ELEGANT: doskonały design pod każdym względem

Możliwość wyboru różnych wzorów skrzydeł, które idealnie skomponują się ze stylem projektowanego budynku, oraz dobranie odpowiedniego koloru i struktury wykończenia powierzchni jest niezwykle istotnym aspektem projektowania systemów okiennych w czasie, gdy design odgrywa kluczową rolę.</p> <p>Kolekcja Elegant od Deceuninck zmienia postrzeganie systemów okiennych z PVC, dając projektantom zupełnie nowe możliwości. Oferuje doskonałą alternatywę lub uzupełnienie dla okien na bazie systemów aluminiowych. Za swój design otrzymała wiele prestiżowych nagród: German Design Award, Top Builder czy RedDot.

 

Trendy i przyszłość

Projektując serię Elegant, Deceuninck skupił się na trendach w budownictwie, tych dzisiejszych i tych nadchodzących. Okna i drzwi (system Elegant obejmuje także profile drzwiowe) są trwałymi elementami struktury budynku i wraz z nią tworzą element architektoniczny o długiej żywotności. Zatem to oczywiste, że należało wziąć pod uwagę trendy budowlane na najbliższe lata.

Deceuninck zdefiniował dla platformy Elegant trzy style architektoniczne, w ramach których dostępne są dopasowane do nich stylistycznie kształty skrzydeł oraz gama kolorystyczna i struktura wykończenia powierzchni.

Design miejski, modernistyczny czy rustykalny?

Styl miejski. Elegant Infinity to minimalistyczna geometria niezlicowanego skrzydła o ostrych, wyraźnie zaznaczonych krawędziach i smukłych kształtach, którego cechą charakterystyczną jest niezwykle wąska przylga, wynosząca tylko 9 mm, a w wersji skrzydła wzmocnionej włóknem szklanym – zredukowana została do tylko 7 mm, dzięki czemu skrzydło posiada unikalny na rynku, niezwykle smukły, minimalistyczny kształt.

Modernistyczny industrializm. Zarezerwowany tylko dla systemów aluminiowych? Niekoniecznie. Skrzydło Elegant Abstract jest całkowicie zlicowane z ramą, również posiada ostre, wyraźnie zaznaczone krawędzie. Ten kształt sprawia, że to idealne skrzydło dla najbardziej nowoczesnych projektów budowlanych, które będzie idealnie się komponować z fasadami w systemach aluminiowych. Za swój design Elegant Abstract otrzymał wiele prestiżowych nagród, na czele z RedDot Award 2019!

Przytulne retro. Reprezentowane przez półzlicowane skrzydło Elegant Origin, będące połączeniem klasyki znanej z okien drewnianych z nutką nowoczesności oddaną w skośnym kształcie skrzydła, które będzie świetnym uzupełnieniem budynków w stylu klasycznym czy rustykalnym. Idealnie nadaje się do renowacji lub nowych budynków nawiązujących do przeszłości.

Elegant inspiruje... Kolorami!

Seria Elegant została zaprojektowana tak, aby kolory bazowe (kolory profili) tworzyły estetyczną harmonię z kolorystyką folii okleinowych, których bogata kolekcja (50 kolorów i tekstur) pozwoli odpowiedzieć na każdy styl i gust. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie zarówno zachowawczych kolorów, jak i bardziej awangardowych. Dzieli się ona na cztery kategorie: drewno naturalne, drewno w kolorze, kolory gładkie i metaliczne.

Technologia w parze z designem

W serii Elegant zastosowana została technologia o nazwie ThermoFibra – wzmocnienie skrzydła ciągłymi wiązkami włókna szklanego na całej długości profilu, a nie tylko we fragmentach. Jakie ma to znaczenie dla projektu architektonicznego? Po pierwsze, w połączeniu ze wzmocnieniem termicznym Forthex w ramie złożenie daje współczynnik Uf na poziomie 0,88 W/m2K – co ma niebagatelne znaczenie w uzyskiwaniu standardów budynków pasywnych czy innych wymogów związanych z energooszczędnością. Po drugie – skrzydło jest dużo lżejsze (brak wzmocnienia stalowego), co przy dużych rozmiarach ma znaczenie w użytkowaniu. To także niezwykła stabilność, oraz – dzięki uzyskanej w wersji skrzydła ThermoFibra niezwykle wąskiej przyldze, zwiększone optycznie pole przeszklenia i większa ilość światła wpuszczanego do pomieszczenia.

Wybór przyjazny środowisku

Deceuninck nie od dziś podejmuje kroki mające na celu wtórne przetworzenie i wykorzystanie PVC. Wszystkie elementy systemów Elegant mogą zostać poddane recyklingowi. Firma posiada własne Centrum Recyklingowe w Diksmuide w Belgii, które od 2012 roku odzyskuje PVC produkując materiał wtórny równie wysokiej jakości i stabilności, jak materiał pierwotny. Dziś, gdy pierwsza generacja okien PVC kończy swoje „życie” i następuje ich masowa wymiana, ma to niebagatelne znaczenie – PVC to materiał o równie wysokiej jakości, a jego potencjalny cykl życia wynosi co najmniej 350 lat.