Projekty domów na spadzistej działce? Nic trudnego!

Działki nietypowe to zawsze duże wyzwanie dla inwestora, ale też przy okazji nie lada gratka dla architekta. Dzięki dobremu projektowi można postawić dom na spadzistej działce, czyli np. w terenie górskim. Kształt gruntu da się, a nawet powinno, wykorzystać. Jak to zrobić? Wiedzą to specjaliści z pracowni Domowe Klimaty.

Dom na stoku

Przygotowując serię projektową „Dom na Stoku”, architekci oprócz standardowych wytycznych brali pod uwagę jeden główny czynnik determinujący kształt bryły: spadzistą działkę. Wszystkie propozycje można przejrzeć na www.DomoweKlimaty.pl, oczywiście wraz z wizualizacjami.

Co ciekawe, pod uwagę wzięte zostały dwie opcje orientacji – zarówno z frontem domu wpisanym w spad, jak i w drugą stronę. Inwestor za każdym razem musi dopasować się do działki lub – jeśli jej rozmiar na to pozwala – prowadzić ciągi komunikacyjne w określony sposób, aby zapewnić sobie np. bezproblemowy dojazd do garażu w bryle domu.

 

 

Z garażem na parterze

Piwnica nie jest już czymś, co domyślnie ma być tworzone wraz z budynkiem. Wręcz przeciwnie – ze względu na koszty budowy i zabezpieczenia przeciwwilgociowe raczej mało kto decyduje się schodzić poniżej poziomu gruntu. Jednak dom na spadzistej działce niejako wymusza skorzystanie z tej opcji. „Dom na Stoku 8” to przykład klasycznego umieszczenia garażu na poziomie parteru, tymczasem przyziemie zyskało funkcję sypialną. Tyły domu zostały wzbogacone o panoramiczny balkon połączony ze schodami – dzięki temu po mieszkaniu i ogrodzie można przemieszczać się na kilka różnych sposobów.

Garaż i pomieszczenie techniczne w piwnicy

Podział w domu na spadzistej działce można rozwiązać też na odwrót, stosując wielopiętrową konstrukcję, jak w przypadku projektu „Dom na Stoku 5 N”. Architektom udało się zmieścić na poziomie piwnicy nie tylko klatkę schodową i przestronny, dwustanowiskowy garaż, ale też niemal dziesięć metrów kwadratowych kotłowni. Na parterze wygospodarowano miejsce na salon, gabinet, kuchnię z jadalnią oraz niewielką łazienkę. Użytkowe poddasze to z kolei trzy sypialnie z łazienką.

 

Taka propozycja w znaczący sposób ograniczyła też powierzchnię zabudowy do 95,06 m2, co przy tak dużym garażu zazwyczaj jest dość trudne. W tym przypadku zachowanie lekkości bryły zapewnił kształt terenu – takie właściwości zawsze należy wykorzystywać.

Dom na spadzistej działce – będzie drogo?

Na koniec warto wspomnieć również o cenach. Niestety, budując dom na spadzistej działce, należy spodziewać się nieco wyższych kosztów, szczególnie w przypadku rozwiązań związanych z fundamentami i przygotowaniem piwnicy. Prace ziemne również mogą pochłonąć trochę więcej nakładów, oczywiście w zależności od rodzaju gruntu. Dobrze jest też wynająć ekipę doświadczoną we wznoszeniu podobnych inwestycji. Zaleta? Z pewnością widok wart będzie każdych pieniędzy, bowiem działki o takim charakterze występują najczęściej w rejonach górskich.

 

Seria projektów „Dom na Stoku” od pracowni Domowe Klimaty udowadnia, że nawet na trudnej działce można postawić bardzo ciekawie wyglądający i w pełni funkcjonalny dom. Każdy przyszły inwestor powinien wziąć tego typu koncepcje pod uwagę i to już na etapie podejmowania decyzji o wyborze przyszłego miejsca do życia.