Czym jest ranking UEFA?

UEFA to skrót, który zdecydowanie znany jest wszystkim miłośnikom sportu. Nie każdy jednak wie, co tak naprawdę oznacza. Warto zatem wymienić kilka ciekawostek na ten temat oraz poznać historię powstania najpopularniejszej Ligii Europy.

Liga Europy UEFA

Fani sportu na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym jest popularna Liga Europy. Są to bowiem coroczne rozgrywki klubów piłkarskich. Kiedy zaczęły być organizowane? Ich początek określa się na rok 2009/2010. To właśnie w tym sezonie odbyły się pierwsze rozgrywki piłkarskie i trwają aż do dnia dzisiejszego. Oczywiście kwalifikacja do kolejnych rozgrywek opiera się na uzyskanych wynikach z początkowych faz turnieju. Liga Europy zastąpiła Puchar UEFA, który odbywał się w latach 1971-2009. Jest to także kontynuacja znanego wszystkim Pucharu Miast Targowych. Tak naprawdę Liga Europy to nic innego, jak Puchar UEFA tylko w innej nazwie. Zmiany te nastąpiły dokładnie w roku 2008. Oczywiście nie została zmieniona tylko i wyłącznie nazwa. Pomysłodawcy wprowadzili także wiele innych istotnych zmian, o których także warto wspomnieć.

Co zmieniło się w Lidze Europy?

Obecnie kwalifikacje do Ligii Europy odbywają się w czterech rundach. Jak to przebiega? Otóż drużyny biorą udział w rozgrywkach w parach. Rozgrywają oni wtedy tak zwane dwumecze. Ta pierwsza faza nazywana jest fazą eliminacyjną. Na bazie wyników, jakie drużyny uzyskają w tej fazie, określone zostanie ich zakwalifikowanie do następnej fazy, jaką jest faza kwalifikacyjna. Do drugiej fazy może zostać dopuszczona ogromna ilość drużyn, gdyż są to aż 174 drużyny. W fazie kolejnej biorą udział 74 drużyny, czyli aż o 100 mniej niż w poprzedniej. Faza grupowa liczy sobie 48 drużyn, natomiast faza pucharowa to razem 32 drużyny. W fazie końcowej miejsce ma wielki finał, który musi być koniecznie rozegrany na neutralnym gruncie.

Nagrody za wygraną

Oczywiście wspomnieć należy o nagrodach za wygranie takiego turnieju. Każda drużyna dąży bowiem do tego, aby znaleźć się na podium. Puchar Ligii Europy, czyli słynne trofeum charakteryzuje się przede wszystkim ogromną masą. Puchar waży aż 15 kilogramów. Raczej mało kto powiedziałby, że jest on taki ciężki. Oprócz jego dużej wagi, warto pamiętać o jego ogólnej wielkości. Puchar ten ma aż 65 centymetrów wysokości, 33 centymetry długości i 23 centymetry szerokości. Jak na puchar ma on naprawdę imponujące rozmiary. Jednak oprócz nagrody rzeczowej, wygranym należy się także nagroda finansowa. I tutaj organizatorzy również przewidują całkiem interesujące wynagrodzenie. Dla zwycięzców Ligii Europy przewidziana jest nagroda o wielkości 8 500 000 euro. Oczywiście drużyny, które brały udział w każdych fazach rozgrywek również mogą liczyć na nagrody. Dla zdobywców drugiego miejsca przewidziana jest nagroda w wysokości 4 500 000 euro. Jest to co prawda o połowę mniej niż wynagrodzenie dla zwycięzców, jednak w dalszym ciągu suma ta powinna być zadowalająca.

Ranking UEFA

Warto wspomnieć o tym, że Polska w ostatnim czasie awansowała w rankingu UEFA, a to wszystko dzięki Legii Warszawa i Śląska Wrocław. Oczywiście ranking UEFA otwierany jest zawsze przez kraje, które posiadają najsilniejsze drużyny. Obecnie jest to Anglia, Hiszpania, Niemcy i Włochy. Polska dzisiaj znajduje się na miejscu 30, a jeszcze nie dawno klasyfikowała się na miejscu 32. Jest to zatem niewielki awans, ale może mieć ogromne znaczenie. aktualny ranking dostepny jest tutaj.

Trochę historii

Warto wiedzieć o tym, że pierwszy mecz nosił nazwę ,,Puchar Narodów Europy" i odbył się on w 1960 roku, a dokładniej mówiąc we Francji. Oczywiście już wiele lat przed tym wydarzeniem odbywały się w Europie mistrzostwa w piłce nożnej. Pierwsze z nich miało miejsce w roku 1906 w Atenach. Dwa lata później miały miejsce kolejne rozgrywki, tym razem w Londynie. W tym okresie w skład FIFA wchodziło zaledwie 15 drużyn sportowych. Obecnie igrzyska te odbywają się co cztery lata i mają już kilku swoich faworytów. Warto wspomnieć o tym, że na bazie tych rozgrywek powstało wiele gier dla dzieci i młodzieży. Popularna FIFA zapewnia świetną zabawę zarówno dzieciom jak i całej rodzinie. Oczywiście gry te nie należą do najtańszych, jednak warto w nie zainwestować, szczególnie, gdy w domu mieszkają fani sportu, a dokładniej mówiąc piłki nożnej.

Piłka nożna to dziś chyba najpopularniejszy sport, który ma zdecydowanie największe grono odbiorców. Nic więc dziwnego w tym, że Liga Europy UEFA cieszy się ogólnoświatowym zainteresowaniem wśród sportowców, pasjonatów sportu i kibiców na całym świecie.