Najbardziej znane oferty kart kredytowej składają się z dwóch rodzajów opłat:

 1. Opłaty miesięcznej o stałej wartości
 2. Odsetki od kwoty w wykorzystanym limicie

Najtańsze karty kredytowe posiadają tylko te dwie podstawowe opłaty. Innym rodzajem są karty kredytowe online. Przed zawarciem umowy z bankiem należy dokładnie przeczytać warunki podpisywanej umowy. Inne opłaty niekoniecznie związane z bankiem, które może ponosić klient to między innymi:

 • Ubezpieczenie
 • ASSISTANCE
 • Pakiet usług bankowych

Jak wybrać kartę kredytową?

Wybierając kartę kredytową, warto porównać oferty banków. Szukając najlepszych programów w tym rodzaju należy zwrócić uwagę, czy bank informuje klientów o podstawowych kosztach za daną kartę, jak również istnieje możliwość wejścia na stronę banku, gdzie możemy dokładnie zapoznać się z ofertą. Porównywarka kart kredytowych nie daje jednak gwarancji, czy wskazany koszt jest pełnym kosztem karty kredytowej. Jak to możliwe? Zdarza się, że dany bank nie wskazuje dodatkowego kosztu w umowie, którą podpisuje klient. Mogą tam znajdować się takie informacje jak:

 • Wysokość kosztów podstawowych tj. odsetki, czy opłata miesięczna
 • Informacje o pakiecie usług związanych z ubezpieczeniem
 • Informacje o przysługującym każdemu klientowi prawie do otrzymania dokumentu, który obrazuje kompletną tabelę kosztów związanych z kartą kredytową

Przykładowe oferty kart kredytowych można znaleźć na stronie: https://gotowkadomowka.pl/ranking-kart-kredytowych/

Ranking kart kredytowych

W internecie można odnaleźć aktualne oferty kart kredytowych. Są one na bieżąco zmieniane. Kryteria, które są brane pod uwagę to:

 • RRSO,
 • dostępne promocje,
 • czy karta jest bezpłatna. 

W rankingu na początek października na pierwszych miejscach plasowały się oferty Citi Bank Handlowy oraz Santander Consumer Bank.

Zdecydowaliście się kiedyś na kartę kredytową, jakie macie spostrzeżenia na jej temat?