Nawigacja samochodowa to Twój sprzymierzeniec podczas podróży autem

Niezależnie od tego, ile kilometrów rocznie przemierzasz swoim samochodem - nawigacja ułatwi Ci pokonywanie tras. To powoduje, że spełni swoją funkcję i ułatwią pracę zawodowym kierowcom czy przedstawicielom handlowym, ale również przydadzą się pełnoetatowym mamom. Słowem - nawigacja samochodowa ułatwi przemieszczanie się autem każdemu, kto podróżuje autem. Czym powinna się wyróżniać? Na co zwracać uwagę przy wyborze? !

1. Nawigacja samochodowa - czym powinna się cechować?

2. Rodzaj wyświetlacza i przekątna - na to musisz zwrócić uwagę!

3. O czym jeszcze musisz wiedzieć kupując nawigację?

4. Mapy i aktualizacje - kolejny aspekt, o którym warto pamiętać

Nawigacja samochodowa - czym powinna się cechować?

Skuteczna i pomocna nawigacja musi być przede wszystkim niezawodna - jest to możliwe dzięki odbieraniu sygnału od wielu satelitów. Jeżeli zatem często wyruszasz w odległe trasy - wówczas zdecydowanie lepiej skorzystać z nawigacji jako oddzielnego sprzętu zamiast aplikacji w telefonie. Dzięki temu zyskasz pewność, że nawigacja będzie nieustannie odbierała sygnał bez obaw, że zagrozi Ci rozładowanie sprzętu, a przez to finalnie stracisz kontakt ze światem zewnętrznym - stały dostęp do telefonu jest szczególnie ważny zwłaszcza dla kierowców. Co więcej - nawigacja samochodowa jest o wiele bardziej dokładna niż w postaci aplikacji mobilnej. Ma to szczególne znaczenie, gdy przyjdzie Ci przemieszczać się wśród ulic leżących blisko siebie. Dodatkowym atutem nawigacji samochodowej jest również to, że połączenie przychodzące nie przerywa pracy urządzenia i nie zakłóca innych aplikacji, które działają w tle. Jest to jedna z zalet, która wyróżnia nawigację jako oddzielne urządzenie zamiast nawigacji w telefonie komórkowym. Co więcej - nawigacja GPS może być z powodzeniem zamontowana na stałe i dzięki temu jest nieustannie gotowa do jazdy. Nie musisz pamiętać o tym, aby zabierać ją ze sobą na okoliczność podróży autem.

Rodzaj wyświetlacza i przekątna - na to musisz zwrócić uwagę!

Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji - wybór jest duży. Możesz bowiem sięgnąć po nawigacje samochodowe od 4,3" do ponad 6 - calowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki wyświetlacz będzie dla Ciebie najbardziej czytelny i wygodny - można przyjąć ogólną zasadę, że w przypadku samochodów typu A i B sprawdzą się najlepiej kompaktowe nawigacje. W przypadku większych aut sprawdzi się nawigacja o większej przekątnej, około 5 calowej. Jeśli z kolei w ramach swojej codziennej zawodowej rutyny prowadzisz ciężarówkę, autobus lub campera - wtedy powinieneś zaopatrzeć się w nawigację 6calową lub jeszcze większą. Z uwagi na to, że GPS jest umieszczany dalej od kierowcy powinno się wybierać po sprzęt z większym wyświetlaczem, aby ułatwić odczyt z ekranu. 

O czym jeszcze musisz wiedzieć kupując nawigację?

Musisz także pamiętać, że w przypadku nawigacji samochodowych istnieją 2 rodzaje wyświetlaczy pojemnościowy oraz oporowy. Czym się różnią?

W przypadku ekranu pojemnościowego możesz go z powodzeniem obsługiwać palcami, z kolei w przypadku oporowego obsłużysz go rysikiem lub palcem czy ołówkiem - wszystko wedle Twoich preferencji. Cena nawigacji jest w dużej mierze uzależniona właśnie od przekątnej ekranu oraz zainstalowanych map. Jeżeli zatem zależy Ci na zakupie niedrogiego urządzenia - wówczas zacznij od modeli z mniejszym ekranem. Dzięki temu wystartujesz z urządzeniem w przystępnej cenie, a jeśli po czasie uznasz, że jest to jednak za mały ekran - zamienisz dotychczasowy sprzęt na większy. Jazda z mniejszą nawigacją zewnętrzną jest i tak o wiele bardziej komfortowa niż w przypadku aplikacji zainstalowanej na telefonie. Niezawodność oraz duża precyzja to główne atuty takich urządzeń.

Mapy i aktualizacje - kolejny aspekt, o którym warto pamiętać

Mapy, które są instalowane w nawigacjach samochodowych można podzielić na trzy kategorie - mapy świata, Europy oraz Polski. W przypadku map krajowych możesz liczyć na wsparcie podczas podróży po Polsce. Jeżeli jednak wyruszasz dalej i chcesz mieć pewność, że posiadana nawigacja zaprowadzi Cię bez przeszkód i przykrych niespodzianek do celu - wówczas powinieneś zwrócić uwagę na zakres państw, które są obsługiwane przez mapę. Warto także zapoznać się z procentowym zakresem pokrycia dróg. O ile mapy dla krajów europejskich mogą być w pełni kompleksowe, tak w przypadku egzotycznych krajów - już niekoniecznie. 

Przed zakupem zawsze koniecznie sprawdź na stronie producenta lub na opakowaniu jak wygląda kwestia procentowego pokrycia dróg. Niemniej ważna jest także baza adresów - im bardziej liczebna, tym jest to korzystniejsze dla Ciebie. Nie zapominaj także o regularnym aktualizowaniu map. Inaczej możesz spotkać się z sytuacją, że nawigacja nie podpowie Ci o tym, że możesz skorzystać z nowych odcinków ekspresówek czy obwodnic lub autostrad. Czas, który zaoszczędziłeś na unikaniu aktualizacji okaże się wówczas pozorny - stracisz go bowiem na dłuższe przejazdy. Wielu producentów oferuje kilka aktualizacji rocznie - i to bezpłatnie. Zwróć uwagę na ten aspekt przed zakupem. Jeśli wyposażysz się w kartę microSD - wówczas zyskasz miejsce na dodatkowe mapy.