Czyszczenie i dezynfekcja podłóg w hotelach - jak powinny przebiegać?

Hotel jest obiektem, w którym powierzchnie podłóg wykonane są z bardzo różnych materiałów, niekiedy szlachetnych i drogich – zależnie od kategorii hotelu. Bez względu jednak na rodzaj powierzchni, podłogi muszą być utrzymane w idealnej czystości. Jest to zadanie dla profesjonalnej obsługi, korzystającej z równie profesjonalnych maszyn, urządzeń i środków czystości. Jak dbać o podłogi w hotelach?

Czystość podłóg – więcej gości

Im wyższa kategoria hotelu, tym bardziej zróżnicowane materiały, z których wykonana jest podłoga. Najczęściej jest to drewno lakierowane lub panele, glazura, posadzki PCV, a w obiektach bardziej luksusowych – marmur. Podłogi korytarzy i w pokojach z reguły przykryte są wykładzinami chodnikowymi i dywanowymi.

W nowoczesnym hotelu podłogi muszą spełniać wymogi najnowszych standardów. Mimo to utrzymanie ich w czystości nie jest łatwe ze względu na spory ruch. Jest to jednak bezwzględnie konieczne, nie tylko ze względów higienicznych i bezpieczeństwa, zwłaszcza w okresie pandemii. Na ogół schludny wygląd ogólnodostępnych stref hotelu decyduje o jego powodzeniu; goście zwracają uwagę na czystość korytarzy, hallu, restauracji i toalet i mogą oczekiwać, że tak samo będą wyglądać pokoje. Dlatego personel odpowiedzialny za czystość w hotelu powinien korzystać w swojej codziennej pracy profesjonalnego sprzętu i skoncentrowanych środków chemicznych, przeznaczonych specjalnie do określonej powierzchni.

Osobnym zagadnieniem jest dezynfekcja podłóg, mająca szczególne znaczenie obecnie, kiedy nastąpiło złagodzenie restrykcji związanych z pandemią. Należy pamiętać, że zagrożenie nie minęło i konieczne jest zachowanie zwiększonej ostrożności w większych skupiskach ludzi. Dezynfekcja, czyli odkażanie, ma za zadanie zniszczenie bakterii, wirusów, grzybów, itp. drobnoustrojów. Do tego celu przeznaczone są specjalistyczne preparaty, mające także funkcję mycia.

Sprzęt do czyszczenia podłóg hotelowych

Serwis sprzątający w hotelu powinien być wyposażony w urządzenia, dzięki którym czyszczenie podłóg będzie się odbywać szybko, sprawnie i dokładnie. Podstawą jest odkurzacz hotelowy do codziennego użytku w pokojach, a przede wszystkim każdorazowo po zwolnieniu pokoju przez gości. Musi mieć odpowiednią moc, wydajność i zapewniać cichą pracę. Do czyszczenia dywanów i wykładzin na mokro przeznaczony jest odkurzacz piorący. Nie jest to wykonywane codziennie, niemniej urządzenie to powinno stanowić wyposażenie hotelu.

Szorowarka do podłóg przyda się na powierzchniach niezasłoniętych wykładzinami. W dużych hotelach stosowane są także automaty szorująco – zbierające. Podłogi w pokojowych łazienkach czyści się za pomocą profesjonalnych mopów.

Wózek hotelowy – must have każdego hotelu

Wózek hotelowy jest niezbędnym sprzętem tam, gdzie obsługiwana jest większa liczba gości. Przeznaczony jest do sortowania pościeli, ręczników i bielizny, ułatwia ich transport. Powinien być wyposażony w worek na brudną pościel i ręczniki, odkurzacz, pojemnik na środki myjące i dezynfekujące, odpowiednią liczbę półek, na których umieszcza się uzupełnienie zaopatrzenia pokoi (mydło, napoje, naczynia, itp.), kosz na śmieci. Dobry wózek hotelowy wykonany jest z tworzywa odpornego na uszkodzenia mechaniczne, jest stabilny i posiada skrętne koła.

Jednymi z najczęściej używanych są wózki do sprzątania Numatic. Produkowane są w kilku wariantach o różnym przeznaczeniu: jednowiadrowe, dwuwiadrowe czy małe wózki serwisowe. Są to urządzenia bardzo trwałe i odznaczające się wysoką jakością wykonania. W przeciwieństwie do wózków konkurencyjnych zaprojektowane są tak, aby można było ich używać przez wiele lat.

Środki czystości

Dobór środków czystości do hotelowych podłóg jest bardzo istotny. Do codziennego mycia powinno się stosować profesjonalne, silnie skoncentrowane preparaty, które nie tylko doskonale radzą sobie z zabrudzeniami różnego pochodzenia, ale także są bardzo wydajne i pielęgnują powierzchnię. Muszą też spełniać normy, przewidziane dla środków czystości do zastosowania w hotelach.

Jednymi z najnowocześniejszych preparatów są te z dodatkiem polimerów, które dają tzw. efekt hydrofobowy. Polega on na odpychaniu cząsteczek wody, co zapobiega tworzeniu się plam i smug np. w przypadku twardej wody. Czyszczona powierzchnia ponadto wysycha o wiele szybciej, co ma znaczenie tam, gdzie jest duży ruch (hall główny, korytarze). Preparaty polimerowe zachowują naturalny kolor powierzchni i nadają im lekki połysk. Oczywiście do każdego rodzaju powierzchni produkowane są inne środki polimerowe.