Aplikacja mobilna- czy warto?

Czy widok przyklejonych do twarzy smartfonów jeszcze kogoś dziwi? Myślę, że w dzisiejszych czasach jest to raczej wszechobecny widok. Dlatego też posiadając własną firmę, nie myślimy już nawet, aby funkcjonowała bez strony internetowej. W takim razie, jeśli można użyć stwierdzenia, że posiadanie strony to niemal standard, to czy aplikacja mobilna jest równie koniecznym rozwiązaniem.

Obecnie nie trzeba być wielką korporacją, żeby swoim klientom zaproponować nie tylko użyteczne strony www, ale również przydatną aplikację mobilną. Warto wykorzystać tę dodatkową opcję dla klientów jako przewagę nad konkurencją i sposób na przyciągnięcie większej ich ilości.

Zacznijmy od początku- aplikacja mobilna co to jest?

Aplikacja mobilna to specjalne oprogramowanie, które dedykowane jest do urządzeń mobilnych. Głównie używane na smartfonach, telefonach komórkowych, jak również tabletach. Twórcy aplikacji mobilnych budują je w taki sposób, aby były dla użytkowników łatwe w obsłudze i intuicyjne, jednak przy tym wszystkim maksymalnie funkcjonalne. Podczas tworzenia aplikacji, tak jak podczas budowania stron internetowych, bardzo ważna jest koncepcja, pomysły, oraz wygląd wizualny, który musi być spójny z charakterem naszej firmy. Sam proces tworzenia kodu wymaga natomiast konkretnego języka programowania, jego wybór zależy w głównej mierze od tego, na jaki system będzie dedykowana aplikacja mobilna.

Zalety z posiadania własnej aplikacji mobilnej

Tak jak już wspomniano na początku, ciężko jest nam obecnie wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez strony internetowej. Standardem też stało się tworzenie responsywnych stron www, które użytkownik będzie mógł otworzyć zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Pomimo to posiadanie dedykowanej aplikacji mobilnej wcale nie jest niepotrzebne, ale wręcz przeciwnie może przynieść równie wiele korzyści co posiadanie taniej strony internetowej.

Najważniejsze korzyści:

  • łatwiejszy, szybszy i częstszy kontakt z klientami
  • wzrost sprzedaży i zysków
  • większe zaufanie i lojalność wśród klientów
  • dotarcie do nowej grupy odbiorców
  • firma w oczach klientów jest bardziej nowoczesna
  • zyskujemy przewagę nad konkurencją, oraz cenne dane, które posłużą nam do analizy
  • dobra promocja firmy, marki

Strony internetowe czy aplikacje mobilne?

Jak najlepiej będzie odpowiedzieć na to pytanie? Myślę, że najlepiej jest posiadać responsywną stronę internetową, oraz dedykowaną aplikację mobilną, szczególnie kiedy prowadzimy sprzedaż przez internet. Zauważmy, że praktycznie każda większą marka, sklep, czy portal sprzedażowy posiadają dedykowaną aplikację mobilną. Klienci lubią i chętnie korzystają z tego typu rozwiązań. Strona internetowa powinna być jednak nadal naszym priorytetem, takim numerem jeden, z kolei aplikacja mobilna może stanowić doskonały dodatek, ale także sposób na wyprzedzenie naszej konkurencji.

Podsumowanie

Ludzie coraz częściej aktywnie korzystają z sieci poprzez telefony komórkowe, smartfony, czy tablety, dlatego też posiadanie responsywnej strony internetowej, stało się nie tylko udogodnieniem, ale wręcz normą. Aplikacje mobilne z kolei z roku na roku zyskują coraz większą popularność. Coraz bardziej doceniamy to, co minimalistyczne, funkcjonalne i zoptymalizowane. Kto wie, może za parę lat aplikacje mobilne będą wypierały strony internetowe i staną się standardem. Na razie jednak to witryny internetowe wiodą prym, a aplikacje mobilne mogą być ciekawym i korzystnym dodatkiem do nich.