Masa szpachlowa czy gładź? Zalety obu rozwiązań

Przez laików uważane za jeden produkt, przez specjalistów za dwa różne. Masa szpachlowa i gładź, bo o nich mowa, mają nie tylko odmienne zastosowanie, ale również inne właściwości użytkowe. Każdy, kto planuje remont lub wykończenie mieszkania czy domu, powinien poznać te produkty.

  1. Masa szpachlowa
  2. Gotowa gładź szpachlowa
  3. Grunt do ścian pomoże przygotować powierzchnię do wykończenia

 

Podstawową różnicą między gładzią a masą szpachlową jest przeznaczenie obu produktów. Masa szpachlowa znajduje zastosowanie przy pracach zmierzających do wyrównania i prostowania ścian, natomiast gładź przynosi efekty dekoracyjne - pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

 

Masa szpachlowa

Masa szpachlowa to produkt, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie trzeba wyrównać powierzchnię ściany lub sufitu, albo uzupełnić ubytki. Używa się jej więc do zatkania otworów po kołkach, na których wisiały obrazy czy szafki, do wypełnienia rys na ścianach, a także do osadzania narożników czy wyprowadzania kątów ścian i sufitów lub płaszczyzn ścian. Masa szpachlowa świetnie sprawdzi się również do wygładzenia ścian przed tapetowaniem, malowaniem lub nakładaniem tynków strukturalnych albo dekoracyjnych mas cienkowarstwowych.

 

Szerokie zastosowanie masy szpachlowej jest możliwe dzięki jej właściwościom. Po pierwsze, przy jednym nałożeniu można stworzyć stosunkowo grubą warstwę produktu, sięgającą aż 8mm. Dzięki temu w przypadku konieczności wyrównania ściany czy sufitu z dużym skosem, prace remontowe znacznie się skrócą. Po drugie, masa szpachlowa jest znacznie wytrzymalsza od gładzi. Wreszcie po trzecie, cechuje się ona bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Wszystko to sprawia, że użycie masy szpachlowej przynosi oczekiwane efekty w znacznie krótszym czasie niż inne podobne jej produkty.

 

Gotowa gładź szpachlowa

Choć masa szpachlowa znajduje wiele zastosowań, to zwykle nie jest używana do dekoracyjnego wykańczania ścian lub sufitów. To zadanie gładzi szpachlowej, a więc produktu, który wymaga odpowiedniego podejścia i umiejętności nakładania. Gładź szpachlowa używana jest w celu wyrównania chropowatej powierzchni tynków, np. tych cementowo-wapiennych lub cementowych. Do wyboru jest gładź w proszku, którą należy przygotować samodzielnie, lub gotowa gładź szpachlowa.

 

Gładź szpachlową nakłada się najczęściej w dwóch warstwach, przy czym ich łączna grubość nie przekracza 3mm. Oznacza to, że tynk, który znajduje się pod gładzią, powinien być stosunkowo równy, a gładź stanowi jedynie jego wykończenie. Uzyskanie efektu idealnie gładkiej ściany wymaga jeszcze szlifowania, które przeprowadza się maszynowo lub przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego.

 

Grunt do ścian pomoże przygotować powierzchnię do wykończenia

Masa i gładź szpachlowa mają również cechę wspólną. Powierzchnia pod oba produkty powinna być odpowiednio przygotowana, dzięki czemu zwiększy się ich przyczepność, a co za tym idzie, możliwe będzie stworzenie zadowalającego i trwałego efektu. Ścianę lub sufit należy dokładnie wyczyścić ze wszystkich osypujących się lub łuszczących elementów, np. resztek farby olejnej. Na oczyszczone podłoże warto nanieść grunt do ścian, czyli produkt, który wzmacnia ścianę, zwiększa przyczepność zaprawy i zmniejsza chłonność podłoża. Grunt do ścian trzeba jednak dobrać do rodzaju tynku - właściwy produkt można znaleźć na https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle/c/b2c-land-and-putty. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do nakładania masy lub gotowej gładzi szpachlowej.