Matryca Full HD dobrze znana technologia w Twoim domu

Telewizory z matrycą Full HD stanowią obecnie standard wyświetlania obrazu. To, jaki odbiornik zamierzasz kupić powinno być uzależnione od tego, jakie materiały wideo chcesz na nim oglądać. Chociaż powoli do polskich domów wkracza format 4K, inwestycja dodatkowych środków może nie przełożyć się na lepszy obraz. Odpowiednie dobranie matrycy przyczyni się do bardziej zadowalających efektów przed oczami.

LCD, LED, QLED? Jaki telewizor warto kupić?

Na rynku urządzeń multimedialnych dostępne są telewizory z matrycą LCD, LED i OLED. Czym się od siebie różnią? Temat ten wymaga szerszego omówienia. Telewizor z matrycą LCD charakteryzuje się tym, że za podświetlenie ekranu odpowiadają świetlówki CCFL. W porównaniu do ekranów LED, LCD pobiera więcej energii elektrycznej. Telewizory z matrycą LED z kolei podświetlają obraz przy użyciu diod LED. Zużywają zatem mniej prądu względem swoich poprzedników. Technicznie rzecz ujmując, sposób wyświetlania samego obrazu jednak niczym się nie różni od LCD. Technologia QLED stanowi rozwinięcie technologii LED. Dzięki dodatkowi w postaci kropek kwantowych użytkownik może cieszyć się bogatszą paletą barw. Zajrzyj do sklepu internetowego Neonet https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/full-hd.html i zapoznaj się z dostępną ofertą.

Telewizor z matrycą OLED – najważniejsze zalety

W przypadku telewizorów w technologii OLED jedna dioda odpowiada jednemu pikselowi. Dlatego też może poszczycić się najgłębszym poziomem czerni – w momencie wyświetlania czarnego obrazu diody po prostu nie świecą. Stanowi to wyraźną przewagę na mniej zaawansowanymi technologicznie starymi telewizorami, w przypadku których matryca jest podświetlana przez cały czas, przez co nie można uzyskać idealnej czerni. Telewizory z matrycą OLED charakteryzują się szybkim czasem reakcji oraz wyjątkowo dużym kontrastem, dlatego idealnie nadają się do oglądania filmów czy grania w gry. UHD, SUHD czy OLED? Przeczytaj więcej na ten temat tu.

Czym jest 4K i czy jest Ci potrzebne?

Obraz w formacie Full HD jest równy szerokości 1920 i wysokości 1080 pikseli. Rozdzielczość 4K wynosi zaś 3840 pikseli poziomych i 2160 pikseli pionowych (około 8,3 miliona pikseli). Czterokrotnie większe zagęszczenie najmniejszych punktów zdolnych wyświetlać obraz powinno przełożyć się na jakość obrazu i komfort oglądania. Jednak nie jest to takie oczywiste. Sam potencjał emitowania obrazu takiej wielkości nie da rezultatów, gdy materiał źródłowy nie jest przygotowany w rozdzielczości 4K. Zarówno programy telewizji naziemnej, jak też serwisy streamingowe czy platformy vod Full HD TV traktują jako domyślny format.

Większość programów telewizji nadziemnej jest nadawana w jakości HD lub nawet mniejszej. Osoby korzystające z telewizji wyłącznie do takich celów nie będą miały nawet okazji skorzystać z pełni funkcjonalności, za którą zapłaciły w momencie zakupu odbiornika. Podobnie ma się sprawa w przypadku serwisów streamingowych i platform vod (video on demand, czyli wideo na żądanie).O ile platformy takie jak YouTube umożliwiają twórcom udostępnianie materiału wideo o wysokich rozdzielczościach, o tyle nie każdy będzie z tego korzystał, a niektórzy z nich sztucznie podbijają rozdzielczość (co nie daje realnych, widocznych rezultatów) w celu uzyskania lepszych wyników wyszukiwania. Serwisy streamingowe często oddzielają ofertę skierowaną do użytkowników mających możliwość obsługi 4K od tych, którzy dysponują jedynie Full HD. Wiąże się to z koniecznością wykupienia innego, droższego typu subskrypcji.

Telewizor 4K a granie na konsoli i oglądanie filmów z płyt Blue-Ray

Kina domowe i konsole zdolne odtwarzać płyty pełnię możliwości pokażą tylko w przypadku filmów Blue-Ray. Nie należą one do najtańszych, a wybór tytułów również wciąż jest dość ograniczony. Pamiętać należy także, że starsze urządzenia mogą w ogóle nie posiadać napędu tego rodzaju. Osoby mające nadzieję na uzyskanie spektakularnych efektów graficznych podczas gry na konsoli powinny liczyć się z tym, że dotyczy to głównie urządzeń aktualnej generacji. W przypadku wielu tytułów 4K oznacza o wiele bardziej widowiskową grafikę, lecz jest to okupowane niższą prędkością gry, na przykład zamiast 120 klatek na sekundę można otrzymać jedynie stałe 60 klatek na sekundę. Niemniej jednak telewizor 4K może zrobić duże wrażenie na graczach.

Obraz w Full HD a 4K – jaka jest różnica i czy warto za nią zapłacić?

Jak już było wyżej wspomniane, telewizory 4K charakteryzują się czterokrotnie większym zagęszczeniem pikseli w stosunku do odbiornika Full HD. Takie zagęszczenie wpływa pozytywnie na komfort odbioru i przyjemność oglądania oraz poczucie bardziej żywych i dynamicznych scen. Różnicę na korzyść 4K odczuwa się nawet wtedy, gdy porównuje się obraz z odbiorników o tej samej przekątnej. Większe zagęszczenie przy zachowaniu takiej samej przekątnej oznacza, że każdy pojedynczy piksel jest czterokrotnie mniejszy. Dlatego też każdy z nich jest mniej dostrzegalny – niezależnie od odległości, jaka dzieli Cię od ekranu.