Kiedy należy opłacić podatek od polisy na życie?

Polisa na życie jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które wykupujemy z myślą o zabezpieczeniu bezpieczeństwa finansowego bliskich nam osób po naszej śmierci. Czy jednak pieniądze, które otrzymają, będą wolne od dodatkowych opłat? Czy należy zapłacić podatek od polisy na życie? Poznajmy ten temat nieco bliżej.

Czym jest polisa na życie

Wykupując polisę na życie wskazujemy w niej osoby uposażone. To właśnie one po naszej śmierci dostaną świadczenie pieniężne, które zabezpieczy ich finansowy byt. Polisa na życie może jednak zabezpieczać także i nas samych, gwarantując wypłatę pieniędzy w przypadku choroby, leczenia szpitalnego, naszej niezdolności do pracy czy też trwałego inwalidztwa.

Pomimo że wypłacane świadczenie nie jest opodatkowane to jednak zdarza się, że musimy opłacić podatek od polisy na życie. Jest to podatek dochodowy w wysokości 19%. Dzieje się tak, jeśli skorzystamy z oferty zakupu polisy rozszerzonej o możliwość inwestowania kapitału, dzięki któremu zyskamy szansę na pomnożenie swoich pieniędzy.

Dlaczego zwykłe polisy nie są opodatkowane?

Zwykła polisa na życie ma za zadanie pomagać ubezpieczonemu (i uposażonym) w sytuacji kryzysowej, zgodnie z warunkami wypłaty świadczenia zawartymi w umowie i w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Wypłacane środki mają więc na celu wsparcie i pomoc, co znaczy że polisa pełni jedynie funkcję ochronną.

Oznacza to, że wypłata środków z polisy nie podlega żadnemu opodatkowaniu (w tym podatkowi dochodowemu), ponieważ celem jej wykupienia jest ochrona zdrowia, życia i zabezpieczenie finansowej przyszłości bliskich – a nie inwestowanie i pomnażanie pieniędzy. Osoby uposażone nie muszą też (po otrzymaniu środków z polisy) opłacać podatku od spadku i darowizn.

Inwestowanie a podatek od polisy na życie

Niektóre ochronne polisy na życie dopuszczają możliwość inwestowania kapitału (całego lub jego części) w różne aktywa (np. obligacje skarbu państwa, giełdę). W tym typie polisy, ochrona życia ubezpieczonego i ochrona finansowa jego bliskich jest połączona z możliwością pomnażania środków zgromadzonych na polisie, czyli z możliwością wypracowania zysków.

Niestety w tym przypadku podatek od polisy na życie jest obowiązkowy. Inwestycja, która przynosi dochód, jest bowiem objęta 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatek Belki). Nie obejmuje on jednak całej kwoty wypłacanej z polisy. Podatek dotyczy jedynie zysku, który ubezpieczony wypracował z pieniędzy przeznaczonych na ich zainwestowanie.

Polisy ochronno-oszczędnościowe

Niektóre polisy ochronne umożliwiają inwestowanie kapitału a jeszcze inne – oszczędzania pieniędzy. W ich przypadku, jedna część składki płacona jest na ochronę a druga część – w ramach oszczędzania. Na koniec trwania okresu umowy obydwie części zostają złączone a powstała w ten sposób suma, wypłacana jest ubezpieczonemu lub osobom uposażonym.

Także i w tym przypadku nie ma konieczności płacenia podatku od posiadanej polisy. Oszczędzanie nie jest bowiem dochodem kapitałowym. W sytuacji polis ochronno-oszczędnościowych nie obowiązuje więc podatek od polisy na życie, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z możliwością inwestowania pieniędzy, gdzie ich część lokowana jest w funduszach lub obligacjach.

Czy warto kupić polisę inwestycyjną?

Jeśli zależy nam na możliwości pomnożenia kapitału, z którego skorzystają nasi bliscy lub my sami, warto rozważyć zakup polisy umożliwiającej inwestowanie. Aby jednak wypracowane zyski były namacalne, koniecznie trzeba sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty pobiera towarzystwo ubezpieczeniowe, które przyjdzie nam zapłacić oprócz podatku dochodowego.

Każdy produkt, który oferuje możliwość pomnożenia pieniędzy, na pewno będzie obarczony dodatkowymi opłatami. Istotne jest ich dobre skalkulowanie, aby potencjalne opłaty nie były większe niż możliwe do wypracowania zyski.