Magazyn i intralogistyka

Magazyn, jako określona przestrzeń, przystosowana do przechowywania, realizacji procesu przeładunku towarów jest miejscem, w którym niezbędne są doskonała organizacja oraz zestaw urządzeń, usprawniających proces magazynowania.

W celu eliminacji kosztów oraz optymalizacji prac magazynowych nieustannie wdrażane są nowe rozwiązania, dzięki którym magazyny mogą funkcjonować na blisko 100% swoich możliwości, przez siedem dni w tygodniu. Efektywność prac magazynowych zależna jest od umiejętnego zaplanowania, koordynacji oraz sprawnego wykonania związanych ze sobą czynności. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń jest niezbędnym elementem zwiększania efektywności działania przestrzeni magazynowej.

Czym jest intralogistyka?

Intralogistyka określa zespół czynności, związanych z transportem magazynowym produktów w obrębie jednej firmy. Można określić nią przesunięcia, przeładunek towarów w obrębie hali magazynowej lub pomiędzy halami, należącymi do tego samego przedsiębiorstwa. Starannie zaplanowana, zautomatyzowana intralogistyka to przyszłość magazynów, które dzięki niej będą mogły realizować zadania przez cały tydzień, przez całą dobę, z dokładnością bliską 100%. Nie oznacza to, że pracownicy w magazynach nie będą już potrzebni. Wręcz przeciwnie. Dzięki intralogistyce oraz zastosowaniu odpowiednich, zoptymalizowanych w danym miejscu urządzeń praca człowieka mniej męczy, wymaga za to większego skupienia uwagi i umiejętności obsługi specjalistycznych urządzeń. Pracownicy otrzymują inne, bardziej ambitne zadania. Wózki widłowe Promag sprawdzą się tam, gdzie automatyzacji intralogistyki nie można zastosować. 

Zaplanowana intralogistyka, doskonałe rezultaty

Automatyzacja intralogistyki w magazynach związana jest z koniecznością obniżenia kosztów magazynowania oraz planowanym zwiększeniem wydajności pracy w magazynie. Automatyczne urządzenia, usprawniające magazynowanie sprawdzają się zarówno w przypadku przedsiębiorstw, stosujących europalety, jak i tych, które korzystają z tekturowych opakowań w mniejszych ilościach lub formatach. Wystarczy przygotować regały metalowe, umożliwiające umieszczenie towaru do wysokości około 20 metrów. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych mechanizmów intralogistyki w magazynie wózki widłowe mogą odpocząć. Pracownicy, zatrudnieni w halach magazynowych, otrzymujące zadania, wymagające zastosowania precyzji, umiejętności obsługi urządzeń oraz przemyślenia optymalnych rozwiązań są usatysfakcjonowani pracą, oraz mniej zmęczeni w porównaniu z pracą, pozbawioną automatyzacji oraz ułatwień.