Cena prądu co się na nią składa?

Rachunek za prąd to jedna z najważniejszych opłat, jakie ponosimy. Często narzekamy, że cena prądu jest wysoka, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, co na nią wpływa i jaka taryfa najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym.

 

Ceny prądu ciągle rosną, a my zastanawiamy się, co zrobić, aby obniżyć zużycie energii. Żarówki energooszczędne i wyłączanie nieużywanych urządzeń to podstawy, o których musimy pamiętać, ale warto też wiedzieć, co składa się na ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i jaka taryfa pozwoli nam zaoszczędzić.

 

Cena prądu – z czego składa się rachunek za energię elektryczną?

 

Choć zdarza nam się narzekać, że cena prądu jest wysoka, otrzymując rachunek, nie zawsze wiemy, za co dokładnie płacimy. Co składa się na cenę prądu? Rachunek za energię składa się z kilku opłat, ale dzielimy go na dwa elementy – wartość zużytej energii i opłatę za usługi dystrybucyjne, czyli dostarczenie prądu do odbiorcy. 

  • Opłata za energię czynną – jest to wartość energii zużytej w danym okresie. To iloczyn wykorzystanych kilowatogodzin i ceny 1kWh, która zależy od dystrybutora i sprzedawcy. 
  • Opłata dystrybucyjna – dotyczy m.in. kosztów konserwacji urządzeń elektrycznych i kosztów eksploatacji sieci przesyłowo-dystrybucyjnych. Im więcej prądu zużyjesz, tym więcej zapłacisz. 
  • Opłata abonamentowa – jest to opłata, która dotyczy obsługi klienta i nie zależy od zużytego prądu. Składa się na nią m.in. przygotowywanie i dostarczanie rachunków, koszty związane z odczytem liczników czy dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie i pomoc fachowców.
  • Opłata jakościowa – jest zależna od zużycia energii i pokrywa koszt utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.
  • Opłata mocowa – jej celem jest zapewnienie stabilności dostaw energii elektrycznej.
  • Opłata OZE – ma wspierać wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

 

Rodzaj taryfy a ceny energii elektrycznej

 

Ceny prądu są uzależnione od kilku czynników, a jednym z nich są taryfy. Biorąc pod uwagę styl życia wszystkich mieszkańców, należy wybrać taryfę, która pozwoli na oszczędności. Jakie są najpopularniejsze taryfy dla gospodarstw domowych?

  • Tafyfa G11 – to najczęściej wybierany rodzaj taryfy. Jest to taryfa jednostrefowa, gdzie cena kilowatogodziny jest taka sama przez całą dobę. Zapewnia wygodę, ponieważ możemy korzystać z urządzeń elektrycznych o dowolnej porze, nie czekając na tańszą strefę.
  • Taryfa G12 – taryfa z dwiema strefami, gdzie ceny prądu są zależne od pory dnia. Strefy są nazywane dzienną i nocną, a cena energii elektrycznej w strefie nocnej jest niższa. Niższa cena obowiązuje w godzinach 22-6 i 13-15. Jeśli jesteśmy w stanie korzystać tylko w tych godzinach z urządzeń pobierających dużo energii, możemy dużo zaoszczędzić. Należy jednak pamiętać, że ceny prądu są niższe w taryfie G11 niż w strefie dziennej G12, dlatego trzeba przeanalizować, czy taka taryfa jest w naszym przypadku opłacalna.
  • Taryfa G12w – jest to wariacja taryfy G12, która poza tańszymi godzinami obowiązującymi w tej taryfie, oferuje tani prąd również w weekendy i dni świąteczne.