Podstawowe zasady bycia dobrą opiekunką osób starszych.

Opieka nad osobą starszą, to coś więcej niż tylko zawód - bywa wręcz misją. Jest to zajęcie wymagające, ale może okazać się bardzo satysfakcjonujące, kiedy zauważysz, że Twój podopieczny czuje się dobrze i jest zadowolony. Konkretne działania, takie jak na przykład plan dnia, zależą od oczekiwań i potrzeb seniora. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad i rad, do których warto się stosować w pracy opiekunki osób starszych.

Kontroluj stan zdrowia podopiecznego.

Opieka nad osobami starszymi wiążę się ze stałą potrzebą monitorowania ich zdrowia. Osoby w podeszłym wieku zmagają się na co dzień z różnymi chorobami i niepełnosprawnościami. Jeśli senior zgłasza jakąś niepokojącą dolegliwość - reaguj natychmiast. Przypilnuj także, by podopieczny zażywał przepisane leki o odpowiedniej porze dnia i we właściwych dawkach. Warto, żeby opiekunka dowiedziała się więcej na temat choroby seniora. Będzie to pomocne w jak najlepszym dbaniu o samopoczucie osoby starszej. Nie zapominaj, że seniorzy zwykle mają niższą odporność, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia podopiecznego.

Pomagaj w codziennych czynnościach.

Pamiętaj jednak, żeby nie wyręczać podopiecznego całkowicie (o ile to możliwe), ponieważ poczucie samodzielności poprawi nastrój seniora. Opieka nad starszą osobą polega na pomaganiu w czynnościach, które sprawiają jej problemy. Zazwyczaj to poruszanie się, ubieranie, czasami mycie i czesanie. Prawidłowa higiena osób starszych jest bardzo ważna, ma ogromny wpływ na ich zdrowie i należy dbać o nią systematycznie. Jako opiekunka możesz zasugerować zainstalowanie w łazience dodatkowych uchwytów. Będą bardzo pomocne przy korzystaniu z toalety, lub wychodzeniu spod prysznica. Warto też pomyśleć o matach antypoślizgowych i odpowiednim, nieco mocniejszym oświetleniu, które podczas zabiegów pielęgnacyjnych ułatwi obserwację zmian na ciele podopiecznego, w przypadku gdyby np. doszło do pojawienia się wysypki, czy odparzeń.

Wspieraj seniora na co dzień w różnych sytuacjach.

Miejmy na uwadze, że starsze osoby potrzebują więcej wsparcia i zainteresowania ze strony opiekunów. Zdarza się, że bliscy nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom seniora i poświęcić mu odpowiednio dużo czasu. Wtedy nieoceniona jest pomoc opiekunki. Wówczas Twoim ogromnym atutem jest doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku. Ważne jest, żeby już na początku dobrze poznać podopiecznego: jego charakter, potrzeby i przyzwyczajenia. To pomoże później we współpracy z seniorem i we właściwym odczytywaniu jego oczekiwań. Opiekunka osób starszych wie, jak radzić sobie w ciężkich sytuacjach, a także powinna znać zasady pierwszej pomocy i nie bać się jej udzielić w razie potrzeby. Zarówno senior jak i jego rodzina chcą mieć pewność, że oddają się pod najlepszą opiekę. 

Dopasuj właściwą dietę dla seniora.

Jadłospis osób starszych powinien składać się ze zdrowych i urozmaiconych produktów. Będą to na przykład: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, warzywa, owoce, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne i orzechy. Osoby starsze mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, zwiększone jest bowiem zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Często doskwiera im jednak brak apetytu, dlatego też bardzo ważną kwestią w opiece nad starszą osobą, jest szanowanie jej gustów kulinarnych i dostosowywanie menu do preferencji. Opiekunki seniorów muszą jednak pamiętać o wykluczeniu z diety podopiecznych gotowych i ciężkostrawnych posiłków - wszelkiego rodzaju fast foodów i gazowanych napojów. Posiłki powinny być smaczne, ale lekkostrawne i pozytywnie działające na zdrowie i samopoczucie. Zmiany i nowe składniki w jadłospisie osoby w wieku zawansowanym warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy podopieczny cierpi na poważne schorzenia.

Zorganizuj seniorowi czas wolny.

Wspólne spędzanie wolnego czasu buduje więzi między podopiecznym, a opiekunką. Ponadto pomaga zachować sprawność, a przy większości chorób aktywizacja jest wręcz niezbędna. To jakie aktywności zaproponujesz, będzie zależało od stanu zdrowia seniora. Najbezpieczniejszym pomysłem jest chodzenie na spacery. Po konsultacji z lekarzem i z jego aprobatą można wprowadzić lekkie treningi. Sporty polecane dla osób starszych to np. pływanie i nordic walking. Istotne są także rozrywki umysłowe, ale tutaj także wiele zależy od stopnia zaawansowania chorób podopiecznego. Specjaliści proponują specjalne gry i zabawy np. słowne, które pobudzają mózg do działania. Jeśli to możliwe, zaproponuj seniorowi książkę lub rozwiązywanie krzyżówek. Niektóre osoby z chęcią wysłuchają audiobooka lub po prostu radia. Jeśli Twój czas pracy na to pozwala, możesz czytać seniorowi, co zacieśni między wami więź i pozytywnie wpłynie na relację. W ostateczności można obejrzeć telewizję.

Ustal z podopiecznym wspólne zasady.

Wyjeżdżając do pracy za granicę zamieszkasz z osobą starszą, którą będziesz się opiekować. Ten człowiek ma swoje przyzwyczajenia i rytm dnia, bardzo często taki sam od wielu lat. Seniorzy lubią rutynę, dlatego na początku może być trudno przekonać ich do zmian. Zastanów się, czy koniecznie trzeba zmieniać wszystko w życiu podopiecznego. O ile to możliwe ustalcie wspólnie pory posiłków, kąpieli i chodzenia spać. Zaprocentuje to w przyszłości i pomoże planować kolejne dni.

Nie próbuj też zaprzyjaźniać się z seniorem od razu "na siłę". Starsza osoba potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się do nowej osoby w swoim domu i życiu. Stopniowo poszerzaj tematy rozmów od ogólnych do bardziej prywatnych. Zachęcaj do mówienia, opowiadaj o sobie. Wykazuj cierpliwość, zrozumienie i troskę.

ATERIMA MED - sprawdź aktualne oferty pracy w opiece osób starszych