Pączki z lodami nowy deserowy hit

Choć tłusty czwartek jest raz w roku, nikt nie powiedział, że pączkami nie można zajadać się przez całe 12 miesięcy! Gorące pączki z lodami są obecnie najpopularniejszym deserem w Stanach Zjednoczonych, budzą zachwyt i zdobywają serca światowych influencerów, a ich kolorowe nadzienia prezentują się niezwykle efektywnie. W czym tkwi sekret tego deseru i jak w prosty sposób go stworzyć?

Dlaczego ta nowinka cieszy się taką popularnością?

W dzisiejszych czasach istotne jest, żeby deser nie tylko jak najlepiej smakował, ale również dobrze wyglądał, a co za tym idzie, perfekcyjnie prezentował się na Instagramie. Musi być słodki i kolorowy, by podbił serca łasuchów. Takie właśnie są te pączki – nadziewane lodami w różnych smakach mogą mieć takie wnętrze, jakiego tylko zapragniesz. Ważne jest również, by było ono smaczne, dlatego zadbaj o jakość stosowanego wypełnienia. Sprawdź propozycje, jakie ma w swojej ofercie sprawdzony producent maszyn do lodów i wybierz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Ten wyjątkowy deser, który jest ciepły na zewnątrz, a zarazem zimny w środku, przypomina nieco smażone lody, jednak wyróżnia się na tle innych smakołyków. Największą popularnością cieszy się w Los Angeles – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić tę propozycję również w Polsce!

Pączki z lodami – jak je upiec

Wiele osób zapewne zastanawia się, jak stworzyć taki deser? Czy pączek jest zimny, by utrzymać temperaturę lodów, a może zupełnie odwrotnie – to lody są rozpuszczone i kremowe, by całość mogła pozostać przyjemnie ciepła? W tym przypadku jednak nie ma kompromisów. Gorąca warstwa drożdżowego ciasta otacza lodowatą gałkę lodów. Niezbędna jest do tego specjalna maszyna, niezwykle prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga. To ona gwarantuje, że w Twoim menu znajdzie się najbardziej pożądany deser ostatnich czasów. Najważniejsze jest to, by pączki serwować na specjalne zamówienie, od ręki. Tylko wtedy zachowają swoje pierwotne walory.

Wiele trendów kulinarnych podbijało serca smakoszy na całym świecie. Lodowe taco czy croloaf, czyli duży croissant, który można kroić jak chleb, to ostatnie kulinarne trendy. Pączki z lodami to połączenie tradycji z odrobiną innowacyjności, które świetnie sprawdzi się o każdej porze roku i jest wygodne do zabrania na wynos. Ludzie kochają kontrastowe połączenia, a zestawienie ciepła z zimnem z pewnością zyska uznanie i przyciągnie klientów!