Na co można przeznaczyć pożyczkę gotówkową, jak otrzymać pożyczkę?

Pożyczki gotówkowe to popularne produkty finansowe, które oferowane są zarówno w bankach, jak i firmach pozabankowych. Pod wieloma względami są łatwiejsze do otrzymania, niż standardowe kredyty, choć wiążę się to z pewnymi ograniczeniami. Czym są pożyczki gotówkowe, jak działają, jak je otrzymać i na co można przeznaczyć pieniądze?

 

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Mówiąc najprościej, pożyczka gotówkowa to umowa zawarta między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, na podstawie której udostępnia się określoną kwotę pieniędzy, z wyznaczonym czasem spłaty i wysokością odsetek. Działa to właściwie w ten sam sposób jak kredyt gotówkowy, ale z tą różnicą, że nie jest tak wymagający pod względem formalnym. Dodatkowo pożyczka gotówkowa jest regulowana przez kodeks cywilny, a nie przez ustawę o prawie bankowym, dzięki czemu może zostać udzielona przez każdego – zarówno osobę prawną, jak i fizyczną.

 

Jak dostać pożyczkę gotówkową?

Pożyczkę gotówkową możesz uzyskać na kilka sposobów. Po pierwsze bezpośrednio w placówce finansowej – banku lub firmie pozabankowej. Po drugie, pożyczkę możesz otrzymać przez wniosek online (www.wnioskomat.com/pozyczka-online), do czego wystarczy po prostu dostęp do internetu. Tu warto też przy okazji wiedzieć, w jaki sposób szukać korzystnych ofert. Najlepiej nadają się do tego porównywarki i rankingi pożyczek, dzięki którym możliwe jest zestawienie wielu różnych propozycji. Pożyczkę da się dostać także na telefon, a także poprzez bezpośrednią wizytę konsultanta w domu pożyczkobiorcy.

 

Jak można wydać pożyczkę gotówkową?

W przeciwieństwie do większości kredytów pożyczka gotówkowa nie jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że otrzymane za jej pomocą pieniądze, można wydać według własnych potrzeb i upodobań, a zarówno bank, jak i firma pozabankowa nie ma obowiązku weryfikowania, w jaki sposób zostanie wykorzystane takie finansowanie.

 

Pożyczka gotówkowa – charakterystyka

Jak zostało już wspomniane, pożyczka gotówkowa charakteryzuje się tym, że może być przeznaczona na dowolny cel, a także obowiązują się nieco inne regulacje prawne. Warto pamiętać także o tym, że wysokość kwoty, którą można uzyskać, będzie też niższa niż przy kredycie, ale uzależnione jest to od danej firmy i naszej zdolności kredytowej. Czas kredytowania także jest krótszy – maksymalnie do kilku lat. Spłata może być jednorazowa lub ratalna i najczęściej obciążona jest też wyższymi odsetkami.

 

Jakie formalności trzeba spełnić, żeby otrzymać pożyczkę?

Najczęściej, aby uzyskać pożyczkę gotówkową wystarczy złożenie odpowiedniego wniosku oraz przedstawienie dowodu osobistego. W niektórych przypadkach może być też wymagane przedstawienie zaświadczeń o zarobkach, nierzadko sprawdzana jest także zdolność i wiarygodność kredytowa. Oczywiście można się spotkać z ofertami, które tego nie wymagają i pożyczki gotówkowe bez BIK czy KRD nie należą do rzadkości. Tego typu propozycje są jednak obciążone większym ryzykiem, wysokimi opłatami, krótkim czasem spłaty oraz niewielką kwotą do uzyskania.

 

Po pożyczkę gotówkową może się więc zgłosić praktycznie każdy, nawet osoba o niezbyt dobrej historii kredytowe czy bez zdolności. Oczywiście w takich przypadkach należy się bardzo dobrze nad tym zastanowić – wzięcie zobowiązania finansowego, bez weryfikacji może okazać ryzykowne.