Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

Planując budowę domu, remont czy przebudowę wiemy, że podczas prac powstaną odpady i gruz. Jest to dość kłopotliwy rodzaj śmieci, bowiem – zgodnie z polskim prawem – nie można ich zaliczyć do odpadów komunalnych. Oznacza to, że nie mogą być umieszczane w pojemnikach na takie odpady. Nie wolno ich również nielegalnie wywozić poza teren posesji i pozostawiać w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Grożą za to określone sankcje. Jakie?

Co to znaczy „nielegalny wywóz odpadów”?

Zasadniczo rozróżnia się dwa rodzaje odpadów:

  • Komunalne – czyli takie, które powstają w wyniku codziennego funkcjonowania gospodarstw domowych (tzw. zwykłe śmieci). Na takie odpady przeznaczone są śmietniki komunalne, usytuowane na każdym osiedlu mieszkaniowym lub w pobliżu większych skupisk domów jednorodzinnych
  • Wielkogabarytowe – tzw. odpady problemowe. Zalicza się do nich gruz i odpady budowlane, jak również elementy wyposażenia (meble). Do ich wywozu niezbędne jest wynajęcie specjalnie przeznaczonego kontenera.

Nielegalny wywóz odpadów oznacza, że zostały one zutylizowane niezgodnie z przepisami lub wywiezione i porzucone w niewyznaczonym do tego miejscu, np. w lesie, w przydrożnym rowie, itp. Odnosi się to zarówno do odpadów komunalnych, jak i gruzu. Nie wolno też mieszać gruzu z odpadami komunalnymi; nawet w przypadku niewielkich ilości gruzu należy umieścić go osobno, np. w workach big bag, które są dostępne w firmach usługowych, zajmujących się wywozem gruzu w kontenerach.

Regulacje prawne

Nielegalny wywóz gruzu i odpadów reguluje ustawa Kodeks wykroczeń.[1] W przypadku składowania gruzu i odpadów budowlanych w pojemnikach na śmieci komunalne, wspólnota mieszkaniowa może zastosować karę. Nielegalny wywóz gruzu stanowi wykroczenie, które podlega karze grzywny. Według art. 24 § 1 grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Jeżeli gruz został wywieziony i porzucony w przypadkowym miejscu, sprawca również podlega karze według Kodeksu wykroczeń. Art. 162 przewiduje za to karę nawet do 5 tys. zł, a oprócz niej areszt do 30 dni. Orzeka się również nawiązkę do wysokości równej kosztom przywrócenia miejsca porzucenia gruzu lub odpadów do poprzedniego stanu (oczyszczenia wody, rekultywacji gleby, wykopania, usunięcia z lasu oraz zniszczenia lub zneutralizowania odpadów.

Jeszcze bardziej surowo traktuje Kodeks wykroczeń osoby, które wbrew prawu składują, usuwają, przetwarzają, dokonują odzysku, unieszkodliwiają lub przewożą odpady (w tym gruz) w taki sposób, że zagraża to ludziom lub środowisku naturalnemu. Grozi im za to kara pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat. Wymiar kary jest surowszy, jeżeli dotyczy to wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez wymaganych pozwoleń – nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Warto mieć świadomość ryzyka poniesienia wysokiej kary w przypadku, kiedy chce się samowolnie pozbyć gruzu w myśl fałszywie pojętej oszczędności. Koszty mogą być znacznie wyższe – nie tylko finansowe.

Kontener na gruz – optymalne wyjście

Przystępując do prac budowlanych lub remontowych najlepiej od razu zamówić kontener na gruz i odpady budowlane. Można go zapełniać sukcesywnie, w miarę postępujących prac, a po napełnieniu powiadomić firmę, aby go odebrała i ewentualnie podstawiła pusty pojemnik. Kontenery na gruz w Poznaniu można łatwo wypożyczyć z firmy Gruzownik, która operuje w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miasta.

Procedura jest bardzo prosta. Składając telefonicznie zamówienie trzeba określić orientacyjną ilość gruzu, aby pracownik mógł zaproponować wielkość kontenera. Następnie ustala się dzień, godzinę podstawienia pojemnika i miejsce, gdzie ma on stanąć. W dniu odbioru kontenera reguluje się opłatę u kierowcy lub przelewem na konto firmy. Jeżeli uzgodniona została zapłata gotówką, kierowca powinien mieć przy sobie fakturę.

Należy podkreślić, że firmy, świadczące usługi wywozu gruzu i odpadów, posiadają wszelkie wymagane zezwolenia i dysponują odpowiednimi pojazdami do przewozu kontenerów. Odpady są przewożone do sortowni, gdzie zostają podzielone na frakcje, podlegające recyklingowi oraz przeznaczone do utylizacji. Według różnych szacunków około 80 proc. gruzu można ponownie wykorzystać jako surowiec wtórny. Zlecenie profesjonalnego wywozu gruzu jest więc nie tylko legalne, ale także ekologiczne.

[1] http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000281/U/D20210281Lj.pdf