Tanie OC sportowego auta? To możliwe!

Osoby planujące zakup sportowego samochodu muszą liczyć się nie tylko z wysoką ceną samego auta, ale i z niemałymi kosztami jego utrzymania. Samo ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może być dużym wydatkiem. Jak dużym?

 

Jakie są średnie ceny OC sportowych aut?

Rozważania na temat obniżenia ceny OC nie są bezpodstawne. Okazuje się, że między średnimi cenami OC sportowego auta a najniższymi stawkami za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu są spore różnice. Można to dostrzec między innymi dzięki przykładom cen ubezpieczeń zawartym w artykule Ile kosztuje OC sportowego samochodu?

Spójrzmy na średnie ceny OC niektórych modeli sportowych aut w listopadzie 2020 roku.

Kwoty podane wyżej są średnimi cenami OC dla tych samochodów, a więc za ich ubezpieczenie można też zapłacić mniej. Jak to zrobić?

Dane porównywarki Mubi z ostatnich miesięcy 2020 roku wskazują na to, że nawet sportowy samochód da się tanio ubezpieczyć. Na przykład w październiku 59-letni mężczyzna z Kamiennej Góry znalazł w tej porównywarce OC dla swojego Audi TT za jedyne 408 zł.

Właściciele tak tanio ubezpieczanych samochodów mają zwykle wieloletnie doświadczenie jako kierowcy, mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie spotyka się mniejsze natężenie ruchu drogowego i prawdopodobnie wypracowali znaczne zniżki za długą jazdę bez szkód.

Wszystkie z wyżej wymienionych cech właścicieli aut mają wpływ na koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jakie jeszcze informacje na temat kierowców i ich pojazdów mają największe znaczenie w wypadku sportowych samochodów?

Co decyduje o wysokich cenach OC sportowych samochodów?

Ceny ubezpieczeń komunikacyjnych odpowiadają ryzyku ubezpieczeniowemu prezentowanemu przez dany pojazd i jego właściciela. W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ryzykiem ubezpieczeniowym nazywa się prawdopodobieństwo spowodowania przez kierowcę samochodu wypadku lub kolizji. Właśnie po spowodowaniu danym pojazdem zdarzenia drogowego z jego OC wypłacane jest odszkodowanie dla poszkodowanych osób.

Jakie parametry pojazdu i cechy jego właściciela wpływają na cenę wykupienia polisy OC?

  • Marka i model auta,
  • wiek pojazdu,
  • pojemność jego silnika,
  • obecny i planowany przebieg,
  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • miejsce używania auta,
  • zniżki otrzymane przez właściciela pojazdu.

Wiedza na temat sposobu wyceniania polis może wpłynąć na obniżenie ceny OC sportowego samochodu. Jak wykorzystać ją w praktyce?

Chcesz zapłacić jak najmniej za OC?

Właściciele pojazdów, którzy przestrzegają kilku zasad, są w stanie skutecznie obniżyć cenę wykupienia polisy OC nawet dla sportowego samochodu.

Młodzi kierowcy mogą poprosić członka rodziny, który od wielu lat ma  prawo jazdy i cieszy się zniżkami za bezszkodowe poruszanie się po drogach, o zostanie współwłaścicielem ich pojazdu. Decyzji tej trzeba dokonać jeszcze przed zakupem samochodu. Starszy współwłaściciel (lub główny właściciel, jeśli młody kierowca zgodzi się na takie rozwiązanie) dzięki swoim zniżkom pomoże znacznie zredukować opłaty za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Nie wszystkie sportowe auta mają 6-litrowy silnik. Przed zakupem pojazdu można spróbować znaleźć auto o mniejszej pojemności silnika, mniejszym przebiegu lub po prostu młodsze. Zwykle płaci się najmniej za ubezpieczenie kilkuletnich aut o nieco mniejszych możliwościach.

Ostatnim, ale jednocześnie jednym z najskuteczniejszych sposobów zdobycia taniego ubezpieczenia, jest wypracowanie zniżek. Kierowcy w każdym wieku powinni jeździć ostrożnie, a przez to zdobywać zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu mogą doprowadzić do obniżenia ceny OC (i AC) nawet o 60-70%.

Gdzie można znaleźć najtańsze OC?

I właściciele sportowych aut, i posiadacze miejskich modeli o niewielkim silniku odniosą korzyści z użycia kalkulatorów OC online. Porównywarki ubezpieczeń pomogą im podjąć decyzję na temat wyboru najlepszego OC.

Porównywarka wyszuka najtańsze ubezpieczenie szybciej niż jakikolwiek użytkownik internetu. Poda też propozycje różnych firm oferujących możliwość wykupienia polisy OC. Dzięki dostępnym przez porównywarkę bezpiecznym płatnościom właściciel pojazdu będzie mógł szybko i bez obaw wykupić ubezpieczenie nawet w ostatniej chwili przed końcem obowiązującej polisy.

O pozostałych zaletach porównywarek OC przeczytasz na stronie https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-samochodu/. Tam też znajdziesz użyteczny kalkulator OC i wiele poradników ubezpieczeniowych przeznaczonych również dla właścicieli sportowych aut.