Czy krem na trądzik musimy stosować regularnie?

Trądzik to choroba skóry, z którą najczęściej mamy do czynienia w okresie dojrzewania. Niestety, ze względu na jej przewlekły charakter, leczenie trądziku może trwać przez długi czas. Aktualnie z tą dermatozą ma do czynienia coraz więcej osób dorosłych, a przyczyny jej występowania są często złożone. Jednak niezależnie od tego, w jakim wieku będziemy zmagać się z trądzikiem, powinniśmy pamiętać, że tylko systematyczna, dopasowana do potrzeb naszej skóry pielęgnacja pomoże nam się z nim uporać. Jednym z niezbędnych do tego celu kosmetyków jest krem na trądzik.

 

Trądzik – uporczywy problem

Trądzik to dermatoza, do której skłonność w dużej mierze warunkowana jest genetycznie. Oznacza to, że jeśli w rodzinie dane osoby, a w szczególności rodzice, leczyły się na tę chorobę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona również u ich dzieci. Jednak nie tylko geny mają wpływ na występowanie trądziku. Obecność zmian na skórze związana jest z nadmierną produkcją sebum, niewłaściwym rogowaceniem naskórka, a także namnażaniem się bakterii z gatunku Propionibacterium acnes, które zaczynają żerować na naszej skórze. Wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne również mogą spowodować pojawienie się trądziku.

 

Także nasz styl życia oraz dieta mają wpływ na wystąpienie lub nasilenie objawów. Czynnikami, które zaostrzają trądzik, są:

  • zanieczyszczenia środowiska;
  • chroniczny stres – ma szczególny wpływ na wystąpienie trądziku w wieku dorosłym;
  • częste spożywanie alkoholu;
  • dieta: duże spożycie cukru, nabiału, produktów typu fast food i niewystarczającej ilości owoców i warzyw;
  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • zmiany klimatu;
  • duża wrażliwość skóry;
  • zbyt silne złuszczanie i oczyszczanie skóry.

 

Krem na trądzik – niezbędny w pielęgnacji

Jeśli zauważysz u siebie objawy wskazujące na trądzik, powinieneś udać się do dermatologa. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu będzie w stanie określić, z jakim rodzajem trądziku masz do czynienia, a także zaproponuje odpowiednie leczenie. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dermatolog może zasugerować właściwe antybiotyki lub maści czy preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym czy keratolitycznym.

 

Nie należy jednak zapominać, że oprócz leków w leczeniu trądziku ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja. Produktem, o którym powinna pamiętać każda osoba zmagająca się z tą dermatozą, jest krem na trądzik. Właściwie dobrany będzie wspomagał terapię leczniczą, a także odpowiednio pielęgnował skórę i co ważne, zapewniał jej odpowiednią dawkę nawilżenia. Aby krem na trądzik rzeczywiście przynosił zamierzone efekty, przede wszystkim należy pamiętać o jego regularnym stosowaniu.

 

Jak wybrać krem na trądzik?

Dobry krem na trądzik nie powinien przesuszać i podrażniać skóry. Stąd wszelkie produkty zawierające w składzie alkohol nie będą dobrym rozwiązaniem. Alkohol wysusza skórę i sprawia, że ta zaczyna produkować znacznie większe ilości sebum. Dobry krem na trądzik powinien działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, regulować wydzielanie sebum, a dodatkowo nawilżać skórę, łagodzić zaczerwienienia i wspomagać gojenie się zmian.