Dom z poddaszem użytkowym czy dom piętrowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu.

Inwestorzy, którzy dysponują niewielką lub wąską działką, zazwyczaj planują budowę domów dwukondygnacyjnych. Dzięki rozmieszczeniu programu funkcjonalnego na dwóch kondygnacjach budynki te zajmują odpowiednio mniejszą powierzchnię działki w porównaniu z parterówkami o zbliżonym metrażu. Zatem na który projekt się zdecydować – piętrowy, czy z poddaszem użytkowym? Poznajmy zalety oraz różnice obu wariantów i wybierzmy ten najbardziej odpowiedni.

 

 

Zgodność z wytycznymi MPZP/WZ

Wybór projektu zawsze musi być zgodny z wymaganiami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który określa warunki zabudowy dla obszaru, na którym znajduje się działka. Jeśli MPZP nie został uchwalony, konieczna jest uzyskanie decyzji o Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu dla działki. Ważne, by zapoznać się w wytycznymi przed wyborem projektu, ponieważ określają one rodzaj zabudowy i mogą definiować istotne cechy domu, w tym m.in.: liczbę kondygnacji w budynku, wysokość domu, kształt dachu i kąt nachylenia jego połaci, a także inne elementy budynku, istotne dla zachowania urbanistycznego ładu. Dobierając gotowy projekt domu, należy też dokładnie sprawdzić wymiary działki, ponieważ nie można zapomnieć o konieczności zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki. Ważne jest również właściwe zlokalizowanie budynku względem stron świata, dlatego należy pamiętać, by sprawdzić, czy projekt, który zamierzamy wybrać, będzie można w optymalny sposób umiejscowić w ramach konkretnej działki.

 

 

 

Różnice między domami z poddaszem i piętowymi

Biorąc pod uwagę projekty domów z poddaszem użytkowym oraz projekty domów piętrowych warto poznać istniejące pomiędzy nimi różnice. Budynki te charakteryzują się czytelnym podziałem na dwie strefy: dzienną i prywatną, które usytuowane są na osobnych kondygnacjach. Strefa dzienna jest przestrzenią wspólną dla wszystkich mieszkańców, zarówno w domach z poddaszem, jak i piętrowych sytuowana jest na parterze i obejmuje cześć wypoczynkowo – jadalnianą oraz kuchnię. Program użytkowy parteru zazwyczaj uzupełnia toaleta lub łazienka, a także dosyć często Inwestorzy chcą mieć tutaj do dyspozycji dodatkowy pokój, który można przeznaczyć np. na gościnną sypialnię, domowe biuro lub pokój dla dziecka. Przestrzeń strefy dziennej w naturalny sposób uzupełnia taras, który może być w pełni otwarty lub zadaszony i wówczas można korzystać z relaksu na świeżym powietrzu w każdą pogodę. Strefa nocna wypełnia przestrzeń wyższej kondygnacji – odpowiednio poddasza lub piętra, mieści sypialnie prywatne domowników, łazienkę, garderoby, opcjonalnie może tutaj znajdować się także pralnia. Zasadnicza różnica w użytkowaniu domów z poddaszem i piętrowych odczuwalna jest właśnie w tej części domu. Przestrzeń strefy nocnej na poddaszu ograniczają częściowo skosy, przez co pomieszczenia mogą być mniej ustawne i należy się liczyć z potrzebą zamówienia mebli na wymiar.

 

 

Zalety domów z poddaszem użytkowym

Warto podkreślić, że projekty domów z poddaszem użytkowym dopuszczane są do realizacji przez większość miejscowych planów, stąd też cieszą się bardzo dużą popularnością wśród Inwestorów. Choć skosy mogą być trudniejsze w aranżacji, to jednak mają też swoje zalety, dodają pomieszczeniom przytulności oraz umożliwiają zastosowanie ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Dla komfortu użytkowania wnętrz na poddaszu duże znaczenie ma wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu, pomieszczenia zyskają też na przestronności, jeżeli w projekcie przewidziano lukarny. Na poddaszu jest mniej ścian, przy których można ustawiać pełnowymiarowe szafy czy półki na książki, jednak można na wiele sposobów wykorzystać przestrzeń pod skosami, zapewniając odpowiednią funkcjonalność pomieszczeń.

 

 

 
Zalety domów piętrowych

Pełna wysokość drugiej kondygnacji w domu piętrowym gwarantuje większą przestronność znajdujących się tam pomieszczeń, a brak skosów umożliwia swobodną aranżację. Na piętrze można zaprojektować szerokie przeszklenia, dzięki którym cała przestrzeń będzie równomiernie doświetlona naturalnym światłem. Wśród projektów domów piętrowych wiele interesujących propozycji znajdą Inwestorzy, którzy marzą o realizacji reprezentacyjnego domu w charakterze willi, znakomicie wpisują się w podmiejską architekturę. Dwie pełne kondygnacje sprawiają także, że budynki piętrowe bardzo dobrze sprawdzają się w roli domów wielopokoleniowych, a lokalizacja klatki schodowej blisko wejścia pozwala na wyodrębnienie w pełni niezależnych i komfortowych mieszkań dla dwóch rodzin.