Berberys: sadzonki, które odnajdą się w każdym ogrodzie!

Szukając uniwersalnej rośliny, która w sposób dekoracyjny i nieproblematyczny w uprawie jest w stanie wypełnić przestrzeń w ogrodzie, nasz wybór padł na berberys. Sadzonki tej rośliny są dość spopularyzowane w Polsce, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Coraz chętniej i z większą świadomością sięgają po berberysy także posiadacze przydomowych ogrodów i ogródków działkowych.

Berberys – sadzonki o niepodważalnych zaletach

Mawia się, że berberys w ogrodzie to idealna opcja dla nowicjuszy i/lub osób, które niespecjalnie odnajdują się w skomplikowanej pielęgnacji roślin. Jednakże sadzonki berberysu to zawsze wartość dodana. Za ich uprawą przemawia relatywnie niewielki, choć równy wzrost, ozdobny charakter liści oraz duża odporność na choroby i szkodniki. W kategorii ozdobne krzewy, berberys (sadzonki) może z dumą nosić miano „samograja”. Polacy wykorzystują je np. jako niewysokie żywopłoty, głównie ze względu na oryginalną kolorystykę oraz fakt, że poradzą sobie zarówno w cieniu, jak i w pełnym słońcu.

Foto: Berberys sadzonki od OgrodowyMlyn.pl


Berberys: sadzonki w różnych odmianach, gdzie kupić?

Choć mogą wydawać się pospolite, na naszym rodzimym rynku trafimy na różne odmiany berberysów. Sadzonki najlepiej zamawiać online z dostawą do domu, to wygodna i sprawdzona forma zakupów roślin ogrodowych, warto zaglądać np. do sklepu OgrodowyMlyn.pl, który ma sporą ofertę na sadzonki roślin w przystępnych cenach.

Wracając do odmian, sadzonki berberysy najczęściej występują jako tzw. Berberys Thunberga. Możemy wybierać spośród wielu wariantów kolorystycznych, dzięki czemu bardzo precyzyjnie dobierzemy tę roślinę do ogrodowej aranżacji. Oryginalnie sadzonki Berberys Thunberga pochodzą z Japonii i da się w nich wyczuć nieco modernistyczny, minimalistyczny charakter, typowy dla tamtejszej kultury. Świetnie więc adaptuje się w modne projekty zieleni.

Berberys w ogrodzie dorasta średnio do ok 1,5 m. Jakie sadzonki szczególnie wpadły nam w oko? Na wzmiankę z całą pewnością zasługuje Berberys Artropurpurea – roślina ta posiada naturalnie purpurowe liście, które wraz z nadejściem jesieni zmieniają barwę na rubinową czerwień. W odpowiedniej aranżacji przykuwają uwagę i mogą przyćmić nawet inne, typowo dekoracyjne okazy.

Berberys: kiedy przycinać sadzonki?

Jednym z ważnych elementów pielęgnacji jest cięcie berberysów. Pierwsze przycinanie berberysów powinno odbywać się już wczesnym latem. Młode sadzonki berberysu powinny być przycinane sporo i dość regularnie, w ten sposób szybko przyrośnie i będzie miał odpowiednią geometrię.

Berberys na żywopłot w ogrodzie powinno się przycinać co najmniej dwa razy w roku, raz wiosną, około kwietnia, a raz w środku lata, na przełomie lipca i sierpnia. Usuniemy w ten sposób zbyt długie pędy, a sam krzew będzie lepiej się prezentował.

Według serwisu OgrodowyMlyn.pl sadzonka berberys wkopywana w ziemię wraz z bryłą korzeniową powinna być przycięta na dwie trzecie długości pędu w pierwszym roku. To dobry sposób na stymulowanie rośliny do rozkrzewiania i zagęszczania się.