Jak zmniejszyć koszty eksploatacji przemysłowych hal produkcyjnych na etapie projektowania?

Chcesz wybudować halę produkcyjną? Z pewnością zależy Ci na tym, by zrobić to w sposób jak najbardziej efektywny. Zatrudniasz więc generalnego wykonawcę. Uzgadniasz z nim, w jaki park maszynowy będziesz inwestować. Ważysz potencjalne zyski i koszty. Nie zapomnij jednak o drugim, równie ważnym zagadnieniu.

Mowa o efektywności energetycznej stalowej hali przemysłowej. Starannie ją planując, możesz zmniejszyć koszty późniejszego utrzymania hali nawet o 20%. Co możesz zrobić, by już podczas projektowania zapewnić sobie zwiększenie przyszłych dochodów?

Realizacja obiektu o kubaturze dostosowanej do rzeczywistych potrzeb.

To absolutna podstawa. Hale produkcyjne można w przyszłości dość łatwo rozbudować. Z tego względu warto na starcie skalkulować, ile oszczędzisz, budując obiekt wystarczająco duży. Kluczem do zmniejszenia kubatury jest przyjrzenie się całej logistyce produkcji. Skrócenie dróg, jakie muszą pokonać poszczególne towary i ludzie, którzy przy nich pracują, to pierwszy krok do zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynowych. Masz kilka opcji do wyboru.

W nowoczesnych halach przemysłowych nie stosuje się już od dawna tradycyjnych grzejników z uwagi na ich niską efektywność. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się promienniki ciepła lub ogrzewanie powietrzne. Oba rozwiązania trzeba oczywiście strategicznie rozplanować. Dzięki temu będzie można szybko podgrzać te miejsca hali, w których rzeczywiście jest taka potrzeba. Promienniki ciepła pozwalają także na skierowanie strumienia ciepła w dolne części obiektu, co ograniczy straty wynikające z unoszenia się ogrzanego powietrza do góry.

Dobrze zaprojektowana hala jest też doskonale zaizolowana. Ograniczając liczbę mostków termicznych, minimalizujesz straty.

Projektowanie wentylacji w obiektach przemysłowych.

Skoro o izolacji mowa, przy projektowaniu trzeba pomyśleć nie tylko o ścianach. Najwięcej ciepła ucieka zwykle przez drzwi zewnętrzne. Dlatego warto zainstalować w nich kurtyny powietrzne. W ten sposób pomieszczenia nie będą się wychładzać, gdy drzwi będą otwarte.

W produkcji wentylacja jest kluczowa. Nie znaczy to jednak, że aby była wydolna musi działać cały czas z taką samą mocą. System wentylacyjny powinien być zaprojektowany tak, by automatycznie reagować na zmieniające się warunki.

Nowoczesne oświetlenie magazynu i hali produkcyjnej.

Technologia LED zdobywa w ostatnich latach wielu zwolenników. Pozwala bowiem na spore oszczędności i daleko posuniętą automatyzację. Czujniki ruchu pozwalają oświetlać dokładnie te strefy, w których znajdują się ludzie. Część hal przeznaczonych do produkcji może być także doświetlona światłem dziennym. W takiej sytuacji moc opraw może dostosowywać się do mocy wpadającego przez świetliki światła.

Ekologiczne i ekonomiczne źródła prądu i ciepła.

Inwestorom planującym budowę hal produkcyjnych coraz częściej oferuje się alternatywne źródła energii. Kolektory słoneczne są stopniowo wypierane przez panele fotowoltaiczne. Popularnością cieszą się również pompy ciepła. Koszt takiej inwestycji zwraca się bardzo szybko. Prócz tego mają one wyraźny wpływ na renomę firmy.

Jak widać, projekt hali znacząco wpływa na późniejsze koszty utrzymania. Znając dostępne opcje możesz świadomie zbalansować początkowe koszty i przyszłe wydatki. A w rezultacie wybrać rozwiązania, które opłacą Ci się najbardziej.