Funkcjonalne okapy kominowe

Z pewnością okapy kominowe to jedne z tych urządzeń, które przykuwają uwagę w kuchni. Poza tym oczywiście nie wolno zapominać o ich funkcji, a przy wyborze – poza estetyką, niezwykle istotne będą parametry. Sam okap kominowy pochłania nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas gotowania. Świetnie niweluje również parę oraz dym, a tym samym sprawia, że we wnętrzach jest zdecydowanie bardziej przyjemnie. W sklepach znaleźć można bardzo różnorodne propozycje. By okap kuchenny był jak najbardziej funkcjonalny, powinien być natomiast podłączony do wentylacji domu lub mieszkania. Oczywiście będziemy mówić wówczas o urządzeniach do zabudowy. W wielu kuchniach wykorzystywane są pochłaniacze wyposażone w filtr węglowy, który ma za zadanie pochłaniać nieczystości. Nie będzie on jednak tak jak okap kuchenny kominowy odprowadzać powietrza do wentylacji. Mniejsza jest więc jego efektywność oraz pracuje on zdecydowanie głośniej. Okap kuchenny może oczywiście pełnić funkcję pochłaniacza.

Jak wybrać dobry okap kominowy?

Nowoczesne okapy kominowe to jeden z podstawowych sprzętów AGD w kuchni. Usuwa nieprzyjemne zapachy, pochłania tłuszcze, które powstają w czasie przygotowywania potraw. Dzięki urządzeniu nie tylko nie odczuwamy szeregu różnych woni, ale także chronimy meble przed osadami. Poza tym okapy kuchenne kominowe rewelacyjnie wyglądają i z pewnością wpływają na stylistykę wnętrza – bywają ozdobą, urządzeniem, które przykuwa uwagę, designerskim dodatkiem nieraz o bardzo futurystycznych kształtach.

Wiele osób sięga po praktyczny okap podszafkowy. Jest to konstrukcja, która nie będzie się rzucać w oczy i świetnie wpisuje się w charakter zarówno klasycznych, jak i minimalistycznych wnętrz. Jak w przypadku każdego innego sprzętu okapy kuchenne powinny być zawsze dopasowane do potrzeb, wielkości przestrzeni oraz charakteru miejsca. I dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę na szczegółowe parametry. Wśród nich niezwykle ważna będzie wydajność – czyli to ile m3 h powietrza będzie w stanie okap ścienny oczyścić z tłustych osadów, pary i drobnoustrojów.

Jaka wydajność okapu w m3 h?

Powietrze, które zostaje wciągnięte przez pochłaniacz kominowy, może oczyszczone wrócić do mieszkania. Może także się na zawsze ulotnić. W każdym wariancie system będzie filtrować zanieczyszczenia, ale to wyciąg podłączony do przewodu wentylacyjnego będzie skuteczniejszy. 

Okap montowany do ściany z pewnością będzie niezwykle ważnym elementem wystroju kuchni. I w takich kategoriach też trzeba będzie rozważyć zakup konkretnego modelu. Poza tym oczywiście należy go odpowiednio zamontować. Wyciągi kominowe instaluje się na solidnej ścianie. Muszą być również podłączone do zasilania, więc w pobliżu powinien być kabel doprowadzający prąd o mocy 22-24 V oraz płaskie gniazdko natynkowe. Okapy z zasady mają również rurę. Warto zadbać o to, by była krótka, gładka i bez zagięć. To będzie wpływać nie tylko na wydajność urządzenia, ale również na to, ile hałasu będzie ono generować. Poza tym oczywiście rura powinna być niewidoczna, bo nie należy do najatrakcyjniejszych elementów konstrukcji. Dlatego właśnie bardzo często używa się specjalnej maskownicy.

Okap kuchenny kominowy dopasowany do potrzeb

Rodzaje okapów kuchennych są bardzo często związane z ich rozmiarami. Najczęściej wymiar, jaki ma wyciąg kominowy, jest dopasowywany do gabarytów kuchenki. Tak naprawdę powinien być o kilka centymetrów szerszy, by efektywnie pochłaniać opary powietrza także te, które uciekają na boki. Tym samym też chroni się sąsiadujące meble.  Standardowo okapy kominowe mają szerokość od 50 do 150 centymetrów oraz głębokość około 50 centymetrów. Dużą popularnością w niewielkich kuchniach cieszą się modele skośne. Poza tym oszczędny i designerski jest także okap narożny czy też okap sufitowy. Powinno się urządzenie zamontować na takiej wysokości, by nie przeszkadzało domownikom. Nie może być jednak powieszone w zbyt dużej odległości od płyty, ponieważ wówczas nieprzyjemne zapachy nie będą trafiać do kanału wentylacyjnego, a rozejdą się na boki. I dlatego zaleca się, by okap kominowy powiesić do 120 centymetrów nad kuchenką.

Modne okapy kuchenne kominowe

Najlepszy okap kominowy wybrać można dopiero po analizie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Estetycznie w modzie nadal jest stal nierdzewna, choć wiele osób inwestuje również w szkło. Poza tym wydajność urządzenia czy poziom hałasu muszą być dopasowane do wielkości pomieszczenia – zazwyczaj jest to kuchnia, ale przecież coraz częściej łączymy ją z jadalnią i salonem. Wówczas doskonały okap wyspowy lub przyścienny to podstawa. Trzeba więc obliczyć kubaturę pomieszczenia – jego długość x szerokość x wysokość. Mnożymy ją przez 6 i wówczas uzyskamy wydajność określoną w m3h. I takiego okapu będziemy potrzebować. Niezwykle istotnym parametrem jest także głośność sprzętu. Im cichszy, tym lepszy, a specjaliści zalecają, by optymalne rozwiązanie miało poziom hałasu o wartości 5 dB na średnim biegu. Ważna jest także klasa energetyczna okapu kominowego. Powinno się również zwrócić uwagę na rodzaj oświetlenia. Dużą różnicę widać, gdy montowane są halogeny czy jarzeniówki, a dobrze jest zainwestować w energooszczędne diody LED. Sprawdź także funkcje dodatkowe takie jak na przykład dotykowy panel, kontrola zużycia filtra czy automatyczny czujnik zapachu.