Jak wypromować restaurację? Sposoby na reklamowanie lokalu gastronomicznego

Marketing i reklama restauracji to podstawa, smaczne posiłki i wysoka jakość obsługi nie wystarczą do zwiększenia świadomości marki i dotarcia do swojej grupy docelowej. Najpierw trzeba pozyskać klientów, a dopiero później zadbać o ich zadowolenie i wystawienie pozytywnych opinii. Na renomę firma musi sobie zapracować, jest to czasochłonny i wieloetapowy prezes. Niezbędna będzie wobec tego promocja marki, budowanie pozytywnego wizerunku, zaufania i lojalności klientów. Agencja marketingowa pomoże w opracowaniu skutecznej reklamy i zajmie się jej wdrożeniem. W tego typu kwestiach warto zaufać doświadczonym profesjonalistom.

Jak skutecznie reklamować lokal gastronomiczny?

Obecnie kluczowe jest to, aby lokal gastronomiczny był łatwy do znalezienia w Internecie. W tym celu warto założyć firmową stronę internetową, która stanie się skutecznym narzędziem marketingowym. Na stronie lokalu gastronomicznego muszą zostać umieszczone dane kontaktowe, mapa dojazdu, aktualne menu, informacje o promocjach i firmowych wydarzeniach, galeria zdjęć, odnośniki do social media. Zaleca się też wyposażyć stronę we wtyczkę umożliwiającą zmianę języka, informować klientów o możliwości zamówienia na wynos czy z dostawą do domu. Świetnym narzędziem reklamowym jest prowadzenie firmowego bloga.

Mając stronę internetową, trzeba zadbać o jej pozycjonowanie SEO, aby uzyskać jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Istotne będzie dobranie właściwych słów/fraz kluczowych, tytułów i nagłówków na witrynie. Klasyczne działania SEO warto wzbogacić o płatne kampanie Google Ads, dzięki czemu można w łatwy i szybki sposób wypromować lokal gastronomiczny. Należy od razu zaznaczyć, że płaci się nie za samo wyświetlanie reklam, ale za klikniecie w nie przez Internautów i ich przekierowanie do strony docelowej. Ne trzeba wobec tego martwić się wysokimi kosztami tego rodzaju reklamy. Co więcej, można z łatwością zarządzać kampaniami, modyfikować je i tworzyć kolejne. Zaletą tego narzędzia jest możliwość przeglądania statystyk, zdobywania informacji o swojej grupie docelowej.

Sposoby promowania lokalu gastronomicznego

Prowadząc lokal gastronomiczny, warto zaangażować media zarówno lokalne, jak i społecznościowe. Mogłoby się wydawać, że promowanie się w klasyczny sposób, czyli przy wykorzystaniu radio, gazet, telewizji czy broszur, jest mało skuteczne, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Skuteczna reklama to taka, która dociera do jak najszerszego grona odbiorców. Warto wobec tego skorzystać z różnych form promocji łącznie z blogami, portalami zewnętrznymi, sklepami i punktami informacyjnymi. Ogromny potencjał drzemie oczywiście w social mediach, których nie można pominąć podczas opracowywania strategii marketingowej. Instagram i Facebook skupiają miliony użytkowników, dlatego idealnie nadają się do promowania marki, swoich usług i produktów. Media społecznościowe to rodzaj marketingu szeptanego, niezwykle skutecznego i jednocześnie dyskretnego. Nikt nie lubi nachalnych reklam, które wręcz zniechęcają do marki.

Prowadzenie firmowego fanpage’u to świetna opcja w przypadku każdej firmy, łącznie z branżą gastronomiczną. Użytkownicy będą polecać sobie dany lokal, zostawiać na jego temat, oceny, polubienia, komentarze oraz udostępniać posty. Restauratorom zaleca się zamieszczanie na swoich profilach zdjęć przegotowanych dań, aktualnego menu, przepisów, ciekawostek i porad. Social media posłużą też jako narzędzie informujące o zbliżających się wydarzeniach w restrykcji. Można za ich pomocą zbliżyć się do klientów, przedstawić codzienne funkcjonowanie lokalu od kuchni. Zaleca się również zaznaczyć swoją obecność na portalach do zamawiania jedzenia, które cieszą się obecnie ogromną popularnością. Wspaniałą opcją będą programy lojalnościowe i wprowadzenie Happy Hours. Organizowanie eventów i imprez promocyjnych to również skuteczny sposób na rozreklamowanie lokalu gastronomicznego.