Sportowe żele energetyczne dla biegaczy i kolarzy

Żele energetyczne są skoncentrowanym źródłem energii. To produkt stworzony dla sportowców –przede wszystkim kolarzy i biegaczy, bo to właśnie oni podczas długotrwałego wysiłku potrzebować będą łatwego sposobu na doładowanie baterii.

  1. Czym są żele energetyczne?
  2. Jak je stosować?
  3. Czym są żele energetyczne?
  4. Dla kogo są żele energetyczne?
  5. Jakie żele wybrać?

Czym są żele energetyczne? 

Żele energetyczne mają formę półpłynnych preparatów. Często opakowane są w tubkę o niewielkiej pojemności ok. 55 mililitrów, którą bardzo łatwo przechowywać w trakcie treningu. W ich skład wchodzą przede wszystkim węglowodany, takie jak glukoza czy maltoza, czyli cukry proste. Cukry te stanowią źródło najbardziej przyswajalnej przez organizm energii. Ponadto w żelach znajdują się też witaminy, a czasem dodatki kofeiny oraz tauryny, które pobudzają układ nerwowy i opóźniają uczucie zmęczenia. Elektrolity: potas i sód zawarte w żelach pomagają w utrzymaniu równowagi elektrolitowej w organizmie, natomiast aminokwasy takie jak glicyna stanowią substancję odkwaszającą.

Jak je stosować?

Przede wszystkim należy wypróbować je najpierw na treningu, zanim weźmiemy je ze sobą w trasę na długi maraton czy trasę. Należy stosować je w małych porcjach. Zaleca się, by nie stosować więcej niż 10 tubek żelów bez kofeiny w ciągu dnia i 4 – jeżeli dany produkt kofeinę zawiera. Po zażyciu powinno się przepłukać usta wodą (ale nie napojem izotonicznym, bo może to spowodować dotkliwe dolegliwości żołądkowe).

Jak często je stosować w trakcie wysiłku? Wszystko zależy od rodzaju uprawianego sportu. W przypadku aktywności wytrzymałościowych (biegów, kolarstwa, wycieczek górskich) należy to robić co 20-40 minut. Przy sportach indywidualnych, takich jak tenis czy squash, zaleca się zażywać jeden żel co 60-120 minut, a przy sportach drużynowych, a także zimowych i wodnych, sportach walki i treningach siłowych – co 30-45 minut wysiłku fizycznego.

Dla kogo są żele energetyczne?

Żele energetyczne stworzone są dla sportowców. Jeśli nie uprawiamy sportu regularnie, nie bierzemy udziału w maratonach dłuższych niż 10 km, a na rowerze jeździmy tylko rekreacyjnie, to co prawda wciąż możemy po nie sięgać, ale nie znajdzie to uzasadnienia w potrzebach naszego organizmu.

Jakie żele wybrać?

Ceny żeli wahają się od 2 do 10 zł za opakowanie, jednak nie warto kupować tych najtańszych. Cena ok. 5 zł za opakowanie oferuje zwykle optymalny stosunek jakości do ceny, choć w przypadku dużych zamówień z pewnością otrzymamy rabat. Wśród dostępnych producentów warto zaznajomić się z ofertą ALE Active Life Energy, który wyróżnia się formułą opracowaną w oparciu o kryteria farmaceutyczne.