Domy parterowe - hit czy kit?

Domy parterowe coraz chętniej wybierane są przez osoby zainteresowane budową własnego domu. Przez wiele lat nikt specjalnie nie interesował się domami z jedną kondygnacją. Często stawiano na domy z dwoma piętrami, a wliczając poddasze, nawet z trzema. Czy jest to najlepsze rozwiązanie? Odpowiedź brzmi: zależy dla kogo. Dla części rodzin bardzo dobrą opcją będzie budowa domu parterowego, który jest o wiele łatwiej i taniej postawić. Co sprawia, że wiele osób decyduje się na dom parterowy? I dlaczego nie dla wszystkich będzie to dobry pomysł? Zapraszamy do artykułu, który wyjaśni kilka "za" i "przeciw" takiego rozwiązania.

 

  1. Dom parterowy jako rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi
  2. Porozmawiajmy o finansach
  3. Pamiętajcie o ogrodach!

Dlaczego projekty domów parterowych są coraz częściej zamawiane przez klientów biur projektowych? Czy dom o dwóch lub większej ilości kondygnacji przestanie być dominującym wyborem Polaków? Jakie są wady i zalety domów parterowych? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Dom parterowy jako rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi

Czasy, kiedy w dużych, 2-3 kondygnacyjnych domach mieszkały duże, trzypokoleniowe rodziny powoli odchodzą w niepamięć. Młodzi dziś chcą stosunkowo wcześnie przechodzić "na swoje", choćby miało to oznaczać przeprowadzkę o kilkadziesiąt metrów dalej do nowo wybudowanego domu. Rozwiązaniem dla małżeństwa z małymi dziećmi jest właśnie dom parterowy, dzięki czemu dzieci są "na oku". Brak schodów nikomu wtedy nie przeszkadza, rodzina jest blisko siebie, lepszy jest też kontakt z otoczeniem, wyjście na ogród. Sytuacja zmienia się kiedy dzieci dorastają. Nastolatkowie lubią mieć swoją własną przestrzeń, a trudno o taką w domu parterowym. Wtedy zdecydowanie lepiej sprawdza się dom z pokojami dla dzieci na piętrze. Dom parterowy jest z kolei świetnym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku, dla których chodzenie po schodach może być uciążliwe. Jak widać - wszystko zależy od tego kto w takim parterowym domu miałby zamieszkać.

Porozmawiajmy o finansach

Jak nietrudno się domyślić, postawienie stosunkowo niedużego, parterowego domu będzie tańsze niż domu z dwoma lub więcej kondygnacjami. Oczywiście pod dom parterowy też trzeba kupić ziemię, zrobić wykopy, postawić fundamenty, itd. Dołożenie drugiego piętra w ogóle kosztów nie będzie tak znaczący. Jeśli jednak tak naprawdę tego nie potrzebujemy, to nie ma co ponosić większych wydatków. Tym bardziej że większy dom to również większe koszty ogrzewania czy więcej pracy przy sprzątaniu. Kolejnym aspektem jest to, że budowa domu parterowego przebiega szybciej niż domu z kilkoma piętrami. Warto pamiętać, że ze względu na mniejsze obciążenia, mniejsze są też wymogi w zakresie nośności ścian i fundamentów. Innymi słowy, jeśli tego naprawdę nie potrzebujemy, to po co przepłacać za większy dom?

Pamiętajcie o ogrodach!

Jeśli mamy możliwość urządzenia jedynie małego ogródkach to dobrym rozwiązaniem jest dom o kilku kondygnacjach z dużym tarasem do odpoczynku na pierwszym (po parterze) piętrze. Jeśli jednak przestrzeń wokół domu jest większa, warto postawić dom parterowy, umiejętnie połączony z pięknym, rozległym ogrodem. Można otworzyć dom na ogród za pomocą m.in. wyjścia na werandę z salonu czy dużych okien zaczynających się od podłogi. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko bliskość ogrodu, a co za tym idzie - dobroczynnej natury, ale również pomieszczenia w domu są o wiele lepiej doświetlone i nasłonecznione, co sprawia, że jest w naszym domu po prostu o wiele przyjemniej!