Czy na rynku IT jest praca dla juniorów?

Już od dłuższego czasu nowicjusze muszą się liczyć z dużą konkurencją na rynku IT. Pandemia koronawirusa znamiennie wpłynęła na tę branżę – obecnie pracodawcy najchętniej zatrudniają specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Pomimo zwiększenia ilości ofert pracy z IT, stosunkowo niewielki odsetek obejmuje ogłoszenia dedykowane juniorom.

 Jak pandemia wpłynęła na popyt na specjalistów IT?

Trudna sytuacja gospodarcza związana z koronawirusem zmusiła wiele firm do wprowadzenia zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu. Konieczność technologicznego dostosowania się do nowej rzeczywistości wpłynęła na znaczne zwiększenie popytu na specjalistów IT. Dla pracodawców liczył się czas, aby jak najszybciej wdrożyć w firmie nowe rozwiązania. Z tego powodu poszukiwali do współpracy osób z wieloletnim doświadczeniem, mając na uwadze przede wszystkim wysoką skuteczność ich działań. Przyuczanie juniorów do powierzonych obowiązków mogłoby skutkować znacznym opóźnieniem wprowadzenia w świat cyfryzacji, dlatego firmy bały się ryzyka zatrudniania nowicjuszy. Dodatkowo warto wspomnieć o coraz popularniejszym zdalnym trybie pracy. W wielu przedsiębiorcach specjaliści IT w pełni przeszli na tę formę wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawcy byli świadomi, że juniorzy potrzebowaliby wsparcia ze strony bardziej doświadczonych kolegów, co w nowych warunkach byłoby trudne do zrealizowania. Zdalny tryb pracy stał się zatem dodatkowym czynnikiem powodującym zmniejszenie ilości ofert dla nowicjuszy.

 

Oferty dla juniorów – aktualna sytuacja na rynku

Większość firm powoli odbudowuje się po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, jednakże w ofertach pracy dla specjalistów IT wciąż dominują ogłoszenia dedykowane doświadczonym kandydatom. Według prognoz sytuacja będzie się powoli zmieniać, dzięki czemu osoby początkujące szybciej znajdą dla siebie wymarzoną posadę. Już na początku 2021 roku w wielu firmach pojawiły się wakaty na staże oraz propozycje zawodowe dla juniorów. Warto odwiedzić portal protocol it, na którym można sprawdzić aktualne oferty dla początkujących. Dla wielu pracodawców zatrudnienie juniora wciąż jest opłacalną inwestycją. Ponieważ stale wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów IT, na niektóre zawody popyt już teraz przewyższył podaż. Taka sytuacja jest realną szansą dla juniorów. Wśród profesji najczęściej poszukiwanych przez pracodawców warto wymienić programistę. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady, juniorzy mogą zdecydować się właśnie na tę ścieżkę zawodową.

 

Osoby początkujące powinny stale doskonalić swoje umiejętności, aby przekonać do swoich kompetencji potencjalnego pracodawcę. Obecnie ukończenie jednego szkolenia może być niewystarczające, szczególnie gdy pozostali kandydaci mają więcej do zaoferowania. Warto poszerzać swoją wiedzę, udowadniając w ten sposób gotowość do ciągłego rozwoju. Juniorzy powinni też sukcesywnie budować swoje portfolio, aby dzięki temu przekonać pracodawcę o posiadanych umiejętnościach praktycznych.