Jak pielęgnować ogród i taras latem

Lato jest czasem, w którym dbanie o rośliny ogrodowe powinno być szczególnie intensywne. Na ogół rzadkie opady, silne działanie słońca i wysokie temperatury nie sprzyjają roślinom, które w tym okresie potrzebują przede wszystkim obfitszego podlewania i odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jakie prace ogrodowe przeprowadza się latem.

Koszenie i odchwaszczanie

Trawę w ogrodzie powinno się kosić od wiosny do jesieni. W sezonie letnim regularne koszenie zapobiega wysychaniu trawy i tworzeniu się nieestetycznych pustych miejsc. Latem kosimy trawnik bardzo krótko, bowiem wówczas źdźbła nie zakwitną. Po każdym koszeniu warto rozsypać nawóz do trawników, aby zasilić trawę składnikami odżywczymi: azotem, fosforem, potasem i siarką. Dzięki nawożeniu przesuszone mocnym słońcem źdźbła odzyskują intensywną zieleń, trawnik staje się gęstszy i zabezpieczony przed chwastami.

Mimo to chwasty latem dość silnie się plenią. Walczyć z nimi można za pomocą preparatów chwastobójczych. Dobry herbicyd powinien mieć szeroki zasięg działania (zwalczać jak najwięcej gatunków chwastów), płynną konsystencję, aby można go było łatwo rozcieńczyć i możliwość stosowania go przez cały sezon ogrodniczy – od wczesnej wiosny do jesieni.

Niestety, stosowanie herbicydów nie jest możliwe, jeżeli mamy zwierzęta domowe, chodzące wolno po ogrodzie. Należy pamiętać, że wszelkie środki chwastobójcze są śmiertelnie niebezpieczne dla psów, kotów i innych naszych pupili. W tej sytuacji pozostaje usuwanie chwastów mechanicznie.

Nawożenie i podlewanie

Nawożenie jest koniecznością, szczególnie latem, kiedy zapotrzebowanie roślin ogrodowych na składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego rozwoju, jest największe. Najważniejszymi pierwiastkami w procesie wzrostu są:

  • Azot – stymulujący masę rośliny i jej plon, zapobiega także jej wysuszaniu
  • Fosfor – konieczny do formowania się nasion
  • Magnez – odpowiedzialny za przebieg fotosyntezy
  • Potas – chroniący roślinę przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. atmosferycznymi).

Najlepiej stosować nawozy płynne o uniwersalnym zastosowaniu dla wszystkich roślin. Nawożenie należy przeprowadzać z częstotliwością zalecaną na opakowaniu i również w zalecanym rozcieńczeniu, jeżeli preparat jest skoncentrowany.

W czasie upałów niezmiernie istotne jest codzienne podlewanie roślin. Należy je wykonywać wcześnie rano i/lub wieczorem, nigdy w ciągu dnia, kiedy słońce operuje najbardziej intensywnie. Jeżeli do podlewania wykorzystywana jest woda z kranu (wodociągowa), powinna odstać przez około 2 godziny, aby ulotnił się z niej szkodliwy dla roślin chlor. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie zbieraną do pojemnika deszczówką, która nie zawiera kamienia (jest bardzo miękka), za to obfituje w składniki mineralne.

Przycinanie krzewów, przesadzanie, dzielenie bylin

Krzewy, które kwitły późną wiosną, przycinamy wczesnym latem. Obcinamy również przekwitłe kwiatostany róż i innych krzewów, których owoce nie mają walorów ozdobnych. Za pomocą ostrego sekatora obcinamy również dzikie pędy, wyrastające na roślinach szczepionych. Można je odróżnić po innym kształcie i kolorze liści. W sierpniu, kiedy upały nie są już dotkliwe, przesadzamy rośliny zimozielone i sadzimy iglaki. Ziemia wokół krzewów musi być regularnie odchwaszczana.

Z bylin usuwamy przekwitłe kwiaty, a w razie potrzeby (np. przy wysokich roślinach) podwiązujemy kwiatostany. Byliny, które nie są w trakcie kwitnienia, można podzielić – jest to najczęściej stosowany sposób ich rozmnażania. Kępę roślin wykopuje się, dzieli na kilka części w taki sposób, aby każda z nich miała część naziemną i korzenie, po czym sadzi się je oddzielnie, a przez następne dni obficie podlewa, aby przyjęły się w nowym miejscu. Uwaga: nie powinno się wykonywać tej czynności, kiedy dokuczają upały, gdyż wówczas istnieje ryzyko, że nowe rośliny nie przyjmą się.

Czyszczenie tarasu i chodników w ogrodzie

Najczęściej tarasy i chodniki ogrodowe czyścimy na początku sezonu wraz z dużymi wiosennymi porządkami. Warto te prace powtórzyć także w środku lata, aby w późniejszym czasie nie zmagać się z mocno utrwalonym brudem i plamami. Dbałość o czystość zaprocentuje w szczególności w przypadku elementów betonowych czy wykonanych z kostki brukowej, które długo nie czyszczone mogłyby ulec trwałym przebarwieniom. W tym zakresie pomoże nam chemia przeznaczona do powierzchni twardych i porowatych. Warto sięgać po profesjonalne środki chemiczne, które są skuteczniejsze (ale często też bardziej żrące!) od tych dostępnych na większości sklepowych półek. Narzędziem, które znacznie ułatwi nam pracę jest szorowarka. Jeśli nie planujemy wykorzystywać jej często, możemy ją wypożyczyć. Dzięki temu pozbędziemy się brudu szybko i bez obolałych mięśni rąk.

 

Ogród latem wymaga pielęgnacji, o czym powinien pamiętać każdy właściciel choćby niewielkiego skrawka ziemi. Oprócz roślin warto pamiętać także o zadbaniu o ogrodową infrastrukturę, która dzięki regularnemu odświeżaniu posłuży dłużej i będzie ładniej się prezentować.