Jak wybrać oświetlenie do domu?

Dobór odpowiedniego oświetlenia do domu czy biura jest bardzo ważny. Ma ono nie tylko znaczenie pod kątem wystroju, ale również użytkowe. Dobrze rozplanowane i dobrane punkty świetlne będą idealnie wspierać życie codzienne czy pracę. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyborem światła i czym kierować się podczas procesu zakupu.

  • Światło jest bardzo ważne dla człowieka i jego zdrowia. Jego dostępność jest odpowiedzialna za równowagę hormonalną organizmu.
  • Na żarówkach można znaleźć wiele parametrów, które pomogą wybrać Ci odpowiedni produkt. Warto znać podstawowe definicje.
  • Dobór światła należy dostosować do pomieszczenia. Za najtrudniejsze uchodzi salon.

Światło dla wielu osób, to coś zupełnie normalnego i nie wyobrażają sobie, jak wielkie znaczenie ma ono dla ich zdrowia. Jego obecność jest odpowiedzialna za regulację poziomu kortyzolu we krwi, hormonu aktywności oraz stresu. Jego poziom jest najwyższy rano i systematycznie spada. Dostarczenie odpowiedniej ilości światła sprawia, że poziom tego hormonu jest zachowany i odpowiedni dla organizmu. Warto zaznaczyć, że idealnym światłem dla człowieka, jest to pochodzące z żarówek LED.

Obecnie na żarówkach można zobaczyć ich wiele parametrów, które umożliwiają wybór odpowiedniego produktu. Jednym z określeń, które możemy przeczytać, to ilość luksów. Jest to wartość, która określa natężenie światła, czyli ile światła dociera do powierzchni. Żarówki, które mają więcej luksów, oferują większą ilość światłą, które dociera do np. stołu i idealne są do zapewnienia oświetlenia miejsc, gdzie wykonywana jest precyzyjna praca. Idealnym rozwiązaniem do oświetlenia biurka, jest  lampka, która posiada wbudowany regulator natężenia światła, co pozwala na dostosowanie jasności lampki do wykonywanej pracy.

Innym określeniem jest temperatura, która może być wyrażona w Kelwinach. Dobór odpowiedniej temperatury ważny jest, bo pozwala na wybór żarówek w zależności od pomieszczenia. Światło o barwie poniżej 3300 Kelwinów posiada barwę ciepłą. Takie światło sprzyja relaksowi, jest uspokajające i idealnie sprawdzi się w sypialni, salonie oraz innych pomieszczeniach, które przeznaczone są do wypoczynku. Światło o barwie powyżej 530 Kelwinów określane jest jako zimne. Jest zbliżone do dziennego światła i sprzyja wykonywanej pracy. Idealnie sprawdzi się w halach targowych, sklepach, oraz w pomieszczeniach domowych, które przeznaczone są do wykonywania pracy np. gabinetów.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dobór odpowiedniej żarówki ma wpływ na oddawanie barwy przedmiotu, który jest oświetlany. Aby zachować naturalne kolory, warto zwrócić uwagę na wskaźnik odwzorowania barw (CRI). Skala tego parametru mieści się w przedziale od 1 do 100 i im wyższy, tym naturalniejsze będą kolory przedmiotów. Wybierając żarówki do garderoby czy pomieszczeń, gdzie będziesz się ubierać, warto wybierać produkty o wysokim CRI.

Wybór odpowiedniego oświetlenia powinien zależeć od pomieszczenia, w którym będzie ono wykorzystywane. Za najtrudniejszy do oświetlenia uchodzi salon, który często pełni wiele funkcji i może wymagać różnych rodzajów światła. Warto zastanowić się, czy salon ma być oświetlony przez jeden punkt w postaci żyrandola, czy kilku mniejszych i rozproszonych punktów. Wybierając oświetlenie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego sklepu, takiego jak https://boxlab.pl/. Dzięki ich profesjonalnemu podejściu i dużej wiedzy możesz mieć pewność, że dokonany zakup będzie w pełni satysfakcjonował Cię. Ich obsługa klienta jest gotowa, aby udzielić CI odpowiedzi na wszystkie pytania.