Jakie metody parzenia kawy?

Nawet jeśli w naszym domu znajduje się najlepsza kawa ziarnista, nie będziemy w stanie wydobyć z niej głębi smaku bez zastosowania odpowiedniej metody parzenia. Do wyboru mamy na szczęście wiele sposobów, dlatego każdy znajdzie dla siebie ten odpowiedni. Coraz częściej w domach można spotkać ekspresy do kawy, co jest oczywiście dużą wygodą, ale możliwości mamy zdecydowanie więcej.

Poznaj najpopularniejsze metody parzenia kawy

Wysokiej jakości kawy speciality wymagają dobrania właściwej metody parzenia, aby wydobyć z nich głębię smaku i aromatu. Takiego towaru nie mają jednak w asortymencie zwykłe sklepy, ale dobra palarnia kawy. Pora poznać najlepsze sposoby parzenia kawy, które zagwarantują nam wyśmienitą kawę. Jednym z nich jest parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym automatycznym lub kolbowym. Do zalet tego rozwiązania zalicza się szybkość i łatwość parzenia – kawa będzie gotowa już po kilkudziesięciu sekundach. Za pomocą ekspresu uzyskamy mocno skoncentrowany napój.

Kolejną opcją jest parzenie kawy w kawiarce, co będzie zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Można liczyć na bardzo krótki czas parzenia kawy, niewielkie wymiary i mobilność. Jeśli chcemy być w stanie w dowolnym miejscu zrobić sobie dobrą kawę, to jak najbardziej można zabrać kawiarkę ze sobą w podróż - nie zajmuje wiele miejsca. Nie jest to jednak metoda, która zadowoli wszystkich.

Osobom często przebywającym poza domem polecić można też parzenie kawy w aeropressie. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością używania filtrów papierowych i możliwością zaparzenia tylko jednej kawy na raz. Aeropress jest relatywnie tani, prosty do utrzymania w czystości.

W jaki jeszcze sposób można parzyć kawę?

Kawę można parzyć też w Chemexie, dzięki któremu za jednym razem uzyskamy nawet kilkanaście filiżanek naparu. Jeśli ktoś jest miłośnikiem parzenia kawy metodą przelewową, z pewnością powinien wyposażyć się w chemex. Na korzyść tego urządzenia przemawia to, że pozwala uzyskać napar o bardzo bogatym smaku i aromacie. Kawę można zaparzać również za pomocą French press. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się tam, gdzie jest na nią duże zapotrzebowanie. Za jednym razem przygotujemy duży dzban naparu dla wszystkich zainteresowanych. Charakteryzuje się on wyrazistym i unikalnym smakiem. Najpierw trzeba jednak nauczyć się parzania kawy za pomocą French press, aby być w pełni zadowolonym z uzyskiwanych efektów. Minusem może być pozostawianie osadu, ale są to niewielkie ilości. Inną możliwością będzie parzenie kawy w dripperze, co robi się bardzo szybko. Jest to skuteczny sposób na przygotowanie wyjątkowo dobrego naparu, którego smak zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby.