Ból kręgosłupa najczęstsze przyczyny i sposoby na jego złagodzenie

Bólom kręgosłupa sprzyjają siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz nadmiarowe kilogramy. Dolegliwość może mieć też inne przyczyny – co należy o nich wiedzieć? Jakie są najczęstsze powody bólu kręgosłupa? Jak złagodzić dyskomfort?

Dyskopatia

Dyskopatia to częsty problem osób spędzających wiele godzin przed komputerem. Zazwyczaj występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból pojawia się wówczas, gdy dochodzi do przepukliny jądra miażdżystego dysku z powodu podrażnienia albo uszkodzenia korzenia nerwowego. Problem często dotyczy osób młodych, między 25. i 40. rokiem życia. Ból pleców promieniuje do kończyn dolnych, zmuszając do pochylania się do przodu. Zdarzają się zaburzenia czucia w nogach oraz drętwienia.

Lumbago

Lumbago nazywane jest również postrzałem. Dolegliwość dotyczy okolicy lędźwiowej. Ból kręgosłupa powoduje w tym przypadku uraz spowodowany nadwyrężeniem. Nieprzyjemne uczucie nasila się w czasie podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz schylania. Najczęściej dolegliwość mija po kilku dniach i mogą złagodzić ją leki przeciwbólowe na ból kręgosłupa. W niektórych przypadkach ból pleców utrzymuje się przez kilka tygodni.

Zmiany zwyrodnieniowe i rwa kulszowa

Przyczyną bólu kręgosłupa są również zmiany zwyrodnieniowe. Może dochodzić do nich przez stopniową degenerację chrząstek stawowych i powstawanie osteofitów doprowadzających do zniekształcenia stawów. Zwyrodnienia najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego i piersiowego.

Ból pleców może być spowodowany również rwą kulszową. Przez zmiany w krążku międzykręgowym jądro miażdżyste uwypukla się z pierścienia włóknistego i naciska na nerw kulszowy. Dla dolegliwości charakterystyczny jest ból promieniujący do pośladka, uda, łydki, a nawet stopy.

Osteoporoza

Dolegliwość ta przydarza się osobom po 50. roku życia, szczególnie kobietom po menopauzie. Przez ubytek masy kostnej dochodzi do osłabienia kości. Zwiększa się ich podatność na złamania. Osteoporoza wiąże się ze złamaniami kompresyjnymi kręgów. Powodują one dotkliwy ból pleców, a także obniżają wzrost.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

W przypadku bólu kręgosłupa należy przede wszystkim udać się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on badania i w razie potrzeby zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kolejnym krokiem będzie dobranie leczenia albo skierowanie do ortopedy. Dolegliwości bólowe mogą złagodzić środki doustne dostępne bez recepty takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ulgę przyniesie też stosowanie preparatów do użytku zewnętrznego takich jak żele czy maści o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

W profilaktyce bólów kręgosłupa bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy w czasie siedzenia, chodzenia i snu. Należy unikać garbienia się oraz skręcania kręgosłupa w nienaturalny sposób. Zaleca się chodzić i siedzieć z wyprostowanymi plecami. Z kolei aby wzmocnić mięśnie przy kręgosłupie, warto dbać o regularną aktywność fizyczną. Dzięki ćwiczeniom łatwiejsze okaże się utrzymanie prawidłowej postawy, masy ciała oraz dobrej kondycji. Ponadto warto spać na wygodnym materacu, który nie jest za miękki ani za twardy. Co więcej, dla zdrowia kręgosłupa kluczowa jest zrównoważona dieta bogata w mikro- i makro elementy oraz witaminy, szczególnie w wapń i witaminę D.

Ból kręgosłupa może być spowodowany przez różne dolegliwości, dlatego gdy się pojawi, warto udać się do lekarza. Dobierze on optymalny sposób leczenia skoncentrowany na źródle problemu. Czekając na wizytę, można sięgnąć po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które przyniosą tymczasową ulgę w bólu pleców.