Rodzaje gaśnic podpowiadamy jaką wybrać by spełniła nasze wymagania

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gaśnic, każda z nich posiada swoje cechy charakterystyczne. Każdy z rodzajów gaśnic lepiej lub gorzej sprawdza się w danych warunkach. W artykule opiszemy najpopularniejsze typy gaśnic, które możemy zakupić w sklepie przeciwpożarowym.

Gaśnice proszkowe – najpopularniejsze ale czy najlepsze?

Środkiem, który gasimy ogień w tym typie gaśnicy jest proszek gaśniczy. Jest on wyrzucany pod dużym ciśnieniem na gaszony przedmiot. Najczęściej gaśnice proszkowe są wybierane z powodu ich szerokiego zastosowania. Umożliwiają one gaszenie pożarów z grup ABC. Dodatkowym atutem przy zakupie jest ich cena. Na niekorzyść gaśnic proszkowych przemawiają problemy z czyszczeniem gaszonych przedmiotów i otoczenia po zakończeniu akcji gaśniczej. Proszek ma bardzo drobną strukturę oraz rozpyla się na dużą powierzchnie. Gaśnice proszkowe stosowane są w garażach, halach, fabrykach czy innych obiektach przemysłowych.

Gaśnice gastronomiczne – kiedy najlepiej się sprawdzą?

W gaśnicach gastronomicznych środkiem gaśniczym jest mgła wodna. Ten typ gaśnic idealnie sprawdza nie w kuchniach czy magazynach żywności. Dzięki tym gaśnica możemy ugasić skuteczniej niż za pomocą gaśnicy proszkowej pożar żywności, olejów i tłuszczy. Cena gaśnic gastronomicznych wodno mgłowych jest zdecydowanie wyższa od gaśnic proszkowych. Również ich wybór jest mniejszy. Ten rodzaj gaśnicy gasi pożary z grup A i F.

Gaśnice pianowe – kiedy warto je kupić?

Ten rodzaj gaśnicy idealnie sprawdzi się do gaszenia pożarów z grupy A B oraz w niektórych przypadkach F. Dużą zaletą gaśnic pianowych jest brak pozostawiania śladów a gaszonych przedmiotach oraz otoczeniu po zakończonej akcji gaśniczej. Środkiem gaśniczym jest woda oraz koncentrat pianotwórczy. Skuteczność gaszenia płomienia uzyskujemy przez odcięcie tlenu. Pojemność tego typu gaśnic mierzymy w litrach a nie jak w przypadku innych typów gaśnic w kilogramach. Gaśnica pianowa występuje w dwóch pojemnościach 2l oraz 6l.  

Gaśnice śniegowe – czym się charakteryzują?

Gaśnice śniegowe zyskują coraz większa popularność a sprawą ich dużej skuteczność oraz małej liczby wad. Ten rodzaj gaśnic jest najczęściej stosowany do ochrony serwerowni przed pożarem oraz w miejscach gdzie znajdują się urządzenia elektroniczne i elektryczne. W sklepach pożarowych znajdziemy gaśnice śniegowe w dwóch wariantach 2kg oraz 5kg. Ten typ gaśnic może być również stosowany w domach czy innych obiektach biurowych. Cena gaśnic śniegowych są wyższe od pozostałych typów gaśnic.

Należy również wspomnieć o kocach gaśniczych. Jest to przedmiot, który jest niezwykle skuteczny przy gaszeniu pożarów w wczesnym stadium. Przez odcięcie tlenu od płomienia, umożliwia szybkie ugaszeniu pożaru. Idealnie sprawdza się również podczas gaszenia pożarów paliw, dlatego jest tak powszechnie używany na stacjach benzynowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu opisowi, wybór gaśnic w sklepie ppoż stanie się prostszy. Będziemy mogli zdecydować który z typów gaśnic będzie odpowiedni do zastosowania go w naszym przypadku. Jeśli nadal pojawiają się wątpliwości warto sięgnąć po poradę u sprzedawcy w sklepie przeciwpożarowym.