Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto z niego skorzystać?

Obecna sytuacja gospodarcza wpędziła w kłopoty niejednego Polaka. Trudno nie zauważyć problemów, jakie pojawiają się ze spłatą kredytów. Problemy coraz częściej dotykają osób posiadających kilka mniejszych zobowiązań, z których każde jest oparte na innych warunkach.

Kiedy warto rozważyć konsolidację kredytów?

Na czym polega konsolidacja kredytów i pożyczek?

Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego

Kiedy warto rozważyć konsolidację kredytów?

Sprawdź kredyt konsolidacyjny na Direct.Money.pl i wybierz rozwiązanie, które pomoże ci odzyskać płynność finansową. Problem ze spłatą kilku rat w jednym miesiącu można skutecznie rozwiązać. Jak się okazuje, ze spłatą kredytów i pożyczek często nie radzą sobie osoby, których zadłużenie nie jest wcale takie duże. Znacznie lepiej radzą sobie osoby z jednym, nawet jeśli dużym kredytem hipotecznym wziętym na zakup mieszkania, niż osoby, które mają kilka kredytów konsumpcyjnych, gotówkowych oraz pożyczki pozabankowe. Problemem często jest skumulowanie opłat, które w wyraźny sposób destabilizują domowy budżet. W efekcie pojawia się problem z ich regularną spłatą. W przypadku sporej części kredytów gotówkowych czy pożyczek bankowych, jak i pozabankowych odsetki związane z brakiem terminowości jeszcze bardziej pogłębiają i tak trudną już sytuację kredytobiorcy.

Dla osób, które posiadają kilka kredytów, których skumulowanie utrudnia im regularną spłatę zadłużenia powstał kredyt konsolidacyjny. Jest to narzędzie, które pozwala raty z kilku różnych zadłużeń zmienić w jedną, łatwiejszą do opanowania ratę. Najczęściej wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania, natomiast pozwala uniknąć kar związanych z brakiem terminowego spłacania kolejnych rat.

Na czym polega konsolidacja kredytów i pożyczek?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie skierowane wyłącznie do osób, które posiadają więcej niż jedno zadłużenie, a łączna suma kredytów i pożyczek stanowi zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu. Kredyty takie w wyniku konsolidacji łączy się w jedno. Oznacza to w praktyce, że zaciągasz zupełnie nowe zobowiązanie, natomiast ono jednocześnie spłaca wszystkie poprzednie zadłużenia (oczywiście jeśli wszystkie wskażesz we wniosku kredytowym i bank go rozpatrzy pozytywnie). Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

  • Przede wszystkim spłacenie poprzednich zobowiązań rozwiązuje problem niespłaconych w terminie rat, eliminuje ryzyko coraz większych odsetek rosnących w wyniku braku terminowej spłaty zobowiązania.
  • Znika ryzyko wpisania na listę dłużników, zmieniają nie negatywne wpisy w BIK, wszystkie wcześniejsze zobowiązania są definiowane jako spłacone.
  • Rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy miesięcznych rat wszystkich dotychczasowych zobowiązań, jej spłata jest więc łatwiejsza i w mniejszy sposób obciąża domowy budżet. 

Trzeba się niestety liczyć z wadami tego rozwiązania. Aby zaoferować klientowi atrakcyjne oprocentowanie przekładające się wprost na niższą ratę kredytu, wydłuża się okres kredytowania. Oznacza to, że ostatecznie zapłacisz wyższy kredyt niż daje suma poprzednio zaciągniętych. W przypadku rosnącego zadłużenia i ryzyka niewypłacalności jest to mimo wszystko rozwiązanie warte uwagi. 

Warunki otrzymania kredytu konsolidacyjnego

Procedura wnioskowania o kredyt konsolidacyjny niewiele różni się od tradycyjnej procedury kredytowej. Kluczowe jest tutaj sprawdzenie zdolności kredytowej, głównie w oparciu o historię w Biurze Informacji Kredytowej, rodzaju i wysokości dochodów (kluczowe znaczenie ma nie tylko ile zarabiasz, ale czy robisz to na podstawie umowy o pracę czy innej formy zatrudnienia). Kredyty konsolidacyjne oferują zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe. Te drugie mają z reguły nieco niższe wymagania jeśli chodzi o zdolność kredytową, natomiast w takim przypadku oprocentowanie kredytu może być wyższe. Zdarzyć się również może, że w przypadku niskiej zdolności kredytowej banki mogą oczekiwać wskazania nieruchomości jako zabezpieczenia hipotecznego. 

Do złożenia wniosku o kredyt gotówkowy potrzebny będzie dowód osobisty potwierdzający twoją tożsamość, zaświadczenie o dochodach, o podjętym przez ciebie stosunku pracy. Możesz zostać również poproszony o wyciąg z rachunku bankowego. We wniosku o kredyt konsolidacyjny będziesz natomiast musiał podać szczegóły wszystkich umów kredytowych, które mają zostać objęte konsolidacją.