Brama rolowana do garażu w jakim budynku się sprawdzi?

Właściwie dobrana brama garażowa jest wygodna w użytkowaniu, dobrze pasuje do elewacji, a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę przed złodziejami. Wśród dostępnych obecnie modeli niemałym zainteresowaniem cieszą się bramy rolowane, zwane również żaluzjowymi. Jakie są ich zalety i czy sprawdzą się w każdym budynku?

Jak działa rolowana brama garażowa?

Rolowana brama garażowa jest zbudowana z ułożonych poziomo połączonych ze sobą aluminiowych lameli. Podczas otwierania nawijane są one na wał umieszczony nad otworem wjazdowym do budynku. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest wykorzystanie w pełni całej dostępnej wewnątrz garażu przestrzeni. Ponieważ płaszcz bramy w tym przypadku unosi się pionowo do góry, model rolowany doskonale sprawdza się na działkach z krótkimi podjazdami i umożliwia parkowanie auta bezpośrednio przed budynkiem.

Bramy rolowane są standardowo wyposażane w napęd automatyczny, ale w razie braku zasilania można też je otworzyć ręcznie. Wał, na który nawijany jest płaszcz bramy podczas jej otwierania, można umieścić wewnątrz garażu lub po zewnętrznej stronie, jeśli w środku nie ma na niego odpowiednio dużo miejsca. W takich modelach mechanizm bramy osłania specjalna kaseta chroniąca go przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed ingerencją niepowołanych osób.

Jakie są zalety rolowanych bram do garażu?

Do największych zalet bram rolowanych należy z pewnością oszczędność miejsca ze względu na sposób otwierania. Tego typu modele cenione są także za swoją uniwersalność, ponieważ można je zamontować niemal wszędzie, przy czym kształt otworu wjazdowego do garażu nie ma znaczenia. Bramy rolowane sprawdzą się zarówno przy tych prostokątnych, jak i zakończonych łukiem czy skośnych.

Kolejna zaletą sprawiającą, że na rolowaną bramę garażową decyduje się wielu inwestorów jest jej estetyczny wygląd. Wykończenie powierzchni płaszcza dostępne w wielu kolorystycznych wersjach lub z okleiną dekoracyjną sprawia, że można znaleźć wśród nich wzór idealnie dopasowany do konkretnego budynku.

Podsufitowa brama rolowana

W garażach z bardzo niskim nadprożem montaż kasety z wałem, na który nawijany jest płaszcz bramy, bywa niemożliwy. W takiej sytuacji alternatywą może być zainstalowanie go na zewnątrz budynku, warto jednak wiedzieć, że producenci nowoczesnych bram garażowych mogą swoim klientom zaproponować również modele podsufitowe. W tym przypadku płaszcz bramy nie jest nawijany na wał, ale porusza się w prowadnicach i zatrzymuje pod sufitem. Wąska konstrukcja sprawia, że z powodzeniem można je montować nawet w ciasnych budynkach, przy czym wymagana wysokość nadproża wynosi zaledwie 6 cm.

Bezpieczne i wygodne użytkowanie

Brama rolowana z napędem to świetna propozycja dla osób poszukujących modelu zapewniającego komfort użytkowania. Dodatkowo jest on wyposażany w mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo osób korzystających z bramy oraz zmniejszające ryzyko uszkodzenia parkowanego auta. Jednym z nich jest system zrównoważenia ciężaru wbudowany w prowadnice, który wspomaga napęd podczas otwierania i zamykania bramy. Płaszcz ponadto zabezpieczony jest przed opadnięciem przez dodatkowe sprężyny i podwójne liny. Funkcja łagodnego startu i zatrzymania chroni mechanizm zapewniając tym samym dłuższą jego eksploatację, zaś mechanizm przeciążeniowy zatrzymuje płaszcz bramy po napotkaniu przeszkody. Tego typu rozwiązania zapewniają wygodę użytkowania i bezpieczeństwo, a także gwarantują bezawaryjną pracę przez długi czas.

W jakich garażach sprawdzi się brama rolowana?

Rolowana brama garażowa sprawdzi się w każdym garażu – zarówno tym przestronnym, jak i mniejszym czy po modernizacji. Konstrukcja tego modelu sprawia, że będzie on dobrym wyborem zwłaszcza na posesjach z bardzo krótkim podjazdem do garażu, a także w budynkach, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Brama rolowana może być montowana nawet  w garażach z bardzo niskim nadprożem lub o nietypowym kształcie otworu wjazdowego.