Niekonwencjonalne podejście do urlopu, czyli jak zwiedzić Czarnobyl?

Ludzie mają różne oczekiwania wobec wakacji. Jednym wystarczą topowe kurorty nadmorskie, innym potrzeba większych wrażeń. Niesłychaną popularnością cieszą się wycieczki do takich miejsc jak Czarnobyl, Fukushima czy Norylsk. W jaki sposób wybrać się do Strefy Wykluczenia i co należy ze sobą zabrać? Jak przebiega taki wyjazd i na co się przygotować? 

Jak wybrać się do Czarnobyla?

To dość nietypowa atrakcja turystyczna, której oferta nie będzie krzyczeć z katalogów biur podróży. Niemniej jednak w dobie Internetu wszystko jest możliwe i można sobie wygooglować biura podróży organizujące "wczasy" do Czarnobyla. Czy to bezpieczne i legalne? Owszem, ale trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze zaleca się sprawdzić dane biuro podróży, przed zabookowaniem wycieczki. Po drugie trzeba się liczyć z tym, że owa wycieczka wymagać będzie od uczestników paszportu umożliwiającego pobyt na Ukrainie. Po trzecie i najważniejsze, standardowe oferty obejmują klasyczne zwiedzanie Strefy Wykluczenia wraz z przyległościami. Turyści przechodzą od punktu A do punktu B prowadzeni przez przewodnika. Czarnobyl jest dość specyficznym miejscem, do którego ciągną różnej maści eksploratorzy. Prowadzą oni na ogół kanały na mediach społecznościowych i jeśli zależy turystom na głębszym poznaniu tego miejsca, to warto się do nich zgłosić. Wówczas wycieczka obejmuje grupy od 2 do 5 osób..

Poczuj się jak S.T.A.L.K.E.R

Co warto zabrać ze sobą i jak się ubrać planując zwiedzanie Czarnobyla? W dużej mierze zależy to od charakteru wycieczki. Jeśli mowa o wyjeździe organizowanym przez biuro podróży, to warto ubrać się w długie spodnie, buty zakrywające całą stopę i prowiant. W przypadku grup eksploracyjnych ubiór powinien być taki sam, ale dochodzi też kilka innych rzeczy, które należy ze sobą zabrać. Jest to latarka, która oświetli ciemniejsze miejsca i dozymetr, który wskaże poziom napromieniowania w okolicy. W obu przypadkach potrzebne będą również pieniądze i paszport. Nie trzeba się obawiać kosztów takiej wyprawy, ponieważ ceny na Ukrainie są porównywalne do tych w Polsce. 

Atrakcje w Czarnobylu

Poza blokiem elektrowni znanej z kasowego serialu emitowanego przez HBO pod tytułem "Czarnobyl" wycieczki obejmują zwiedzanie różnych innych lokacji. Pierwszą z brzegu niech będzie opuszczone przedszkole, które jeży włos na głowie. Smutno na kartach historii zapisał się sławetny most, na którym stali ludzie, obserwujący przerażający spektakl w kwietniu 1986 roku. Jednym z punktów takich wycieczek jest właśnie Most Śmierci i ciągnący się za nim Czerwony Las. Turyści, którzy zaliczyli wycieczkę do Strefy Wykluczenia, wspominają również ogromną instalację postawioną przez władze sowieckie o wiele mówiącej nazwie "Oko Moskwy".