Jakie choroby skóry u dzieci zdarzają się najczęściej?

Skóra małego dziecka jest bardzo miękka w dotyku i idealnie gładka. Równocześnie jest ona bardzo delikatna i niestety podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ma to miejsce przede wszystkim ze względu na to, że skóra niemowląt, jak i małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, przez co staje się mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a wszelkiego rodzaju drobnoustroje mogą przenikać do jej wnętrza w znacznie łatwiejszy sposób niż w przypadku osób dorosłych. Jako rodzice powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wszelkie zmiany, jakie mają miejsce na skórze naszego maluszka. Jednym częstszych problemów jest ciemieniucha u dziecka. Choć brzmi groźnie, łatwo można sobie z nią poradzić.

 

Ciemieniucha u dziecka – co warto wiedzieć na jej temat?

Ciemieniucha u dziecka jest bardzo powszechną przypadłością i zwykle pojawia się w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Zazwyczaj nie występuje po ukończeniu przez dziecko 3. miesiąca życia, jednak istnieje takie prawdopodobieństwo – czasem ciemieniucha może wystąpić nawet u 2-latków. Choć wielu młodych rodziców po rozpoznaniu jej u swojego dziecka zaczyna wpadać w panikę, tak naprawdę w jej przypadku nie ma powodów do obaw. Ciemieniucha występuje nawet u połowy niemowląt, dlatego w większości przypadków nie wymaga ona nawet konsultacji z pediatrą.

 

Skąd bierze się ciemieniucha u dziecka i jak się jej pozbyć?

Obecność ciemieniuchy ma związek z pracą gruczołów łojowych, które u małych dzieci nie są jeszcze w pełni wykształcone. W połączeniu z hormonami matki, które w tym czasie obecne są w organizmie dziecka, zaczynają one pracować bardzo intensywnie, przez co wydzielają nadmierne ilości łoju. Następnie łój zaczyna zasychać i gromadzić się na powierzchni skóry głowy. Przyjmuje on postać dość grubych, łuszczących się płatków naskórka o żółtawym zabarwieniu. 

 

Pamiętaj, że ciemieniucha może pojawić się nawet wtedy, kiedy dobrze dbasz o higienę i pielęgnację swojego dziecka, nie jest także zaraźliwa. Bardzo rzadko zdarza się, by wymagała ona konsultacji z lekarzem. Aby pozbyć się ciemieniuchy u dziecka, należy zadbać o nawilżenie i delikatne natłuszczenie skóry głowy. W tym celu pomocna okaże się oliwka. W przypadku ciemieniuchy należy pamiętać, aby nigdy nie zdrapywać łusek. Zamiast tego dobrze jest użyć szczotki z naturalnego włosia i w delikatny sposób złuszczyć martwy naskórek.

 

Najczęstsze choroby skóry u dzieci

Ciemieniucha to nie jedyny problem skórny, który może pojawić się u maluszka. Choroby skóry u dzieci, które mogą występować równie często, to:

  • atopowe zapalenie skóry;
  • trądzik niemowlęcy;
  • pieluszkowe zapalenie skóry.

 

W jaki sposób uniknąć tych chorób u swojego dziecka? Bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, a także to, jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używamy do skóry naszego maluszka. Niestety może się jednak okazać, że niektóre z chorób, jak atopowe zapalenie skóry, mają podłoże genetyczne lub immunologiczne, przez co ich całkowite wyleczenie stanie się praktycznie niemożliwe. Mimo to ich wczesne wykrycie pozwala na zastosowanie właściwego leczenia i zminimalizowanie objawów.