Charakterystyka walut

 Waluty w obecnych czasach mają bardzo duże znaczenie na terenie praktycznie wszystkich państw na świecie. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się z ich specyfiką.

Czym są waluty?


Waluta, inaczej nazywana również jednostką monetarną, jest nazwą pieniądza, która obowiązuje na terenie danego państwa lub danego obszaru, na przykład strefy euro. W obecnych czasach w praktycznie każdym państwie na świecie funkcjonuje pewna waluta. Niektóre państwa mają taką samą walutę i wspólnie z niej korzystają. Wśród najpopularniejszych przykładów takiego zjawiska można wymienić euro, które funkcjonuje w strefie euro. Podstawowa waluta może dodatkowo dzielić się na mniejsze jednostki, najczęściej na sto, ale także może dzielić się na tysiąc lub w jeszcze inny sposób. Aktualnie na świecie wykorzystywane są zarówno monety, jak i banknoty. Banknoty mają większą siłę nabywczą i zazwyczaj kupuje się za nie produkty o większej wartości. Natomiast bilon służy do wykonywania podstawowych zakupów drobnych przedmiotów.

Jak działają waluty?


W obecnych czasach waluty spełniają szereg istotnych funkcji w społeczeństwie. Waluta jest jednym z najbardziej podstawowych środków wymiany, które są powszechnie akceptowane w grupach ludzkich. Dzięki niej możliwe jest nabywanie wszelkich dóbr oraz usług, a także pokrywanie swoich zobowiązań finansowych. Oprócz tego waluta stanowi również doskonały miernik wartości, ponieważ dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest wyrażanie ceny, czyli wartości dóbr oraz usług. W tym przypadku można również mówić o tak zwanej sile nabywczej pieniądza, która oznacza ilość dóbr oraz usług, jakie można zakupić za określoną kwotę. Waluta stanowi także środek przechowywania wartości, ponieważ dzięki niej możliwe jest gromadzenie oszczędności w różnych celach. Następnie oszczędzoną walutę można wymienić na preferowane przez siebie dobra lub usługi. Dzięki oszczędzaniu i gromadzeniu waluty możliwe jest uzyskanie płynności finansowej.

Zależności pomiędzy walutami


Z całą pewnością można stwierdzić, że pomiędzy poszczególnymi walutami występują pewne zależności. Określane są one mianem kursu walutowego. Kurs walutowy oznacza cenę jednej waluty, która jest wyrażona w jednostkach innej waluty. W obecnych czasach bardzo często podczas podawania kursu konkretnych walut wykorzystuje się ich skrócone zapisy, aby całość była bardziej czytelna. Wśród przykładów takiego rozwiązania można podać skróty następujących walut: złoty - PLN, euro - EUR, dolar amerykański - USD. Natomiast w przypadku zapisu kursu walutowego konkretne nazwy walut zapisuje się w formie skróconej i są one oddzielane kreską. Wśród przykładów takiego rozwiązania można podać następujące: EUR/PLN, EUR/USD, CHF/PLN. W przypadku kursu EUR/PL o wartości 4,0 jedno euro można zakupić za cztery złote. Euro w tym przypadku stanowi walutę bazową, a złoty walutę kwotowaną.

Ciekawostki


Ludzie każdego dnia korzystają z walut na dość zróżnicowane sposoby. Warto zapoznać się z różnymi ciekawostkami na ich temat. Wśród nich można wymienić następujące:
- największym banknotem na świecie jest filipiński peso, którego wymiary wynoszą aż 35,56 x 21,59 centymetrów,
- najmniejszym banknotem na świecie jest banknot z Rumunii, którego wymiary wynoszą jedynie 2,75 cm x 3,8 centymetrów; jest to również jeden z najniższych nominałów w historii kraju,
- regularnie organizowane są konkursy na najpiękniejszą walutę; podczas trwania konkursu Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2013 roku wygrała hrywna ukraińska; oprócz tego na świecie docenia się również wygląd Augustus Saint-Gaudens,
- na banknotach i monetach bardzo często pojawia się wizerunek królowej Elżbiety II; zgodnie z wiedzą ekspertów w tym zakresie znajduje się on aż na czterdziestu pięciu banknotach i monetach.

Kalkulator walut


W obecnych czasach dość dużą popularnością cieszą się kalkulatory walutowe -https://kursy-walut.info.pl/kalkulator-walut/. Są one wykorzystywane do przeliczania poszczególnych walut zgodnie z aktualnymi średnimi kursami przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski. Oprócz tego w kalkulatorze walut istnieje możliwość przeliczenia również archiwalnych notowań. Możliwe jest to dzięki skorzystaniu z archiwum, w którym znajdują się poszczególne dane. Kalkulatory są bardzo przydatne przede wszystkim podczas prowadzenia firmy oraz wystawiania faktur dla zagranicznych kontrahentów, gdzie wykonanie odpowiednich przeliczeń staje się niezbędne. Dodatkowo kalkulatory umożliwiają obliczenie różnić kursowych, które wystąpiły podczas realizowania transakcji o charakterze międzynarodowym.