Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę?

Budowa domu rozpoczyna się załatwieniem wszystkich formalności mających na celu uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie każdy inwestor rozpoczyna prace budowlane od razu po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Zwlekanie z rozpoczęciem prac budowlanych nie może trwać w nieskończoność. Termin ważności pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia prac budowlanych jest regulowany prawnie. Również przerwa w wykonywaniu prac budowlanych określona jest przepisami. Poniżej opisano jak długo jest ważne pozwolenie na budowę oraz co zrobić gdy wygasło.

Okres ważności pozwolenia na budowę, a regulacje prawne

Przepisy prawa regulują okres ważności pozwolenia na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta, który przesyła ją niezwłocznie wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta albo organowi, który wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się prawomocna, jeżeli w terminie 14 dni od jej otrzymania nikt się od niej nie odwoła. Każdy inwestor jest zobligowany powiadomić starostę o przystąpieniu do budowy. Należy jednak pamiętać, że pozwolenie na budowę nie jest wydawane bezterminowo. Okoliczności, gdy ważność pozwolenia na budowę wygasa opisuje artykuł 37 Prawa budowlanego. Dotyczy to sytuacji, gdy prace budowlane nie rozpoczęły się przed upływem 3 lat od chwili, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna. Za rozpoczęcie prac budowlanych uważa podjęcie robót przygotowawczych, które powinny zostać ujęte przez kierownika budowy jako wpis do dziennika budowy. Ponadto pozwolenie wygasa jeżeli prace budowlane zostały przerwane na minimum 3 lata.

Co zrobić gdy pozwolenie na budowę wygaśnie?

Jeżeli dojdzie do którejś z wymienionych powyżej sytuacji i pozwolenie na budowę wygaśnie, w celu jego aktualizacji należy wszcząć procedurę administracyjną mającą na celu uzyskanie ponownej decyzji. Wiąże się to ze złożeniem wniosku do starosty wraz z kompletem dokumentów:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego,
  • oświadczeniem o dysponowaniu daną nieruchomością na cele budowlane;
  • zaświadczeniem potwierdzającym wpis projektantów poszczególnych branż na listę właściwej izby samorządu zawodowego.

Jak wskazują powyższe przesłanki termin ubiegania się o pozwolenie na budowę powinien być dobrze zaplanowaną i przemyślaną decyzją. Ponadto na etapie adaptacji projektu i ubiegania się o pozwolenie na budowę warto przemyśleć, czy w otoczeniu domu zostaną zastosowane urządzenia wymagające pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem. Przykładem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest nowoczesnym rozwiązaniem gospodarki ściekowej montowanym w przypadku braku możliwości przyłączenia kanalizacji sanitarnej. Dawniej w przypadku braku kanalizacji najpopularniejszym rozwiązaniem był montaż szamba. Jednak kosztowna eksploatacja związana z opróżnieniem zbiornika, sprawiła, że poszukuje się nowych rozwiązań. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są przyjaznym dla środowiska, tanim i niekłopotliwym w eksploatacji rozwiązaniem. Firma Traidenis-Pol posiada w ofercie przydomowe oczyszczalnie ścieków NV charakteryzujące się bezzapachową i bezawaryjną pracą. Firma działa na terenie całego kraju poprzez sieć autoryzowanych dystrybutorów. Na przydomową oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.