Niemcy luzują obostrzenia. Kiedy zaplanować wyjazd i gdzie warto się udać?

Epidemia wirusa Covid-19 w Niemczech na przestrzeni kilku ostatnich tygodni zaczęła zwalniać. W związku z tym rząd niemiecki, ku uciesze obywateli, zmodyfikował ograniczenia sanitarne, tym samym ożywiając niektóre gałęzie gospodarki krajowej, tak jak słynny, fikcyjny naukowiec – Victor Frankenstein ożywił swoje dzieło. W związku z tym wyjazd do Niemiec jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny, niż mógł wydawać się w poprzednich miesiącach tego roku.

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Jakie wprowadzono zmiany dotyczące obostrzeń?
  • O czym należy pamiętać przekraczając granicę?
  • Które regiony Niemiec są obecnie najbardziej bezpieczne?

Jakie wprowadzono zmiany dotyczące obostrzeń?

Pierwsze poluzowanie obostrzeń nastąpiło 8 marca, w całym kraju mogą być organizowane targi ogrodnicze, otwarto także księgarnie, kwiaciarnie i salony piękności. W handlu detalicznym, muzeach, ogrodach zoologicznych oraz galeriach handlowych obowiązuje zasada wcześniejszej rezerwacji terminu. Mniej rygorystyczne restrykcje zostaną utrzymane w regionach, w których zapadalność na Covid-19 będzie się utrzymywać poniżej siedmiodniowego progu 100 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Następnym etapem, najwcześniej 22 marca, ma być otworzenie gastronomii na świeżym powietrzu oraz kin, teatrów, filharmonii, oper itd.. Od 5 kwietnia ma być pozwolenie na organizowanie imprez do 50 osób i sporty kontaktowe wewnątrz budynków, przy progu 50 zachorowań tygodniowo na 100 tysięcy obywateli w danym regionie.

Warto też wiedzieć, że rząd niemiecki zostawił sobie opcję awaryjną, gdyby doszło do pogorszenia stanu sprzed poluzowania obostrzeń. Wtedy zmiany w poszczególnych regionach, gdzie zaczyna być gorzej, zostaną cofnięte i ograniczenia sanitarne będą takie same, jak przed 8 marca.


O czym należy pamiętać przekraczając granicę?

Przede wszystkim należy dobrze zapoznać się z portalem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Są tam podawane aktualne informacje związane z wyjazdem do innego kraju w czasach pandemii.

Niestety cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego decydując się na podróż z Polski do Niemiec trzeba liczyć się z kilkoma zasadami:

  1. Obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu na stronie www.einreiseanmeldung.de, która jest dostępna także w języku polskim.
  2. Wykonaniem testu na obecność koronawirusa przy wjeździe lub najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 roku życia.
  3. Przebywaniem na 10-dniowej kwarantannie po wjeździe do Niemiec, z której można być wcześniej zwolnionym po uzyskaniu drugiego negatywnego wyniku testu po 5 dniach.

Należy także pamiętać, że do części landów nie wjedziemy bez określonych powodów, do których oczywiście nie zalicza się chęć zrobienia zakupów, spędzania wolnego czasu i tym podobne. Ponadto do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii - Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego (do 24h).

Które regiony Niemiec są obecnie najbardziej bezpieczne?

Jeżeli chcemy wyjechać do Niemiec w celu zarobkowym w najbliższym czasie, to powinniśmy brać pod uwagę landy, w których sytuacja jest najbardziej stabilna i są duże szanse na szybszy powrót do normalności. Z zapowiedzią Pani kanclerz – Angeli Merkel, już nawet 22 marca będzie można otworzyć gastronomię na świeżym powietrzu oraz instytucje kultury takie jak kino, teatr, co oczywiście oznacza, że na rynku pojawią się nowe miejsca pracy.

Obiecujące landy, pod względem bezpieczeństwa i potencjalnej pracy:

  • Berlin – naturalnie, stolica Niemiec ma bardzo dużo do zaoferowania pod praktycznie każdym względem – kulturowym, zarobkowym, rozrywkowym, jest to przecież największe miasto w całym kraju. O dziwo, mimo dużego zagęszczenia ludności, sytuacja ma się tam całkiem dobrze, w porównaniu do sporej części Niemiec. Przewozy pasażerskie w tym kierunku są bardzo popularne, dzięki czemu naprawdę łatwo jest się tam dostać.
  • Dolna Saksonia – jest to bardzo atrakcyjny region w kontekście rynku pracy. Otóż znajdują się tam aż trzy spore miasta – Hanower, Brunszwik oraz Wolfsburg, które są całkiem blisko siebie położone, w związku z czym dojazd nie stanowiłby większego problemu. Ponadto Dolna Saksonia jest jednym ze spokojniejszych landów kiedy mówimy o pandemii, ponieważ przez ostatni tydzień zachorowania na 100 tysięcy osób trzymały się blisko progu 50 tygodniowo.
  • Saara – nie da się ukryć, jest to najmniejszy niemiecki land jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. Głównym kulturalnym i gospodarczym centrum regionu jest małe miasto Saarbrücken. Jednakże nie znaczy to, że nie warto brać tego miejsca pod uwagę. Przede wszystkim już dzisiaj jest tam mniej niż 50 zachorowań tygodniowo na 100 tysięcy mieszkańców, w związku z czym to właśnie w Saarze najszybciej będzie odmrażana gospodarka.