Ciepło i minimalizm w wykonaniu Skandynawów

Korzenie stylu skandynawskiego sięgają XIX wieku, gdy malarz – Carl Larsson uwieczniał jasne i harmonijne wnętrza za pomocą delikatnych, pastelowych akwareli. W połowie XX wieku styl skandynawski rozkwitł i – jak podkreślają projektanci wnętrz – kwitnie do dziś. Niemal każdy architekt wnętrz, zapytany o charakterystykę stylu skandynawskiego, wskaże te same cechy – funkcjonalność, prostota i naturalne materiały. To kwintesencja zarówno wystroju wnętrz, jak i stylu życia Skandynawów.

Więcej światła – mniej mebli

Ze względu na położenie geograficzne, państwa skandynawskie nie mogą cieszyć się dużą ilością naturalnego światła na zewnątrz ani wewnątrz budynków. Zoptymalizowane projektowanie wnętrz ma za zadanie wpuścić jak najwięcej światła do środka. Dlatego w mieszkaniach w stylu skandynawskim na próżno można szukać firanek, a zasłony – o ile występują – nie zasłaniają okien.

Wpuszczenie dużej ilości światła dziennego ma za zadanie optycznie powiększyć powierzchnię mieszkania. Projekty wnętrza w stylu skandynawskim znacząco ograniczają zakres wykorzystywanych kolorów do jasnych, pastelowych barw. Zabieg ma na celu jeszcze bardziej rozjaśnić i poszerzyć przestrzeń. Projektanci wnętrz zalecają, aby w połączeniu z bielą zastosować ecru, jasną szarość czy odcienie błękitu lub wrzosu – dzięki temu mieszkanie stanie się przytulne.

Skandynawska aranżacja wnętrz stawia na funkcjonalność, minimalizm i komfort. Dobierając meble, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Projektowanie wnętrz skandynawskich, szczególnie inspirowanych klimatem północnej Europy, nie pozwala na przypadkowe połączenia. Aranżacja powinna być czysta, harmonijna i lekka, a zarazem ciepła i przytulna.

Urok tkwi w szczegółach

Skandynawskie projekty wnętrza cechują się starannie dobranymi dodatkami. Wprawiony architekt wnętrz podpowie, jak dobrać dekoracje, aby stanowiły harmonijną całość i nie przytłaczały pozostałych elementów mieszkania. Kluczowym elementem skandynawskiego wystroju jest wykorzystywanie naturalnych materiałów – drewniane elementy mebli czy deski na podłodze nadadzą przestrzeni ciepłego i przytulnego wyglądu. Bawełna, wełna i len oraz pledy o grubym splocie wniosą do mieszkania radosną harmonię i bezpretensjonalność. Poduszki, narzuty i koce uczynią pomieszczenie bardziej komfortowym.

Czy w Skandynawii jest miejsce na eklektyzm?

Łączenie różnych, często pozornie niepasujących do siebie stylów, stanowi wyższy poziom aranżacji wnętrz. Do tego niezbędne jest wysokie poczucie estetyki. Ostatnimi czasy popularnym zabiegiem stało się wplatanie elementów loftowego, designerskiego stylu do spokojnych skandynawskich wnętrz lub łączenie jasnych, stonowanych i przytulnych pomieszczeń z meblami vintage. Projektanci wnętrz potrafią doskonale dopasować starą, drewnianą komodę lub kredens do prostego, harmonijnego salonu.