Oczko wodne w ogrodzie - rodzaje, budowa, cena, porady

Oczko wodne w ogrodzie jest zbiornikiem, w którym można hodować ryby, rośliny wodne i obcować z przyrodą. Oczko wodne w ogrodzie może być osadzone roślinami i pięknie zdobić ogród oraz stanowi idealne miejsce do wypoczynku nad wodą. Niewielkie oczko wodne można założyć już w małym ogrodzie. Coraz nowsze rozwiązania pozwalają na wykonanie oczka wodnego samemu w bardzo prosty sposób. Jakie oczka wodne można samemu wykonać?

Jak zrobić ogrodowe oczko wodne?

Wybudowanie oczka wodnego w ogrodzie nie jest trudne, przede wszystkim dlatego, że istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań. Zanim zdecydujemy się na oczko wodne powinniśmy zaplanować gdzie ma się ono znajdować oraz jakiej wielkości ma być. Wielkość oczka wodnego jest uzależniona od wielkości naszego ogrodu oraz od miejsca w jakim chcemy, aby się znajdowało. Duże oczka wodne pozwalają na zachowanie równowagi biologicznej w łatwiejszy sposób, a co niesie to ze sobą? Takie oczko wodne nie wymaga tak wiele pielęgnacji. Małe oczka wodne bardzo szybko się nagrzewają, w efekcie znacznie szybciej powstają glony, dlatego też wymaga ono znacznie więcej pielęgnacji. Głębokość oczka wodnego jest uzależniona od tego, czy chcemy hodować w nim ryby czy nie. Dla ryb głębokość powinna wynosić co najmniej 120 cm, a dla dużych ryb, takich jak np. karpie koi, wymagane jest co najmniej 2 metry głębokości. W Polsce temperatura zimą spada do niskich, minusowych temperatur, a zbiornik może zamarznąć. Głębokość w oczku wodnym pozwala na przetrwanie rybom.

Planując oczko wodne w swoim ogrodzie warto jest uwzględnić to, by nie znajdowały się ono w miejscu, które będzie cały czas wystawione na słońce lub będzie pod drzewem. Duże nasłonecznienie spowoduje szybkie wyparowanie wody oraz pojawianie się glonów, natomiast z drzew do oczka wodnego wpadać będą liście, które mocno zanieczyszczają wodę oraz zamulają dno. Słońce powinno oświetlać zbiornik około 5 - 6 godzin w ciągu dnia, ponieważ większość roślin znajdujących się w takim zbiorniku jest światłolubna. Z tego powodu warto jest umieścić oczko wodne w miejscu, gdzie w południe będzie padał na nie cień z muru, drzew, bądź krzewów. Warto zwrócić także uwagę na to, by oczko wodne było usytuowane blisko sieci wodociągowej i elektrycznej.

Jeśli myślisz o umieszczeniu zbiornika wodnego w swoim ogrodzie, odwiedź tę stronę internetową i znajdź wszystko do oczka wodnego: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

 

Rodzaje oczek wodnych jakie można wybrać do ogrodu

Oczko wodne może być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Wszystko zależy od tego ile mamy miejsca w ogrodzie i jaki jest nas budżet jaki chcemy na to przeznaczyć. Oto rodzaje oczek wodnych jakie można umieścić w swoim ogrodzie:

  • z folii
  • z betonu
  • z iłu i gliny
  • z kamienia
  • murowane
  • gotowe

Folia jest jednym z najbardziej praktycznych i najbardziej trwałych materiałów, ponieważ można stworzyć z niej oczko wodne dowolnego kształtu. Takie oczko musi być wykonane ze specjalnej folii, która przeznaczona jest do tworzenia takich zbiorników. Zwykła folia się do tego nie nadaje. Jeśli planujemy duże oczko wodne folię można zamówić na wymiar, by uniknąć jej klejenia z kawałków. Cena folii do oczek wodnych jest zależna od jej szerokości, np. folia o szerokości 6 m wyniesie około 50 zł za metr.

Innym bardzo popularnym rodzajem oczek wodnych były oczka betonowe, ponieważ można było wykonać je w każdym miejscu oraz na każdym podłożu i mogło być dowolnie duże. Jednak tego typu rozwiązanie jest bardzo drogie i nie pozwala na uprawę wielu roślin wodnych, a także wymaga sporo miejsca. Zbiorniki zrobione z cegły są bardzo podobne do betonowych, ale zdecydowanie rzadziej pękają.

Zbiorniki zrobione z iłu i gliny wykonane są poprzez ubicie materiału i wysypanie go żwirem. Oczko wodne tego typu można łatwo wykonać, a oczko wodne wygląda bardzo naturalnie. Niestety tego typu oczka wodne bardzo szybko wysychają i nie są odporne na przerośnięte korzenie.