Projektowanie ogrodów: dwa elementy, które warto zaadaptować w 2021?

Modne ogrody wymagają bardzo szczegółowego podejścia do fazy projektowej. Choć w tym aspekcie ewolucja trendów nie jest tak wielka jak np. w świecie mody odzieżowej, wciąż pojawiają się ciekawe akcenty, warte zaadaptowania w nowych koncepcjach. Co ciekawego przewiduje projektowanie ogrodów w 2021 r?

Mamy dla was dwie, naszym zdaniem interesujące propozycje, w przygotowaniu których pomógł nam architekt krajobrazu reprezentujący firmę www.mg-ogrody.pl. Zapraszamy do lektury!

Projektowanie ogrodów: elementy architektoniczne z wykorzystaniem wody?

Oczka wodne to klasyka, jednak nadająca nieco sielskiego charakteru i trzeba przyznać, średnio odnajdująca się w nowych aranżacjach. Jeśli szukacie informacji jak zaprojektować ogród krok po kroku z wykorzystaniem wody, warto przyjrzeć się propozycjom z misami. To ciekawie wkomponowane elementy architektonicznie, przeważnie z kamienia, które posiadają wgłębienie, w którym zbiera się woda deszczowa lub woda zasilana przez nas. Projektowanie ogrodów bliskich naturze to świetna sprawa, kamienne misy z wodą doskonale prezentują się w otoczeniu orientalnej roślinności, bruku drewnianego, niskiej roślinności płożącej itp.

Nowoczesne zakładanie ogrodów (więcej na MG-Ogrody.pl) to jednak nie tylko kamień i drewno, ale także tworzywa sztuczne. Głębokie misy z wodą w otoczeniu np. pomysłowej rabaty oraz traw ozdobnych świetnie uzupełniają krajobraz wokół domu. To ten niewielki, ale i oryginalny element, który zaskakuje pomysłowością. Projektowanie ogrodów w Polsce często opiera się dzisiaj na adaptacji trendów ze Skandynawii, tam surowe, skromnie wykonane misy z wodą upiększane są np. roślinnością pływającą na niewielkiej powierzchni wody, to przykładowo rozłożyste liście lub kwiaty.

Jeśli interesuje was zakładanie ogrodów z wykorzystaniem nieco bardziej zaawansowanego systemu, warto polecić niewielkie fontanny ogrodowe w tego typu misach. Są zaskakująco łatwe do wkomponowania w ogród. Polecamy szczególnie w otoczeniu kamieni lub drobnego żwirku.

 

 

 

Projektowanie ogrodów: do łask powracają drewutnie!

W topie elementów architektonicznych i dekoracyjnych w projektach ogrodów można dzisiaj z całą pewnością znaleźć drewutnie. To wolnostojące półki na drwa do kominka, które pięknie korespondują z naturalnym, pełnym charakteru ogrodem oraz bliskim otoczeniem domu. Projektowanie ogrodów wykorzystuje dzisiaj ten z pozoru prosty element, adaptując go zarówno do nowoczesnych, modernistycznych kompozycji, jak i tych dzikich, naturalistycznych i ponadczasowych.

Zakładanie ogrodów z drewutnią to zabawa formą, można tutaj niemal dowolnie bawić się geometrią, kolorem i odcieniem drewna, wpisywać drewutnie zarówno w roślinność, jak i w elewację budynku. Nieregularnie poukładane wewnątrz kawałki ciosanego drewna tworzą wówczas naturalny obraz, który sprawia, że zaprojektowany ogród jest przytulny, ciepły i kompletny.

Ile kosztuje projektowanie ogrodu w 2021?

Trudno o jednolity cennik takich usług jak zakładanie ogrodów czy projektowanie ogrodów. Każda realizacja jest inna, każda firma oferuje zgoła inny standard oraz możliwości. Średnio w Polsce za projekt ogrodu do 1 000 mkw trzeba zapłacić 1 500 – 2 500 zł, jednak najlepiej zapytać lokalnej firmy o indywidualną wycenę, bo kosztorysy mogą mocno różnić się w zależności od regionu Polski.