Akwarystyka - podstawowe wyposażenie małego akwarium morskiego

Akwaria morskie są popularne głównie wśród doświadczonych akwarystów ze względu na to, że ich założenie wymaga nie tylko wiedzy, lecz także większych nakładów finansowych niż w przypadku akwariów słodkowodnych. Jeżeli już podejmuje się decyzję o założeniu akwarium słonowodnego, warto na początek zacząć od małego zbiornika. Dlaczego? Co będzie potrzebne na start? Jaki sprzęt okaże się niezbędny?

Akwarystyka słonowodna jest z jednej strony dużo bardziej wymagająca niż słodkowodna, a z drugiej bardziej atrakcyjna, bo pozwala stworzyć naprawdę wyjątkową aranżację. W małym akwarium morskim bez problemu zmieści się kilka gatunków zwierząt. Do wyboru są m.in. ślimaki, krewetki, kraby, koralowce, gąbki, rozgwiazdy i oczywiście ryby. Dlaczego warto spróbować najpierw z niewielkim zbiornikiem? Bo koszty, które trzeba ponieść na start, będą dużo niższe w porównaniu do większego akwarium. Trzeba tylko mieć na uwadze, że w małym dość trudno jest utrzymać równowagę biologiczną.

Usytuowanie i wielkość zbiornika

Od czego zacząć zakładanie akwarium morskiego? Od wyboru odpowiedniego miejsca. Zbiornik powinien znajdować się w pewnej odległości od okna, żeby nie ulegał nasłoneczneniu. Warto także wybrać solidny mebel, na którym stanie akwarium, bo razem z wodą będzie ważyło średnio kilkadziesiąt kilogramów.

A co z wielkością zbiornika? Trzeba ją dostosować do warunków w mieszkaniu. Na start można się zdecydować na gotowy zestaw zawierający akwarium, pokrywę i oświetlenie albo kupić wszystko pojedynczo. Pamiętajmy tylko, że im większa powierzchnia dna, tym lepiej, bo np. koralowce wymagają stałego dostępu do światła. Jeżeli będzie ich dużo w małym zbiorniku, po prostu je sobie wzajemnie zasłonią.

Podstawowe wyposażenie

Jeżeli już mowa o świetle, podstawą w akwarium morskim jest dobre oświetlenie – lampy powinny zapewniać 0,7 W na 1 l wody. A co z filtracją? Na początek najlepszy będzie duży filtr kaskadowy z wkładem biologicznym.

Pozostaje jeszcze kwestia grzałki z termostatem. To niezbędny element w każdym zbiorniku, ponieważ pozwala utrzymać temperaturę wody na stałym poziomie – między 24 a 26 stopni Celsjusza w zależność od tego, jakie gatunki zwierząt będzie się hodować w swoim akwarium.

Woda morska

Trzeba jednocześnie pamiętać, że akwarium morskie wymaga użycia słonej wody. Skąd ją pozyskać? Można rozpuścić odpowiednią ilość specjalnej soli morskiej w wodzie przefiltrowanej przez filtr odwróconej osmozy (RO). Aby zweryfikować, czy poziom zasolenia jest właściwy, stosuje się refraktometr albo hydrometr. Gdy nie chce się montować filtra RO, gotową wodę kupuje się w sklepie zoologicznym – ten sposób opłaca się tylko w przypadku niewielkich zbiorników.

Dodatkowe wyposażenie techniczne

Jeżeli chodzi o wyposażenie techniczne, może się przydać również odpieniacz, który odpowiada za usuwanie produktów przemiany materii ryb, ale zajmuje sporo miejsca, dlatego przy małych zbiornikach (poniżej 40 litrów) jest pomijany oraz pompa cyrkulacyjna. Tu podobnie jak przy odpieniaczu w niewielkich akwariach morskich raczej się jej nie stosuje.

Szukasz informacji na temat akwarystyki morskiej? Porady i inspiracje znajdziesz tutaj: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl

 

 

Skały i żywy piasek

Bez czego jeszcze nie może istnieć akwarium morskie? Bez żywego piasku wyłożonego na dnie i skały, która jest podporą dla koralowców, a jednocześnie bazą filtracji biologicznej. Trzeba mieć tylko na uwadze, że w małych zbiornikach warstwa żywego piasku prawdopodobnie nie będzie wystarczająca do wyżywienia organizmów zakopujących się w nim.