Nowy Ład a współpraca z biurem księgowym

Prowadzenie ksiąg rachunkowych to nie jedyne działanie, jakie biuro księgowa może dla ciebie wykonywać. Nawet jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, w wielu przypadkach warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Usługi księgowe — dlatego warto?

Często sami sobie świadczymy usługi księgowe, szczególnie jeśli prowadzimy jednoosobową działalność, wystawiamy kilka faktur w miesiącu i jesteśmy w stanie samodzielnie obliczyć zobowiązania finansowe. Wielu osobom wydaje się, że z usług księgowych korzystają dopiero większe firmy, w których zatrudnionych jest choć kilku pracowników. Tutaj jednak nie ma zasady. Dzisiaj, w momencie wprowadzenia Nowego Ładu i szeregu regulacji z nim związanych bardziej niż kiedykolwiek okazuje się, dlaczego warto mieć zakontraktowaną obsługę rachunkową. Współpraca z biurem rachunkowym pozwala ci się skupić na podstawowym przedmiocie twojej działalności, a nie na kolejnych wyliczeniach podatków, kontroli składania odpowiednich deklaracji, kontrolowania przychodów ewidencjonowanych i szeregu innych obowiązków. 

Nie tylko do deklaracji podatkowych

Biuro rachunkowe może dla ciebie zrobić znacznie więcej niż zliczyć faktury sprzedaży, wyliczyć zaliczkę podatku dochodowego czy złożyć PIT. To oczywiście są obowiązki biura księgowego, natomiast w zakres pełnej księgowości wchodzi szereg innych działań, których specjaliści w tej dziedzinie mogą się podjąć. Chodzi tutaj zarówno o pełną obsługę obowiązków związanych z ZUS i US, wyliczenia podatku, kontrolę faktur, prowadzenie ksiąg rachunkowych, pomoc w założeniu działalności, doradztwo w zakresie wyboru najlepszego systemu opodatkowania i wielu innych.

Od prowadzenia ksiąg rachunkowych do optymalizacji prowadzenia działalności 

Usługi księgowe, szczególnie w kontekście Nowego Ładu, który dla bardzo wielu przedsiębiorców wprowadza zupełnie nowe warunki opodatkowania, odprowadzania i ustalania składki zdrowotnej, stosowania określonego rodzaju ulg dla pracowników, mogą się okazać absolutnie bezcenne. Nie chodzi tutaj bowiem wyłącznie o dopełnienie określonego zestawu obowiązków podatkowych czy kadrowych, ale także wybór rozwiązania i finansowego "rozliczania się" z państwem, który jest najbardziej opłacalny dla danego przedsiębiorcy. Nowe prawo podatkowe jest wyjątkowo skomplikowane, wielowątkowe i mało który przedsiębiorca jest w stanie sprawnie się w nim na ten moment poruszać. Warto więc nawet w przypadku małej działalności pomyśleć o konsultacjach księgowych i znaleźć optymalny model prowadzenia działalności.